REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Co na to Geralt? Cyberpunk 2077 z 20 milionami sprzedanych kopii

CD Projekt właśnie pochwalił się ważnym osiągnięciem. Jego Cyberpunk 2077 znalazł ponad 20 milionów nabywców na całym świecie. Wielu wydawców oddałoby dusze za taki wynik sprzedażowy, ale ambicje były chyba jeszcze większe.

28.09.2022
20:11
Cyberpunk 2077 z 20 milionami kopii
REKLAMA

Ponad dwadzieścia milionów sprzedanych kopii. Cyberpunk 2077 właśnie przekroczył ważny kamień milowy. Wyprodukowana w Polsce gra odnotowała świetny wynik sprzedażowy, o czym CD Projekt poinformował za pośrednictwem oficjalnych kanałów w mediach społecznościowych. Nie brakuje jednak głosów, według których te 20 milionów zostało zdobyte niezasłużenie. Inni natomiast zastanawiają się, czy wynik tak wyczekiwanej produkcji jak Cyberpunk nie powinien być jeszcze lepszy.

REKLAMA

Cyberpunk 2077 i 20 milionów sprzedanych kopii - to dużo czy mało? Zależy przez jaki pryzmat patrzeć na ten wynik.

W ogólnym, możliwie szerokim ujęciu 20 milionów sprzedanych kopii to zawsze rewelacyjny wynik. W takim nakładzie sprzedają się tak uznane hity AAA jak Horizon Zero Dawn, Final Fantasy X, Monster Hunter World i nowy God of War. To również wynik osiągany przez najlepsze produkcje niezależne, co by wskazać ukochane przez graczy Stardew Valley czy Terrarię. Bez żadnego wątpienia mówimy więc o dużym sukcesie polskiej spółki oraz rodzimych deweloperów.

By nie było zbyt słodko, warto zaznaczyć, że rynek gier wideo zna wiele tytułów dla jednego gracza ze znacznie lepszą sprzedażą. Przykładowo, Red Dead Redemption 2 znalazł 45 milionów nabywców, platformowe Super Mario Odyssey zniknęło ze sklepowych półek 23 miliony razy, a Borderlands 2 kupiło 26 milionów graczy. W obrębie przynależności gatunkowej, lepiej od Cyberpunka 2077 sprzedawał się np. The Elder Scrolls V: Skyrim ze swoimi 30 milionami.

Warto zdać sobie sprawę, że mimo 20 milionów sprzedanych kopii, Cyberpunk 2077 nie wchodzi nawet do pierwszej pięćdziesiątki najlepiej sprzedających się gier. Tymczasem polska produkcja jest jedną z najbardziej kosztownych w całej historii branży. Co za tym idzie, zyski generowane przez Cyberpunka dla CD Projektu - chociaż na pewno bardzo duże - na pewno nie pokrywają się z optymistycznymi scenariuszami w firmie. Trzeba jednak zaznaczyć, że Cyberpunk 2077 to wciąż gra bardzo młoda, którą czeka jeszcze kilka dodatków oraz reedycji, dodających kolejne miliony do wyniku CD Projektu.

Cyberpunk 2077 kontra Wiedźmin 3: Dziki Gon - która polska produkcja sprzedaje się lepiej?

Chociaż 20 milionów wygenerowane przez Cyberpunka wydaje się imponujące, blednie przy 40 milionach Dzikiego Gonu. Wiedźmin 3 znalazł ponad 40 milionów nabywców na całym świecie. Oczywiście produkcja z Geraltem jest znacznie dłużej na rynku, ponadto mogła się cieszyć większym uznaniem graczy oraz krytyków niż Cyberpunk. Z drugiej strony renoma zbudowana dzięki Wiedźminowi sprawiała, że część analityków wierzyła, iż te 20 milionów Cyberpunk 2077 osiągnie w rok od premiery albo i szybciej.

 class="wp-image-1804195"
  • Cyberpunk 2077 - 20 milionów sprzedanych kopii
  • Wiedźmin 3: Dziki Gon - 40 milionów sprzedanych kopii
REKLAMA

Na korzyść Dzikiego Gonu gra nie tylko znacznie dłuższa obecność na rynku, dwa świetne rozszerzenia, niższa cena, częste promocje oraz świetna prasa. Produkcja jest dostępna nie tylko na PC, PlayStation oraz Xboksie, ale także na Nintendo Switchu. CD Projekt nie ukrywał, że hybrydowa platforma Japończyków przyczyniła się do znacznego zwiększenia sprzedaży tej gry. Podobnie zresztą jak dwa sezony serialu na Netfliksie. Teraz na Netfliksie dostępny jest także anime Cyberpunk, które ma gigantyczny wpływ na ponowne zainteresowanie polską produkcją.

Pod względem sprzedaży Cyberpunk 2077 bez wątpienia jest sukcesem. Kluczowe pytanie brzmi: czy na tyle wielkim, jak chciał tego CD Projekt? Śmiem twierdzić, że apetyty w polskiej spółce były nieco większe, mimo bezsprzecznie świetnego wyniku wygenerowanego przez produkt. Jednak teraz, gdy Cyberpunk 2077 jest lepszy niż kiedykolwiek, przed nami dodatek Phantom Liberty, a tytuł zaczyna być sprzedawany z rabatem sięgającym do 50 proc., kolejne sprzedane miliony to tylko kwestia czasu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA