REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

K2 są już w naszym kraju. Polska kupiła najdroższe czołgi na świecie

Do Polski dotarły pierwsze czołgi K2 Black Panther. Te południowokoreańskie maszyny będą, obok amerykańskich Abramsów, podstawą wojsk pancernych naszego kraju. Czołg K2 nie brał jeszcze nigdy udziału w walce. Trafił natomiast do Księgi rekordów Guinnessa jako najdroższy czołg na świecie.

06.12.2022
19:32
Polska kupiła najdroższe czołgi na świecie. K2 są już w naszym kraju
REKLAMA

Do Polski, z Korei Południowej, na pokładzie statku transportowego, dotarło 10 czołgów K2 Black Panther i 24 armatohaubic samobieżnych K9A1 Thunder.

REKLAMA

Polska zamówiła w sumie 1000 czołgów K2. Terminy dostaw pierwszych 180 czołgów K2 Black Panther zostały zaplanowane na lata 2022-2025, natomiast dostawy 820 czołgów w wersji K2PL rozpoczną się w 2026 r. i w tym samym roku zostanie uruchomiona produkcja tych pojazdów w Polsce.

Zmiany w konfiguracji przewidzianej dla czołgu w wersji K2PL obejmować będą wzmocnienie opancerzenia, doposażenie w system obserwacji dookólnej oraz aktywny system ochrony pojazdów.

K2 - najdroższy czołg świata

Masowa produkcja czołgów K2 rozpoczęła się w 2013 r., a pierwsze K2 trafiły do ​​sił zbrojnych Korei Południowej w lipcu 2014 r. K2 kosztuje ponad 8,5 miliona dolarów za sztukę, co czyni go najdroższym czołgiem na świecie. K2 jest nawet wpisany do oficjalnej Księgi rekordów Guinnessa pod hasłem "Najdroższy czołg świata".

K2 Black Panther to czołg południowokoreański. Pojazd został opracowany przez Południowokoreańską Agencję Rozwoju Obrony oraz firmę Hyundai Rotem. 

Czołg K2 charakteryzuje szereg ciekawych rozwiązań technicznych. Amunicja pierwszego stopnia (7 pocisków) umieszczona jest w taśmowym mechanizmie ładowania, który zapewnia niewiarygodną wręcz szybkostrzelność 20 strzałów na minutę. Czołg jest uzbrojony w działo gładkolufowe L55 kal. 120 mm. 

Czołg K2 jest lżejszy od Abramsa

Pancerz składa się z pancerza kompozytowego i reaktywnego. Grubość pancerza jest zbliżona do pancerza M1A2 Abrams, ale w porównaniu do prawie 62 ton amerykańskiego czołgu, K2 jest lżejszy i waży 55 ton. 

Pancerz reaktywny jest stosowany na dość słabo opancerzonych bokach i dachu, natomiast pancerz kompozytowy jest najgrubszy na przodzie pojazdu. Zwiększa to między innymi mobilność na polu bitwy i zmniejsza zużycie paliwa.

Czołg K2 i systemy ochronne

Czołg K2 może być wyposażony (nie jest to standardowe wyposażenie), w różne systemy aktywnej ochrony. Na szczególną uwagę zasługuje z pewnością Koreański system aktywnej ochrony (Korean Active Protection System - KAPS).

 class="wp-image-3043236"
Czołgi K2 odpalają maskujące granaty dymne

Jest to opracowany w Korei Południowej system, który ma na celu ochronę K2 przed pociskami przeciwpancernymi. Wykorzystuje on do wykrywania zagrożeń radar do oraz kamerę termowizyjną. Pociski wystrzelone z innych czołgów lub przeciwpancerne pociski kierowane są wykrywane z odległości 150 m i niszczone przez przeciwpociski w odległości 10 - 15 m. System nie jest tani i kosztuje 600 tys. dolarów za sztukę.

Ponadto K2 ma dookólny 360 stopni radar działający na fali milimetrowej, który może wykrywać nadlatujące pociski oraz znajdujące się w pobliżu śmigłowce i drony, a nawet samoloty. Uzyskane w ten sposób dane o celu można przekazać bezpośrednio do systemu kierowania ogniem w celu szybkiego zniszczenia przeciwnika.

Polska kupuje czołgi K2 i samoloty szturmowe FA-50 w Korei Południowej class="wp-image-2271996"
Czołg K2

K2 posiada również nowoczesny system kierowania ogniem, który umożliwia mu walkę z nisko latającymi śmigłowcami. Ponadto system umożliwia automatyczne wykrywanie i śledzenie celów wielkości pojazdu bez interwencji strzelca. 

Napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 1500 KM z automatyczną skrzynią biegów, a w pojeździe zastosowano zawieszenie hydropneumatyczne.

Załogę stanowi trzech żołnierzy - dowódca, strzelec i kierowca.

Czołg K2 z niezwykłą amunicją

Czołg K2 może strzelać z KSTAM (koreańska amunicja Smart Top Attack). to pocisk opracowany przez Agencję Rozwoju Obrony na bazie amunicji SMArt-155. Pocisk wystrzeliwany jest z armaty, rozkłada skrzydła stabilizacyjne i leci po trajektorii balistycznej do miejsca docelowego. Na miejscu rozkłada spadochron dając czas systemowi na skanowanie obszaru docelowego za pomocą radaru fal milimetrowych i czujników podczerwieni.

 class="wp-image-3043248"
Czołg K2 z amunicją
REKLAMA

Gdy cel zostanie znaleziony, penetrator uformowany wybuchowo strzela z góry w cel. Dzięki temu K2 może atakować cele, które znajdują się poza linią wzroku np. za wzniesieniem. Jest to amunicja typu odpal i zapomnij, ale istnieje też łącze danych umożliwiające transfer danych z pojazdu. 

Minimalna odległość do celu to dwa kilometry, maksymalna odległość to osiem kilometrów. Dane dotyczące lokalizacji celu mogą być przesyłane do czołgu poprzez transmisję danych z innych jednostek np. piechoty czy dronów.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA