REKLAMA

Jakie były przeglądarki w 2022? Najważniejsze nowości mijającego roku

Czy można nauczyć starego psa nowych sztuczek? Jak pokazują wydawcy przeglądarek internetowych, nie tylko da się, ale i da się załadować masę nowych umiejętności. Oto podsumowanie najważniejszych nowości, jakie zawitały do naszych bram do sieci WWW - przeglądarek internetowych.

28.12.2022 09.59
Jakie były przeglądarki w 2022? Najważniejsze nowości mijającego roku
REKLAMA

Mogłoby się wydawać, że przeglądarki internetowe osiągnęły już wszystko, co się da. Chrome, Firefox, Edge czy Opera są naszymi oknami nie tylko na internet, ale i na multimedia czy gry. Z kolei aplikacje webowe oraz wtyczki są w stanie zastąpić nam wiele programów, które jeszcze kilka lat temu wymagałyby pobrania na urządzenie.

Czy to oznacza, że deweloperzy przeglądarek stoją pod ścianą, osiągając szczyt innowacji? Wręcz przeciwnie.

REKLAMA

2022 dla ognistego liska był świetny, ale jego Przegląd już niezbyt

W mijającym roku Mozilla bardziej niż na dodawaniu do Firefoxa nowych funkcji skupiła się na rozwijaniu już w nim istniejących.

Setne wydanie przeglądarki przyniosło ze sobą najbardziej wyczekiwaną przez użytkowników opcję: możliwość wyświetlania napisów podczas odtwarzania multimediów w trybie picture-in-picture. Od maja PIP Firefoksa wspiera wyświetlanie napisów we wszystkich najpopularniejszych serwisach wideo i streamingowych, w tym m.in. Youtube, Vimeo, Netflix czy Disney+. Przeglądarka w trybie picture-in-picture wspiera zarówno napisy dodane przez twórcę czy platformę, jak i te wygenerowane automatycznie.

Mozilla zauważając popularność swej przeglądarki jako nie tylko bramy do internetu, ale także czytnika plików PDF, dodała do Firefoxa prosty edytor PDF. Od wersji 106 wydanej w październiku tego roku każdy pobrany plik PDF możemy edytować bezpośrednio z poziomu przeglądarki, dodając m.in. podpis czy edytując tekst.

A skoro o pobieraniu mowa, to wersja 98 z marca tego roku przyniosła duże zmiany w pobieraniu plików. Lisek domyślnie już nie pyta co zrobić z każdym plikiem, zamiast tego pokazując panel pobierania automatycznie po rozpoczęciu pobierania danego pliku. Sam panel oferuje kilka nowych funkcji, m.in. skrót do strony, z której plik został pobrany, możliwość kopiowania linku do pobrania oraz możliwość preferencji co do otwierania różnych typów plików.

 class="wp-image-3093798"
Przegląd Firefoksa

W wersji 106 pojawiła się również zakładka "Przegląd Firefoksa" stanowiąca centrum do płynnego przechodzenia pomiędzy kartami otwartymi na różnych urządzeniach. Funkcja spotkała się z mieszanymi opiniami wśród użytkowników, którzy zarzucali Przeglądowi brak możliwości powrotu do kart z poprzedniej sesji i bycie nieznacznie zmienioną funkcją Historii przeglądania. Ponadto funkcje Przeglądu są ograniczone, jeżeli użytkownik nie korzysta z mobilnej wersji liska. Oczekuje się, że w 2023 roku Mozilla usprawni Przegląd Firefoksa i doda do niego kolejne funkcje.

Chrome zaskakuje

Ze wszystkich zmian, jakie Google wprowadziło w Chrome w bieżącym roku, uwagę przykuwa najbardziej rozbudowanie Google Lens i wzbogacenie przeglądarki o dedykowany pasek boczny. Od lat Chrome oferował możliwość szukania grafiki za pomocą obrazu poprzez zaledwie dwa kliknięcia, lecz 102 wydanie Chrome oficjalnie dodało do przeglądarki rozbudowane funkcje wyszukiwania grafiki. Od teraz menu kontekstowe prawego przycisku myszy posiada opcję "Przeszukaj obraz za pomocą narzędzia Google", która pozwala na nie tylko dotychczasowe wyszukiwanie grafiki, ale i rozpoznawanie oraz tłumaczenie zawartych w niej tekstów. Ponadto Google Lens ułatwia identyfikację przedmiotów na grafikach, ułatwiając m.in. zakupy czy znajdowanie miejsc.

 class="wp-image-3093786"
Pasek boczny Google Lens

2022 był dla Chrome rokiem usprawniania bezpieczeństwa uzytkowników i tego, jak posługujemy się hasłami. Od wersji 102 Chrome ostrzega, kiedy jedno z używanych przez nas haseł wycieknie i pomoże w jego zmianie. W wersji 103 zmieniono wygląd menedżera haseł, a od wersji 108 Chrome wspiera Passkeys zamiast tradycyjnych haseł. Dodatkowo w 108 wydaniu Chrome znalazła się mała, ale przydatna opcja zamiany paska Chrome w nie tylko wyszukiwarkę Google, ale i wyszukiwarkę stron w historii przeglądarki, jej kartach oraz zakładkach.

Microsoft Edge nie zaskakuje, ale usprawnia to co dobre

W porównaniu do pozostałych przeglądarek, Microsoft Edge nie zyskał aż tylu nowości. W minionym roku Microsoft skupił się na poprawkach bezpieczeństwa i usprawnianiu. Na największą uwagę zasługuje wprowadzenie w lutym paska bocznego. Pasek boczny zadebiutował w wersji 98 i przez ostatnie miesiące był sukcesywnie usprawniany. Pasek boczny stanowi swego rodzaju wielofunkcyjny hub, dzięki któremu możemy przeglądać wiadomości email, korzystać z usług Microsoft 365 czy używać wyszukiwarki bez potrzeby otwierania nowej karty, czy wchodzenia na nową stronę. Pasek boczny posiada też narzędzia takie jak kalkulator czy przelicznik jednostek i miar.

 class="wp-image-3093819"

Edge 104 usprawnił import danych z Chrome do Edge. Od teraz aby przesiąść się z przeglądarki Google nie potrzeba nawet mieć jej zainstalowanej - wystarczy zalogować się w przeglądarce na swoje konto Google aby Edge zaimportował dane przeglądania oraz hasła.

Oprócz tego Edge 99 przyniósł małe, lecz ciekawe zabezpieczenie. Od marca w przeglądarce użytkownicy mogą ustawić "główne" hasło, które jest zabezpieczeniem przed automatycznym wypełnianiem pól logowania i innych danych przez osoby niepowołane.

Opera wspiera to, co lubimy najbardziej

Opera w Polsce pod koniec 2022 roku cechuje się jedynie 10 procentowym udziałem w rynku, a szkoda. Bowiem norweska przeglądarka w tym roku wprowadziła kilka ciekawych funkcji

Od wersji 93, która zadebiutowała w listopadzie bieżącego roku, Opera może się pochwalić tytułem... pierwszej przeglądarki zintegrowanej z TikTokiem. Opera zyskała pasek boczny, dzięki któremu możliwe jest zarówno przeglądanie TikToka jak i publikowanie na nim własnych treści przy jednoczesnym przeglądaniu internetu.

REKLAMA

Z kolei wersja 88 z czerwca bieżącego roku dodała do Opery inny pasek boczny - Shopping Corner. W Kąciku zakupowym znajdziemy m.in. integrację z usługami typu cashback, spersonalizowane rekomendacje zakupów, przegląd rabatów, a co najważniejsze dla polskich użytkowników - integrację z Ceneo.

Nowością w Operze, która w tym roku odbiła się największym echem, jest aktualizacja z lutego bieżącego roku, która dodała do przeglądarki... możliwość używania emoji zamiast adresów URL.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA