REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Ten okręt mógł zniszczyć 200 miast pociskami balistycznymi, teraz przerobią go na żyletki

Flota Północna Marynarki Wojennej Rosji na stałe wycofała z eksploatacji atomowy okręt podwodny z pociskami balistycznymi Dmitrij Donskoj (TK-208), poinformowała rosyjska agencja TASS.

10.02.2023
7:59
Ten okręt mógł zniszczyć 200 miast pociskami balistycznymi, teraz przerobią go na żyletki
REKLAMA

Dmitrij Donskoj był ostatnim z sześciu okrętów podwodnych Projektu 941 (w kodzie NATO klasy Typhoon), największym, jaki kiedykolwiek zbudowano. TK-208 miał 175 m długości i wyporność w zanurzeniu 53 000 ton, czyli więcej niż większość pancerników z II wojny światowej. Załoga okrętu składała się ze 165 marynarzy i oficerów.

REKLAMA

Okręt rozwijał pod wodą prędkość 50 km/h i mógł zanurzyć się na głębokość 400 m. W głębinach mógł przebywać przez 120 dni bez konieczności wynurzenia na powierzchnię.

Okręty podwodne klasy Typhoon miały wewnątrz dwa kadłuby ciśnieniowe, a nad nimi oddzielne moduły dowodzenia i torped. Upraszczało to konstrukcję i sprawiało, że jest ona bardziej wytrzymała, jednocześnie czyniąc okręt znacznie szerszym niż normalny okręt podwodny. Dmitrij Donskoj miał 23 m szerokości.

Kadłub okrętu wykonany był z tytanu i pokryty płytkami powłoki anechoicznej, która tłumi dźwięki z wnętrza oraz pochłania dużą część fali dźwiękowej pochodzącej z sonarów.`

Okręt podwodny został zbudowany przez stocznię Sewmasz w 1976 r. Atest potwierdzający wejście na wyposażenie Marynarki Wojennej ZSRR podpisano 29 grudnia 1981 r.

W latach Zimnej Wojny okręt był uważany przez NATO za potężnego i niebezpiecznego przeciwnika. Dmitrij Donskoj był pierwszym strategicznym okrętem podwodnym o napędzie atomowym w ramach projektu 941 Akuła (klasa Typhoon) i najdłużej pozostającym w służbie okrętem tego typu. Stało się tak dzięki przebudowie w 2002 r. gdy jednostka zamieniła się w platformę testową nowego systemu rakiet balistycznych Buława-M.

Okręt stanowił "kręgosłup" drugiej fali (po pociskach w silosach nuklearnych) ataku nuklearnego Związku Radzieckiego i miał na pokładzie 20 wyrzutni potężnych rakiet balistycznych R-39. Każda z nich mogła przenosić 10 głowic atomowych, co sprawiało, że jeden okręt podwodny mógł zniszczyć 200 miast.

Dmitri Donskoj był przez wiele dziesięcioleci największym okrętem podwodnym na świecie, ustępując jedynie atomowemu okrętowi podwodnemu Biełgorod (185 metrów), zwodowanemu przez Rosję w lipcu 2022 r. Biełgorod K-329 ma mieć możliwość strzelania torpedami atomowymi 2M39 Poseidon.

Dmitrij Donskoj, wraz z dwoma innymi okrętami podwodnymi projektu 941, Archangielsk i Siewierstal, będą teraz czekać na swój koniec w bazie morskiej Siewierodwińsk. Najpierw zostaną usunięte dwa reaktory jądrowe, następnie reszta wyposażenia reaktora, a na końcu stalowa konstrukcja zostanie złomowana.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA