Apple właśnie zainstalował w twoim iPhonie i iPadzie nową aplikację. Co to jest Freeform i do czego służy?
Wraz z aktualizacją iOS 16.2 na iPhone'ach pojawił się nowy program, który trafił również na platformy iPad i Mac. Co to Freeform, do czego służy ta apka i dlaczego warto (lub nie warto) z niej korzystać? Sprawdzamy zarówno wersję na telefony, jak i tablety z iPadOS 16.2 oraz komputery z macOS 13.1 Ventura.
- W iOS 16.2, iPadOS 16.2 i macOS 13.1 pojawiła się nowa ikonka
- Freeform to nowa apka od Apple’a na platformy iPhone, iPad i Mac
- Możliwości, jakie daje aplikacja Freeform, są niemal nieograniczone
- Jak wypada Freeform na smartfonach, tabletach i komputerach?
Zwykle nowe wersje systemów operacyjnych Apple’a modyfikują interfejs użytkownika, poprawiają błędy oraz rozszerzają lub dodają kolejne funkcje systemowe, ale czasami producent dorzuca w pakiecie również nowe apki. Tak właśnie było w przypadku iOS 16.2, iPadOS 16.2 i macOS 13.1 Ventura z Freeform.
Czytaj też:
Co to Freeform?
Na pulpitach smartfonów iPhone, tabletów iPad i komputerów Mac po wykonaniu aktualizacji do najnowszej wersji pojawiła się nowa ikonka podpisana Freeform. Warto się jej przyjrzeć - to nie jest typowy bloatware. Ta udostępniana bez opłat apka może przydać się zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.
Jak podaje Apple, Freeform to nowa aplikacja „do burzy mózgów i twórczej współpracy”, czyli taka wirtualna tablica korkowa. Nie zastępuje Notatek, tylko istnieje obok nich. Elastyczne obszary robocze pozwalają przechowywać materiały w jednym miejscu, bez przejmowania się układem treści i formatem plików.
Co istotne, przestrzeń roboczą Freeform można odpalać nie tylko samodzielnie, ale również wyświetlić np. podczas realizowania połączenia typu FaceTime. Dzięki temu można wspólnie pracować nad danym projektem w czasie rzeczywistym z użyciem komunikacji głosowej i widzieć na żywo reakcje innych osób.
Jakie możliwości ma Freeform od Apple’a?
Postanowiłem przetestować Freeform na wszystkich trzech platformach, na których apka jest dostępna. Dane przenoszą się pomiędzy telefonami iPhone, tabletami iPad oraz komputerami Mac automatycznie dzięki chmurze iCloud. Osoby zaproszone do udziału w projekcie mogą umieszczać w nim swoje adnotacje.
Do tablic roboczych Freeform można dodać zdjęcia i statyczne grafiki, w tym zeskanowane aparatem wykorzystywanego aktualnie urządzenia mobilnego. Do tego dochodzą materiały audio lub wideo z opcją odtwarzania kilku naraz, linki do stron www i pinezki z lokalizacją, a także dokumenty, w tym w formacie PDF.
Freeform obsługuje w iOS i iPadOS funkcję drag&drop, a po wirtualnym płótnie z liniami pomocniczymi można mazać, w tym z użyciem Apple Pencil. Do dyspozycji mamy też bibliotekę ponad 700 predefiniowanych kształtów, którym można zmieniać rozmiaru oraz kolor. Nie zabrakło też funkcji dodawania napisów.
Do czego można wykorzystać Freeform na iOS, iPadOS i macOS?
Możliwości zastosowania apki są praktycznie nieograniczone. Program można wykorzystać zarówno w ramach gospodarstwa domowego podczas planowania urlopu i szykowania się do przeprowadzki lub w pracy przy realizacji prezentacji multimedialnej, wspólnym przygotowywaniu raportów itp.
Apple z kolei podpowiada, że Freeform sprawdzi się przy zapisywaniu „koncepcji projektowych na rzutach nieruchomości”, co może okazać się pomocne przy remoncie. Do tego sugeruje, że „trenerzy mogą zaplanować strategię gry na schemacie boiska do koszykówki”.
Tablicę we Freeform można tworzyć samodzielnie, a współpracować przy jednym projekcie może do 100 osób. Nowe osoby do tablicy można zapraszać poprzez e-mail, link lub… przeciągnięcie wątku iMessage z aplikacji Wiadomości. Zmiany nanoszone przez użytkownika są widoczne u pozostałych w czasie rzeczywistym.