REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Musk płacze, że nie może dopłacać. Do Starlinków dla Ukrainy dołoży się Unia Europejska

W zeszłym tygodniu zawrzało po tym jak CNN dotarło do informacji, że SpaceX potrzebuje wsparcia finansowego, by kontynuować dostarczanie Ukrainie internetu. Pomimo deklaracji Elona Muska, że SpaceX jednak nie potrzebuje dodatkowych funduszy, nad opłacaniem Ukrainie internetu satelitarnego debatuje zarówno Pentagon jak i Unia Europejska.

18.10.2022
19:53
Musk płacze, że nie może dopłacać. Do Starlinków dla Ukrainy dołoży się Unia Europejska
REKLAMA

W zeszłym tygodniu świat obiegła informacja, że SpaceX nie jest w stanie kontynuować zapewniania Ukrainie bezpłatnego internetu za pomocą satelitarnego systemu Starlink.

REKLAMA

Pomimo że Elon Musk wycofał swoją prośbę, Pentagon rozważa wsparcie SpaceX w dostarczaniu Ukrainie internetu. Jak donosi serwis Politico, cegiełkę w zapewnieniu ciągłości połączenia telekomunikacyjnego w Ukrainie chce dołożyć także Unia Europejska.

Pikanterii sprawie narzekań Muska dodaje fakt, że polski rząd poinformował o przekazaniu Ukraińcom 11,7 tys. terminali Starlink. 5 tys. z nich kupił PKN Orlen.

Filantropia zbyt kosztowna dla SpaceX

Według dokumentów, do których dotarło CNN, Elon Musk zwrócił się z prośbą do Pentagonu o wzięcie na siebie kosztów utrzymania telekomunikacji satelitarnej Starlink na terenie Ukrainy. System satelitarny od prawie ośmiu miesięcy gwarantuje mieszkańcom okupowanego państwa dostęp do internetu, gdyż infrastruktura telekomunikacyjna i przerwanie ciągłości połączenia są jednym z celów stale trwających rosyjskich ataków.

Założyciel i obecny szef SpaceX, Elon Musk niemożność kontynuacji wsparcia argumentował zbyt wysokimi kosztami, bowiem zgodnie z jego słowami miesięczne opłaty za dostarczanie Ukrainie internetu oraz utrzymanie ciągłości połączenia są zbyt wysokie i generują straty w wysokości 20 milionów dolarów amerykańskich miesięcznie.

Z kolei w korespondencji wymienionej we wrześniu pomiędzy Elonem Muskiem a Pentagonem wynika, że koszty utrzymania Starlinków do końca bieżącego roku wyniosą 120 milionów dolarów, a w ciągu kolejnych 12 miesięcy 400 milionów dolarów.

Nie jesteśmy w stanie dalej przekazywać terminali na Ukrainę, ani finansować istniejących terminali na czas nieokreślony"

fragment korespondencji cytowanej przez CNN

Wsparcie dla Ukrainy od Unii Europejskiej. UE może zapłacić Ukraińcom za dostęp do internetu

Pomimo deklaracji Elona Muska, że SpaceX wycofało prośbę o wsparcie w finansowaniu infrastruktury, Pentagon prowadzi rozmowy ze SpaceX w celu znalezienia kompromisu lub alternatywnego rozwiązania pozwalającego utrzymanie ciągłości telekomunikacyjnej tak dla cywili jak i wojska.

Zgodnie z doniesieniami serwisu Politico, do walki o łączność na Ukrainie wchodzi kolejna instytucja. Bowiem Unia Europejska rozważa wsparcie finansowe dla Elona Muska, aby zapewnić trwałość połączenia telekomunikacyjnego z Ukrainą.

Wypowiedzi serwisowi udzielił litewski minister spraw zagranicznych, Gabrielius Landsbergis, według którego dostęp Ukrainy do internetu nie powinien być uzależniony od jednej "super potężnej" osoby, która w ciągu jednej strony jest w stanie zmienić zdanie i odłączyć kraj od internetu.

"Uznałem, że prawdopodobnie o wiele lepiej jest mieć to jako umowę pomiędzy, powiedzmy, koalicją państw, które mogłyby zakupić usługę od pana Muska usługę Starlink, dostarczyć ją Ukraińcom i dalej dostarczać Ukraińcom".

Powiedział Gabrielius Landsbergis cytowany przez Politico.eu

Temat zapewnienia Ukrainie połączenia z internetem był jednym z tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych 27 krajów członkowskich UE w poniedziałek 17 października. Dyskusję zainicjował wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej oraz wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Josep Borrell.

Starlinki nad Ukrainą

Sieć Starlinków nad Ukrainą dostarcza Ukraińcom internet niemal od samego początku rosyjskiej inwazji.

26 lutego Mykhailo Fedorov, ukraiński Minister Transformacji Cyfrowej zwrócił się bezpośrednio do Elona Muska z prośbą o udostępnienie satelitarnego systemu Starlink. Już w kilka godzin później Ukraińcy otrzymali bezpłatny dostęp do Starlinków, który od kilku miesięcy udostępnia im SpaceX.

REKLAMA

Telekomunikacja satelitarna pozwala Ukraińcom - tak cywilom jak i wojskowym - na dostęp do internetu nawet w sytuacji, kiedy wojska rosyjskie uszkadzają lub niszczą naziemną infrastrukturę telekomunikacyjną.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA