REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Fregata Miecznik ma być uzbrojona po zęby. Ten okręt będzie bronił polskiego wybrzeża

Fregata Miecznik nabiera realnych kształtów. Poznaliśmy plany wykonawcy i stan zaawansowania prac. Budowa ma się rozpocząć już za rok. W sumie Marynarka Wojenna RP ma otrzymać trzy takie okręty.

15.09.2022
10:27
Fregata Miecznik. Budowa już wkrótce. Jest projekt i uzbrojenie
REKLAMA

Okręty obrony wybrzeża typu Miecznik to seria planowanych przez polskie Ministerstwo Obrony Narodowej trzech okrętów (wielozadaniowych fregat rakietowych) o wyporności nie mniejszej niż 1900 ton.

REKLAMA

4 marca 2022 r. Agencja Uzbrojenia podała do wiadomości, że okręty zostaną zbudowane przez PGZ we współpracy z brytyjską stocznią Babcock (na podstawie projektu okrętu Arrowhead 140, eksploatowanego m.in. przez flotę duńską).

 class="wp-image-2425212"
Fregata Miecznik - wizualizacja

Prace nad fregatami Miecznik zgodnie z planem

W tracie zakończonych niedawno Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach Polska Grupa Zbrojeniowa przedstawiła stan prac nad okrętami oraz najbliższą przyszłość projektu.

Podczas prezentacji Cezary Cierzan, dyrektor programów morskich PGZ SA, podkreślał, że skończył się już etap projektowania. Okręt jest także skonfigurowany co oznacza, że wiadomo w co będzie uzbrojony jaki sprzęt się na nim pojawi. Zamawiający potwierdził wybór uzbrojenia

Agencja Uzbrojenia ma otrzymać projekt fregat do akceptacji w listopadzie. Budowa pierwszego krętu ma się rozpocząć w przyszłym roku.

Uzbrojenie fregat Miecznik

Rzecznik Agencji Uzbrojenia, Krzysztof Płatek, już wcześniej potwierdzał, że broń dla Mieczników została wybrana.

Fregaty powstaną w oparciu o platformę AH140 i będą posiadały ZSW Tacticos, pociski CAMM i RBS, torpedy MU-90, armaty 76 i 35 mm, radary obserwacji i kierowania uzbrojeniem, sonar podkilowy i holowany oraz hangar dla śmigłowca

- informował rzecznik.

ZSW Tacticos to elektroniczne serce okrętu czyli system zarządzania walką (CMS), który jest głównym elementem centrum dowodzenia okrętu wojennego. Łączy ze sobą wszystkie elementy takie jak radar, sonary, łączność i uzbrojenie co pozwala dowódcy podejmować najlepsze decyzje w czasie rzeczywistym. System dostarczy forma Thales UK. Od niej też kupimy radary dla okrętów.

CAMM to brytyjska rakieta przeciwlotnicza zaprojektowana do niszczenia zarówno dronów, samolotów jak i pocisków manewrujących. CAMM ma zasięg minimalny mniejszy niż jeden kilometr, a maksymalny większy niż 25 kilometrów, jakkolwiek raporty firmy IHS Jane’s mówią, iż podczas testów system był w stanie osiągnąć cel odległy nawet o 60 kilometrów.

System dzieli część cech i technologii pochodzących z doskonałego pocisku powietrze - powietrze AIM-132 ASRAAM, przy czym ma nowocześniejszą elektronikę oraz wykorzystuje radar z aktywnym samonaprowadzaniem. 

Strzelania przeciwokrętowymi pociskami manewrującymi RBS 15 Mk3

RBS-15 Mk3 to najnowsza wersja z rodziny doskonałych szwedzkich pocisków przeciwokrętowych. To pocisk manewrujący krótkiego zasięgu, wystrzeliwany z okrętów nawodnych, samolotów lub z wyrzutni lądowych, napędzany silnikiem turboodrzutowym. Ich zasięg to około 200 km, a głowica z materiałem wybuchowym waży 200 kg..

MU90 Impact to torpeda lekka kalibru 323,7 mm służąca do zwalczania okrętów podwodnych, w tym okrętów podwodnych z napędem jądrowym oraz małych okrętów podwodnych o napędzie spalinowo-elektrycznym lub hybrydowym na wodach płytkich i przybrzeżnych. PRodukuje je włosko - francuskie konsorcjum.

Armaty 35 mm to Okrętowy System Uzbrojenia OSU-35K to nowoczesny, skuteczny, zdalnie sterowany, przeciwlotniczy system artyleryjski, wyposażony w automatyczną armatę kal. 35 mm z własnym optoelektronicznym systemem kierowania ogniem. Został zaprojektowany do pracy autonomicznej.

Okrętowy System Uzbrojenia OSU-35K
REKLAMA

Innowacyjna konstrukcja całego systemu, jak i jego komponentów, wykorzystująca technologię włókien węglowych, zapewniła uzyskanie stosunkowo niskiej masy - niewiele ponad 3 tony i gabarytów. System produkuje polski PIT Radwar.

OTO Melara 76 mm Super Rapido to armata morska zaprojektowana i budowana przez włoski koncern zbrojeniowy OTO Melara. Wysoka szybkostrzelność i możność korzystania z wyspecjalizowanej amunicji czyni armatę zdolną do wykonywania różnych zadań.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA