REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Zhu Hai Yun to pierwszy autonomiczny lotniskowiec dla dronów. Wypłynął właśnie na testy, a zbudowali go Chińczycy

Ze stoczni w Guangzhou wypłynął właśnie pierwszy autonomiczny lotniskowiec dla dronów i łodzi podwodnych. Zhu Hai Yun posłuży do badania oceanu zarówno pod powierzchnią, na powierzchni jak i nad powierzchnią.

22.05.2022
19:03
Zhu Hai Yun: autonomiczny lotniskowiec dla dronów na testach
REKLAMA
  • Ze stoczni Huangpu Wenchong Shipyard w Guangzhou 18 maja wypłynął pierwszy autonomiczny lotniskowiec dla dronów.
  • Na pokładzie Zhu Hai Yun znajdują się drony, łodzie oraz łodzie podwodne, które będą badały ocean z każdej możliwej strony
  • Naukowcy podkreślają, że statek będzie służył zarówno do badań naukowych, jak i do zapewniania bezpieczeństwa na morzu
REKLAMA

Tego jeszcze nie było. Chiny zbudowały Zhu Hai Yun - pierwszy na świecie autonomiczny lotniskowiec dla dronów sterowany przez algorytmy sztucznej inteligencji. Można zatem powiedzieć, że to zupełnie nowa kategoria łodzi badawczych.

Jak podaje dziennik South China Morning Post, nowa łódź może w najbliższych latach całkowicie zrewolucjonizować branżę obserwacji oceanu. Jakby nie patrzeć statki tego typu, niewymagające załogi powinny w przyszłości zapewnić naukowcom bezpieczniejszy, tańszy i łatwiejszy dostęp do oceanów.

Zhu Hai Yun - pierwszy autonomiczny lotniskowiec to bezzałogowy statek badawczy

Stworzona w Guangzhou jednostka ma 90 metrów długości, 14 metrów szerokości i 2000 ton wyporności. Po zakończeniu wszystkich niezbędnych testów na otwartym morzu statek powinien jeszcze przed końcem 2022 roku trafić do służby. Aktualne plany wskazują, że łódź będzie służyła zarówno do zapewnienia bezpieczeństwa na morzu jak i do realizacji morskich projektów badawczych.

Zhu Hai Yun ma na pokładzie kilkadziesiąt dronów, łodzi oraz łodzi podwodnych

Według informacji producenta na pokładzie łodzi umieszczono kilkadziesiąt dronów, łodzi oraz łodzi podwodnych, które pracując wspólnie pozwolą badać ocean pod powierzchnią, na powierzchni i nad powierzchnią w promieniu 50 kilometrów od Zhu Hai Yena. Wśród aparatów pływających po powierzchni oceanu znajdują się zarówno te napędzane silnikami konwencjonalnymi, jak i te, które czerpią energię z paneli słonecznych. Zintegrowane mogą obserwować jednocześnie obszar o średnicy 100 km.

REKLAMA

Jak przekonuje producent, statek od samych podstaw został zaprojektowany i zbudowany w Chinach z wykorzystaniem chińskich systemów napędu, zasilania, instrumentów badawczych i automatyki. Właścicielem statku jest Laboratorium Oceanu Południowego (ang. Southern Ocean Laboratory).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA