REKLAMA

Nowy Radeon zadebiutuje szybciej, niż się tego spodziewaliśmy. Co o nim wiemy?

Nowa karta graficzna AMD zadebiutuje na rynku znacznie szybciej, niż się tego spodziewaliśmy. Radeon RX 7600, czyli następny przedstawiciel rodziny RDNA 2, ma trafić na rynek już w następnym miesiącu.

28.04.2023 17.09
AMD Radeon RX 7900 XTX
REKLAMA

AMD jak na razie nie zaszalało z najnowszą generacją kart graficznych. Swoją premierę miały dopiero dwa topowe modele - Radeon RX 7900 XTX oraz 7900 XT, tymczasem NVIDIA wydała już cztery karty stworzone dla komputerów osobistych z nowej serii RTX 4000. Niebawem się to zmieni, ponieważ Czerwoni szykują się do debiutu Radeona RX 7600, czyli następcy niezwykle popularnego modelu.

REKLAMA

Premiera AMD Radeon RX 7600 nadchodzi wielkimi krokami. To już niebawem

Jak informuje użytkownik Twittera o pseudonimie Moore’s Law Is Dead, nowa karta graficzna RDNA 3 ma mieć swoją premierę już w następnym miesiącu. Recenzenci otrzymają testowe egzemplarze już 15 maja, natomiast 24 maja w sieci mają pojawić się pierwsze recenzje kart graficznych podstawowych modeli (w tym najprawdopodobniej referencyjnych), a dzień później, 25 maja, odbędzie się oficjalna premiera sklepowa AMD Radeon RX 7600.

Początkowo zakładano, że będzie to model RX 7600 z dopiskiem XT, lecz nowa aktualizacja wskazuje bezpośredniego następcę popularnego RX 6600, który wciąż jest solidną, tanią kartą graficzną do gier. Co ciekawe, podane daty nie wydają się nieprawdopodobne, lecz są sprzeczne z poprzednimi doniesieniami, które sugerowały, że układy zadebiutują nieco później, bo dopiero na przełomie maja i czerwca, w ramach targów Computex 2023.

Jakiej wydajności możemy się spodziewać?

REKLAMA

Radeon RX 7600 ma bazować na układzie Navi 33 opartym na architekturze RDNA 3, który powinien zapewnić o 10-15 proc. wyższą wydajność niż „odświeżony” Radeon RX 6650 XT. Jednocześnie ma konsumować około 175 W, a to znacznie więcej niż bezpośredni poprzednik, który w grach potrzebował około 135 W mocy.

Karta graficzna otrzyma do dyspozycji 8 GB pamięci wideo GDDR6 na 128-bitowej szynie, a więc jest szansa, że będzie niezłą opcją do grania w rozdzielczości 1080p. Wydajność i pobór mocy była szacowana na podstawie próbki inżynieryjnej, więc do premiery może się wiele zmienić. Zobaczymy 24 maja - wtedy, gdy trafią do sieci pierwsze recenzje.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA