REKLAMA

Gigantyczny sześcian w Rijadzie. A w jego wnętrzu wieżowiec

Państwa arabskie powoli stają się istnym centrum dla najbardziej szalonych i wizjonerskich pomysłów architektonicznych. Niemal co kilka miesięcy pojawiają się tam pomysły na zbudowanie budynków, które nie mają swoich odpowiedników w żadnym miejscu na świecie. Więcej, nawet sam Burj Khalifa wydaje się przy nich konwencjonalnym i przewidywalnym wieżowcem. Do kolekcji nowatorskich pomysłów właśnie dołączył kolejny.

19.02.2023 11.00
mukaab
REKLAMA

Wystarczy tutaj przypomnieć, o czym mówimy. Burj Khalifa to aktualnie najwyższy budynek świata, który od podstawy do szczytu iglicy mierzy zawrotne 828 metrów. W zbudowanym w ciągu zaledwie pięciu lat kosztem 1,5 mld dol. mieszczą się aż 163 piętra.

REKLAMA
 class="wp-image-3339077"
Burj Khalifa

Jeżeli jednak ktoś myśli, że jest to już szczyt szczytów i wyższego budynku nie da się po prostu zbudować, to warto tutaj dodać, że w 2016 roku rozpoczęła się budowa Dubai Creek Tower, budowli, która teoretycznie miała mieć wysokość min. 1300 metrów. Budowa jednak utknęła w 2018 roku, a dwa lata później wizualizacje budynku zaczęły znikać ze strony dewelopera. Nie zmienia to jednak faktu, że projekt ten pokazywał rozmach i kierunek, w którym Saudowie planują zmierzać w architekturze.

 class="wp-image-3339086"
Dubai Creek Tower. CC BY-SA 4.0

Kolejnym pomysłem, którego wizualizacje obiegły wszystkie media na świecie, jest Line City, czyli miasto zamknięte w dwóch budynkach o długości 120 kilometrów i wysokości 500 metrów. We wnętrzu tej spektakularnej konstrukcji ma mieszkać i pracować nawet 5 milionów ludzi.

Zaledwie miesiąc po przedstawieniu koncepcji Line City do mediów przedostał się projekt Downtown Circle. Pomysłodawcy - biuro architektoniczne ZNera space - chcieliby wybudować wieżowiec w formie pierścienia otaczającego Burj Khalifa. Ów pierścień o średnicy blisko 1 kilometra miałby zostać umieszczony na wysokości 550 metrów na czterech kolosalnych wspornikach.

 class="wp-image-2338857"

Trzeba przyznać, że sama wizualizacja tego budynku śmiało mogłaby znaleźć się w hollywoodzkich produkcjach science-fiction.

Mamy jednak 2023 rok i potrzeba nowego pomysłu

Dziennik Arab News donosi, że książę Mohammed bin Salman przedstawił właśnie zamiar budowy zupełnie nowego obiektu. New Murabba, bo taką nosi nazwę nowy projekt, ma ambicje stać się centrum Rijadu. Cała dzielnica ma mieścić się na powierzchni 18 km kw., a jej centrum ma stanowić Mukaab, gigantyczny wieżowiec-sześcian, którego boki będą miały długość 400 m.

 class="wp-image-3339095"
Źródło: New Murabba Development Company

Jeżeli w porównaniu do wcześniejszych liczb 400 m wydaje się skromną wartością, to warto zwrócić uwagę, że słynny Empire State Building w Nowym Jorku ma wysokość 381 metrów. Następnie trzeba sobie wyobrazić, że ten sam budynek ma także długość i szerokość taką samą jak wysokość. Tak właśnie miałby wyglądać Mukaab. Wnętrze budynku ma mieć 2 mln m kw., na których znajdą się sekcje mieszkalne, biurowe, hotele, restauracje i atrakcje turystyczne. Jakby tego było mało, we wnętrzu budowli ma znajdować się jeszcze jedna wieża, które wysokość także będzie mierzona w setkach metrów.

Wszyscy, którzy odwiedzą ów budynek mają zanurzyć się w zupełnie nowej rzeczywistości. Co to oznacza? Sami zobaczcie na filmie promującym koncepcję tego projektu.

REKLAMA

To dodam jeszcze tylko, że pomysłodawcy przekonują, że budowa Mukaabu zakończy się do 2030 roku.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA