REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Rok temu poleciała do Jowisza, ale właśnie sfotografowała Księżyc. I to jak!

Ponad rok temu z Przylądka Canaveral na Florydzie w kierunku trojańskich planetoid Jowisza wystartowała sonda Lucy. W ubiegłym tygodniu, po trwającym rok okrążeniu Słońca sonda przeleciała w odległości 300 km od powierzchni Ziemi, wykorzystując naszą planetę jako trampolinę grawitacyjną do dalszej podróży. Niejako przy okazji tej wizyty sonda sfotografowała powierzchnię Księżyca.

27.10.2022
14:21
lucy panel sloneczny
REKLAMA

Zdjęcie fragmentu powierzchni Srebrnego Globu zostało wykonane 16 października 2022 r. nieco ponad sześć godzin po bliskim (jednym z trzech) przelocie w pobliżu Ziemi, kiedy sonda znajdowała się w odległości ok. 260 000 km od Księżyca. Z Ziemi do Księżyca tak naprawdę jest niewiele dalej, bo ok. 340 000 km.

REKLAMA
 class="wp-image-2524182"
Źródło: NASA/Goddard/SwRI/JHU-APL/Tod R. Lauer (NOIRLab)

Mimo to zdjęcia są intrygujące, bowiem pokazują precyzję znajdującej się na pokładzie sondy Lucy kamery L’LORRI (Lucy LOng Range Reconnaissance Imager). Na zdjęciu złożonym z dziesięciu klatek o ekspozycji 2 ms każda wyraźnie widać liczne kratery w okolicach terminatora (linii oddzielającej oświetloną część globu od nieoświetlonej). Każdy piksel na zdjęciu ma rozmiary 1,3 × 1,3 km.

Sonda Lucy fotografuje Księżyc

 class="wp-image-2524185"
Źródło: NASA/Goddard/SwRI/JHU-APL/Tod R. Lauer (NOIRLab)

Na zdjęciu powyższym natomiast widać fragment basenu tzw. Morza Deszczów (Mare Imbrium) na powierzchni Księżyca. W dolnej prawej części kadru wyraźnie widoczne jest pasmo Apeninów, wzgórz tworzących fragment krawędzi basenu. To właśnie tam 30 lipca 1971 roku wylądowała załoga misji Apollo 15. W ramach misji astronauci David Scott i James Irwin w ciągu niemal trzech dni spędzonych na Księżycu, podróżując specjalnym pojazdem LRV przemierzyli po powierzchni 27,9 km i zebrali aż 77 kg próbek regolitu i skał marsjańskich. Misja zakończyła się wodowaniem na Oceanie Spokojnym 7 sierpnia 1971 r., czyli 12 dni i 7 godzin po starcie z powierzchni Ziemi.

Gdzie leci sonda Lucy?

Zanim rozpocznie się właściwa podróż do zewnętrznych rejonów Układu Słonecznego, sonda Lucy odwiedzi Ziemię jeszcze raz 13 grudnia 2024 roku, kiedy to zbliży się do nas na odległość 350 km.

REKLAMA

Dopiero w tym momencie rozpocznie się właściwa podróż w przestrzeń kosmiczną. Już pięć miesięcy później sonda Lucy przeleci w odległości 922 km od planetoidy 52246 Donaldjohanson w Pasie Planetoid. Pierwszą planetoidę trojańską - 3548 Eurybates - sonda odwiedzi dopiero 12 sierpnia 2027 roku. W ciągu 3 kolejnych miesięcy sonda zbliży się także do planetoid Polymele, Leucus oraz Orus, po czym rozpocznie podróż do planetoid podążających za Jowiszem. Tak się składa, że najkrótsza droga do tej grupy prowadzi przez okolice Ziemi, którą Lucy minie 26 grudnia 2030 roku. Dzięki temu skrótowi, sonda dotrze do celu swojej misji 2 marca 2033 roku. Co będzie później? Na razie tego nie ustalono.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA