REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Tajemniczy sterowiec na ogromnej wysokości. Unikatowe zdjęcia z Filipin

Tajemniczy obiekt, najprawdopodobniej sterowiec stratosferyczny, udało się sfotografować na Filipinach. To niezwykle rzadki widok. Analitycy nie wiedzą, czy jest to jednostka chińska czy amerykańska, ale przyznają, że sterowce mogą mieć na Pacyfiku masę zastosowań.

21.12.2022
17:05
Tajemniczy sterowiec na ogromnej wysokości. Unikatowe zdjęcia z Filipin
REKLAMA

W serwisach społecznościowych pojawiły się zdjęcia, które przedstawiają sterowiec lub coś podobnego kształtem, lecący na dużej wysokości w pobliżu wyspy Luzon w północnych Filipinach w pobliżu Morza Południowochińskiego.

REKLAMA

Jeśli nie wiadomo, co to jest, to w tej części świata jest to chińskie

- skomentował zdjęcia jeden z internautów na Twitterze.

Na fotografiach, które zobaczyć możecie niżej, widać jedynie srebrzystobiały podłużny obiekt z czterema statecznikami, wyglądem najbardziej przypominający sterowiec.

Z zewnątrz sterowiec przypomina projekt High-Altitude Long Endurance-Demonstrator (HALE-D) prowadzony przez firmę Lockheed Martin. HALE-D to bezzałogowy pojazd lżejszy od powietrza zasilany energią słoneczną, zaprojektowany do unoszenia 20 km nad powierzchnią ziemi przez dłuższy czas. 

Sterowiec został zaprezentowany w 2011 r. w celu zademonstrowania zaawansowanych dronów wyposażonych w nowe technologie i możliwości zapewnienia bezpieczeństwa żołnierzom amerykańskim dzięki ulepszonej komunikacji.

 class="wp-image-3083946"
High-Altitude Long Endurance-Demonstrator (HALE-D)

HALE-D rozbił się  podczas pierwszego lotu testowego  w 2011 r. Kolejne prace nad sterowcem zakończyły się w 2014 r. 

Serwis War Zone zauważa jednak, że w ostatnim czasie USA znów zaczęły koncentrować się na rejonie Pacyfiku, zwłaszcza w świetle możliwego, bardzo intensywnego konfliktu z Chinami. Pomogło to ożywić zainteresowanie sterowcami i innymi platformami latającymi na dużych wysokościach i przez dłuższy czas. 

Biorąc również pod uwagę strategiczne zainteresowanie Chin Morzem Południowochińskim, które doprowadziło do tarć i sporów z innymi krajami regionu, nie byłoby niczym zaskakującym, gdyby również Pekin wykorzystywał sterowce do misji obserwacyjnych lub łączności.

War Zone w swojej analizie przypomina, że Chiny od dawna pracują nad różnymi typami sterowców stratosferycznych. Chodzi głównie o projekty Tian Heng i Yuan Meng.

W maju 2022 r. chiński sterowiec przeleciał nad Mount Everestem

Sterowce stratosferyczne mają wiele zastosowań. Mogą być platformą do obserwacji dużych akwenów morskich, platformą do zbierania informacji wywiadowczych z nasłuchu radioelektronicznego, a nawet substytutem satelity komunikacyjnego, zwłaszcza dla wojsk operujących na rozległych obszarach Pacyfiku. Sterowce stratosferyczne, ze względu na ich kształt, konstrukcję i małą prędkość mogą być trudne do namierzenia przez radary.

REKLAMA

W maju 2022 r. Chiny zwodowały pierwszy na świecie bezzałogowy lotniskowiec dla dronów Zhu Hai Yun, który wykorzystuje sztuczną inteligencję do autonomicznej nawigacji na morzach i oceanach. 

Stworzona w Guangzhou jednostka ma 90 m długości, 14 m szerokości i 2000 t wyporności.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA