REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Tak samoloty unikają zestrzelenia. Sposób mylenia rakiet jest genialnie prosty

To jeden z najbardziej wyrafinowanych sposobów na wyprowadzenie w pole przeciwnika, a jednocześnie niezwykle prosty. Amerykańskie samoloty bojowe ciągnął za sobą wabiki, które stają się celem dla wrogich rakiet.

30.01.2023
9:01
Tak samoloty unikają zestrzelenia. Sposób mylenia rakiet jest genialnie prosty
REKLAMA

Idea stojąca za tym pomysłem jest niezwykle prosta. Samoloty wojskowe w trakcie misji narażone są na szereg niebezpieczeństw. Jednym z najgroźniejszych i zabójczych są rakiety przeciwlotnicze odpalane z ziemi lub z innych samolotów.

REKLAMA

Szczególnie daleki zasięg mają rakiet kierowane przez radar. Takie pociski mogą lecieć nawet kilkaset kilometrów, są niezwykle precyzyjne i trudno je "zmylić".

 class="wp-image-3163803"
Wabik AN / ALE-50 podwieszony pod samolotem  F-16

Wśród różnych sposobów na walkę z tym zagrożeniem z pewnością wyróżniają się holowane systemy wabików. Wabik to niewielkie urządzenie napakowane elektroniką, które udaje prawdziwy samolot i jest ciągnięte w powietrzu za maszyną. W przypadku zagrożenie pilot uruchamia wabik, który wysuwa się ze specjalnego pojemnika i staje się celem dla nieprzyjacielskich rakiet.

Urządzenie ciągnięte jest za samolotem w odległości kilku kilometrów za pomocą specjalnego kabla. Jeśli wabik nie zostanie zniszczony przez wrogi pocisk, jest odcinany i spada na ziemię.

 class="wp-image-3163917"
Wabik ALE-55 wykorzystywany przez F/A-18 Super Hornet 

Amerykański wabik AN/ALE-50 wykorzystywany jest przez samoloty F-16, F/A-18E/F i B-1B. Wyprodukowano ponad 20 tys. tych urządzeń, a koszt jednego to około 25 tys. dolarów.

Zarówno w testach w locie, jak i w rzeczywistej walce, AN/ALE-50 z powodzeniem przeciwdziałał licznym ostrzałom z pocisków ziemia-powietrze i powietrze-powietrze. Amerykańscy piloci wojskowi nadali mu przydomek "Little Buddy" czyli "Mały przyjaciel".

AN/ALE-50 został po raz pierwszy użyty w 1995 r. System został zaprojektowany i jest produkowany przez firmę Raytheon. 

 class="wp-image-3163902"
Miejsce, z którego w samolocie F-35 wysuwa się holowany wabik
REKLAMA

Z kolei niewidzialne myśliwce F-35 korzystają z holowanych ALE-70, które chowane są nie w podczepianych pod skrzydłem wyrzutniach, ale bezpośrednio wewnątrz kadłuba. Dzięki temu samolot zachowuje swoje właściwości stealth. Wabik emituje fale, aby zmylić lub zwabić radary przeciwnika lub broń naprowadzaną radarem.

System ALE-70 produkowany jest przez firmę BAE Systems.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA