REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Schowali okręt podwodny w czymś, co przypomina wielką prezerwatywę. Gigant zniknął z sonarów

Życie na okręcie podwodnym to życie w cieniu i ukryciu przez setki dni naraz. Jedną z najtrudniejszych rzeczy dla konstruktorów tych majestatycznych maszyn jest ukrycie ich przed wszelkiego rodzaju sonarami. Naukowcy odkryli właśnie zupełnie nowy sposób chowania okrętów przed ich wścibskim okiem.

05.10.2022
6:21
lodz podwodna
REKLAMA

Sonar co do zasady emituje dźwięki o różnych częstotliwościach. Kiedy takie fale dźwiękowe napotkają na okręt wroga, odbijają się od jego poszycia i takie echo rejestrowane jest przez odbiornik na okręcie prowadzącym nasłuch.

REKLAMA

Zadaniem konstruktorów okrętów podwodnych jest pokrycie okrętu takim materiałem, który jak najlepiej pochłania wszystkie fale dźwiękowe tak, aby sonar nie miał możliwości zarejestrowania odbitego od nich echa.

Jak ukryć okręt przed sonarami?

Naukowcy z Uniwersytetu Jiaotong w Xi’an w Chinach odkryli w toku prowadzonych przez siebie symulacji komputerowych, że trzy bardzo cienkie warstwy gumy pokrywające poszycie okrętu podwodnego mogą skutecznie chronić go przed sonarami.

Jeżeli faktycznie technologia się sprawdzi, to będzie to zdecydowanie najcieńsza warstwa zdolna pochłaniać fale dźwiękowe o różnych częstotliwościach. Naukowcy wskazują, że całość poszycia „wygłuszającego” ma zaledwie 32 mm grubości. Mimo to symulacje wykazały, że taka warstwa jest w stanie pochłonąć 95 proc. padających na nią fal dźwiękowych o częstotliwości od 1 do 10 kHz. Pozostałe 5 proc. fal może natomiast zostać przeoczonych lub pomylonych z obiektem naturalnym w głębinach oceanicznych.

REKLAMA

Nic zatem dziwnego, że zainteresowanie innowacyjnym materiałem zdaje się rosnąć. Aktualnie badacze opracowują optymalne metody produkcji opracowanego przez siebie materiału. O tym czy jednak wejdzie on do użytku, najprawdopodobniej jeszcze długo się nie dowiemy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA