Mają skrzydła, ogromny zasięg i potężną głowicę. Oto bomby GLSDB odpalane z HIMARS-ów
A gdyby tak wystrzelić bombę precyzyjną z ziemi? I wykorzystać do tego HIMARS? Na taki pomysł wpadki Amerykanie i Szwedzi, którzy skonstruowali bombę GLSDB. Ma ona ogromny zasięg i niezwykłą celność.
Pomysł jest genialny w swojej prostocie choć, by go zrealizować potrzeba najwyższej klasy technologii i materiałów. Amerykanie i Szwedzi wzięli mała bombę precyzyjną, dodali silnik i wszystko zmieścili w wyrzutni HIMARS. Bomba GLSDB staruje jak rakieta, a później szybuje do celu. To w największym skrócie.
GLSDB to skrót od Ground-Launched Small Diameter Bomb co można przetłumaczyć jako odpalana z ziemi bomba małej średnicy. Jak w akcji może wyglądać użycie tej broni zobaczycie na filmie niżej.
Jej główną częścią jest GBU-39 Small Diameter Bomb (bomba o małej średnicy), którą produkuje Boeing. Jest to precyzyjnie kierowana bomba szybująca o masie 113 kg. Bomba ta jest jedną z najbardziej zaawansowanych bomb w arsenale USA. I niech nikogo nie zmyli jej mała masa. GBU-39 to bezlitosny zabójca.
Bomba wyposażona jest w systemem nawigacji bezwładnościowej wspomagany systemem GPS odpornym na zagłuszenia. Uzbrojona jest w wielozadaniową, penetrującą lub odłamkową (o ultra niskiej fragmentacji) głowicę wybuchową oraz zapalnik programowalny elektronicznie.
Głowica wybuchowa to szczytowe osiągnięcie technologii wojskowej. Wykorzystuje się w niej materiał zwany AFX-757, który jest mieszaniną heksogenu, sproszkowanego aluminium, nadchloranu amonu oraz pochodnych polimeru polibutadienu oraz AFX 1209 MBX, który jest zaawansowanym, wielofazowym materiałem wybuchowy. Głowica wybuchowa waży w bombie 93 kg czyli tyle ile w standardowych pociskach GMLRS odpalanych z wyrzutni HIMASR.
GBU-39 jest przenoszona przez wielozadaniowe myśliwce takie jak F-16. Spośród standardowych bomb precyzyjnych wyróżniają ją rozkładane, kompozytowe skrzydła.
Dzięki nim bomba może szybować i w zależności od pułapu z jakiego jest zrzucona może mieć zasięg nawet 150 km. Trafia przy tym bezbłędnie w cel z dokładnością do 1 m. Działa w każdych warunkach pogodowych, bez względu na porę dnia i nocy.
Bomba GBU-39 ma 1,80 m długości i 190 mm szerokości. Cena jednej bomby to 40 tys. dolarów.
Boeing i Saab Group zmodyfikowały bombę GBU-39, dodając jej silnik rakietowy M26, który umożliwia jej start z ziemi z wyrzutni typu HIMARS. W ten sposób powstała bomba odpalana z ziemi GLSDB.
Podczas gdy typowe pociski odpalane z wyrzutni poruszają się po trajektorii balistycznej, wystrzelona GLSDB wznosi się na odpowiednią wysokość i rozpoczyna szybowanie po wybranej trajektorii.
W przeciwieństwie do tradycyjnej amunicji artyleryjskiej, GLSDB umożliwia uderzenie w cel z dowolnego kierunku (360-stopniowe pokrycie) pod dowolnym kątem. Co więcej GLSDB może krążyć nad wybranym terenem w oczekiwaniu na cel.
Podczas testu w 2019 r. GLSDB zaatakował ruchomy cel w odległości 130 km. Bomba i silnik rakietowy rozdzieliły się na zadanej wysokości, a następnie bomba wykorzystała głowicę do śledzenia i atakowania celu. Oficjalnie GLSDB ma zasięg 150 km dla celów nieruchomych.