Wkrótce dostaniesz SMS-a od ZUS-u, NFZ-u i gminy Rząd znalazł sposób na lepszą komunikację z obywatelami
Kancelaria Prezesa Rady Ministrów chce ułatwić urzędom kontaktowanie się z obywatelami. Samorządy będą mogły wysyłać nam SMS-y, np. w związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego spowodowanego wypadkiem, a Narodowy Fundusz Zdrowia odnośnie wizyt u lekarza. Kancelaria zapowiedziała też wprowadzenie nowej metody autoryzacji do korzystania z usług publicznych.

Zgodnie z nowymi przepisami, zapisanymi w nowelizacji ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz ustawy – prawo telekomunikacyjne, samorządy i urzędy centralne będą mogły wysyłać powiadomienia i komunikaty informacyjne w zależności od potrzeb do wszystkich obywateli lub określonych grup (np. ze względu na obszar).
– Administracja powinna obsługiwać obywatela tak, jak klienta obsługują firmy. W biznesie powiadomienie SMS to dziś standard i podobne rozwiązania chcemy upowszechnić w usługach dla obywateli
– twierdzi wiceminister do spraw cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusz Cieszyński.
Dzięki nowelizacji ustawy, urzędy będą mogły szybko poinformować nas o sprawach związanych z ochroną zdrowia (np. uruchomieniu programu profilaktyki zdrowotnej na danym obszarze), zmianami w organizacji ruchu drogowego, sprawach związanych z transportem zbiorowym, edukacją czy bezpieczeństwem państwa.
Z kontaktowania za pomocą SMS-ów będą mogły skorzystać jednostki administracji publicznej, w tym np. ZUS, KRUS czy NFZ, które będą mogły przesłać informacje dotyczące prowadzonych przez te instytucje spraw.
Kiedy wejdą w życie nowe przepisy?
Usługa będzie bezpłatna i dostępna dla wszystkich, a w sprawach indywidualnych dla tych, którzy zdecydowali się przekazać swoje dane kontaktowe do Rejestru Danych Kontaktowych. Obywatel w każdej chwili będzie mógł zrezygnować z otrzymywania komunikatów. Wszystkie informacje zawarte w przesyłanych komunikatach objęte są tajemnicą telekomunikacyjną. Minister Cieszyński zaznacza, że nowe rozwiązanie ma wejść w życie w połowie 2023 roku.
Do tej pory każda instytucja publiczna musiała zawierać odrębną umowę na wysyłkę SMS-ów oraz tworzyć własny system do obsługi powiadomień. Nowelizacja ustawy znosi konieczność ponoszenia opłat na rzecz dostawców usług telekomunikacyjnych w oparciu o liczbę wysłanych wiadomości – koszt w całości przejmuje budżet państwa poprzez obniżenie wnoszonych przez operatorów opłat za korzystanie z numeracji.
To rozwiązanie znacząco upraszcza procedury i system rozliczeń, a także zmniejszy obciążenia administracyjne. Z drugiej strony operatorzy skorzystają na obniżce opłat, która zrekompensuje im w istotnej części niższe dochody" – dodaje minister Cieszyński. Operator będzie mógł się ubiegać o rekompensatę za każdego wysłanego SMS-a.
– dodaje minister Cieszyński. Operator będzie mógł się ubiegać o rekompensatę za każdego wysłanego SMS-a.
Ponadto nowelizacja wprowadzi także nową metodą autoryzacji przy korzystaniu z usług publicznych. SMS-y z kodami jednorazowymi będą mogły zostać zastąpione powiadomieniami PUSH. Mobile Connect nie wymaga instalowania dodatkowych aplikacji i działa także na telefonach starszej generacji. Pozwala także na dodatkowe zabezpieczenie procesu autoryzacji ustalonym przez użytkownika PIN-em.
*Zdjęcie główne: fot. ImYanis/Shutterstock