REKLAMA

Uber z Anją Rubik. Będą dbali o bezpieczeństwo kobiet

Uber zapewnił, że będzie starać się poprawić bezpieczeństwo użytkowniczek, a teraz wdraża zmiany. Już można zamawiać przejazdy dla innej osoby.

29.03.2023 10.29
uber
REKLAMA

Relacje kobiet, które doświadczyły przemocy przewozach na aplikacje opisał Marek Szymaniak w reportażu w Magazynie Spider's Web+. Posłanka PO Aleksandra Gajewska mówiła: - Znam relacje poszkodowanych kobiet, którym blokowano konto i dostęp do aplikacji po tym, jak zgłosiły to, co je spotkało. Innym anulowano przejazdy czy wyrzucano z rejestru, aby nie miały dowodów, że w ogóle do takiego przejazdu doszło, a więc i podstaw do zgłoszenia przestępstwa na policji.

REKLAMA

Według niej 20 proc. wszystkich gwałtów zgłaszanych na policję to te w przejazdach na aplikacje. Problem dotyczy nie tylko Polski, bo takie zdarzenia zdarzają się niestety wszędzie. Po tym, jak kobiety ujawniały, co je spotkało, firmy zaczęły pracować nad poprawą bezpieczeństwa przejazdów. Bolt ogłosił współpracę z Fundacją Feminoteka, która istnieje od 17 lat i zajmuje się równouprawnieniem i prawami kobiet. Współpraca obejmuje szereg działań. Powstać mają m.in. treści szkoleniowe dla kierowców w formie artykułów i specjalnie opracowanego webinaru edukacyjnego. Fundacja ponownie przeszkoli wszystkich kierowców Bolta. Dodatkowo każda poszkodowana osoba wymagająca wsparcia psychologicznego będzie kierowana bezpośrednio do Feminoteki.

Niedawno Uber nawiązał współpracę z fundacją Anji Rubik

SexEdPL to fundacja zajmująca się m.in edukacją w zakresie praw człowieka czy równości płci. W ramach współpracy z Uberem przedstawicielki organizacji odwiedziły krakowskie Centrum Usług Wspólnych Uber, gdzie na co dzień rozwiązywane są problemy związane z incydentami dotyczącymi bezpieczeństwa przejazdów. W ramach wspólnych warsztatów ekspertki Fundacji SEXEDPL poznały obowiązujące procedury oraz dostępne w aplikacji funkcje bezpieczeństwa i zarekomendowały wprowadzenie możliwości zamawiania przejazdów w dla innych osób. Opcja zaczyna być w Polsce wdrażana.

- Na spotkaniu zaproponowałyśmy takie rozwiązania, z których same chciałybyśmy korzystać jako użytkowniczki i pasażerki. Możliwość zamówienia przejazdu dla kogoś jest czymś co wydało nam się naturalnym rozwojem dostępnych funkcjonalności, ale też uzupełnieniem całej gamy działań, które wspólnie podejmujemy, by przeciwdziałać przemocy - mówi Martyna Wyrzykowska, dyrektorka zarządzająca SEXEDPL.

 -Wprowadzenie opcji Uber Guest jest wynikiem wspólnych warsztatów oraz bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby naszych użytkowników. Funkcja ta została wcześniej przetestowana na innych rynkach, gdzie sprawdza się bardzo dobrze na co dzień - dodaje Iwona Kruk, rzeczniczka prasowa Uber.

Aby zamówić gościnny przejazd ze swojego konta należy wybrać opcję “Zmień pasażera”. Funkcja ta dostępna jest na górze ekranu. Nowy pasażer otrzyma powiadomienie o szczegółach podróży, a kierowcy - po zaakceptowaniu zlecenia - wyświetli się imię. Aplikacja umożliwi także nawiązanie połączenia, z zachowaniem przy tym pełnej prywatności i anonimowości danych, w tym numerów telefonów. Co najważniejsze, status przejazdu bliskiej osoby wyświetlany jest w aplikacji w czasie rzeczywistym. 

To szczególnie ważne, bo poszkodowane kobiety były dosłownie wywożone w oddalone miejsca

REKLAMA

Uber już wcześniej wprowadził takie funkcje zwiększające poczucie bezpieczeństwa, jak przycisk, po naciśnięciu którego pasażerowie, kierowcy oraz dostawcy mogą zadzwonić bezpośrednio z poziomu aplikacji pod numer 112 i podać dokładne dane dotyczące lokalizacji zdarzenia. Inną ważną funkcją jest ride check: opcja, w której w sytuacji nieoczekiwanego postoju lub zmiany trasy użytkownik otrzymuje powiadomienie push z pytaniem, czy było to zaplanowane. Już wcześniej można było udostępniać stan swojego przejazdu zaufanym osobom.

zdjęcie główne: MikeDotta / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA