REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Helistat, czyli latające monstrum. Zobacz, jaką katastrofą to się skończyło

Ten ambitny i pełen rozmachu projekt zakończył się tragiczną katastrofą. Piasecki PA-97 Helistat był eksperymentalną krzyżówką czterech śmigłowców i sterowca. Maszyna miała precyzyjnie przenosić ogromne ładunki, ale nie przetrwała testów. Moment ten został uwieczniony na filmie.

27.01.2023
21:28
Helistat czyli latające monstrum. Zobacz, jaką katastrofą to się skończyło
REKLAMA

Pomysł był genialny i wyprzedzał swoje czasy. Łącząc śmigłowce oraz sterowiec, Marynarka Wojenna USA miała otrzymać niezwykłą maszynę zdolną do przenoszenia ładunków o masie od 60 do 200 ton. Miałaby ona udźwig statku powietrznego lżejszego od powietrza i precyzję manewrów śmigłowca.

REKLAMA

Do budowy wykorzystano sterowiec Marynarki Wojennej ZPG-2W i cztery śmigłowce Sikorsky H-34 J. Powstała maszyna, nazwana Piasecki PA-97 Helistat, była ogromna i miała długość 104,5 m. Ze śmigłowców usunięto śmigła ogonowe, skrócono im kadłuby i przymocowano do prymitywnej aluminiowej ramy rurowej pod wypełnioną helem powłoką sterowca. 

 class="wp-image-3159864"
Piasecki PA-97 Helistat

Helistat miał osiągać prędkość maksymalna 132 km/h i pułap 3800 m. Zasięg planowano na 3000 km bez ładunku i 80 km przy pełnym obciążeniu.

Pierwszy lot odbył się w kwietniu 1986 r. i wzbudził optymizm. Próby kontynuowano, jednak 1 lipca 1986 roku PA-97 Helistat rozbił się natychmiast po starcie podczas lotu próbnego, zabijając jednego z pilotów i raniąc cztery osoby. 

REKLAMA

Podmuch wiatru z tyłu maszyny wywołał drgania. Wibracje były wystarczające, aby spowodować awarię konstrukcji. Na skutek rezonansu odpadł najpierw jeden z tylnych śmigłowców, a następnie pozostałe. Uszkodzeniu uległa też powłoka sterowca i całość uderzyła w ziemię. Wideo z tego tragicznego lotu zobaczyć możecie niżej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA