REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Rtęć nas zabija. To problem wielu polskich miast

Problem rtęci w środowisku został dostrzeżony, gdy pojawiła się pogłoska, że to właśnie ta substancja odpowiada za zatrucie ryb w Odrze. Choć ostatecznie nie wykryto jej w próbkach, to teoretyczna obecność zmartwiła Polaków. Dziś nie ma się czego obawiać? Wręcz przeciwnie, bo rtęć to problem polskich miast.

28.08.2022
12:14
zatrucie wody
REKLAMA

Szczególnie zła sytuacja jest na Śląsku. Jak mogliśmy przeczytać w badaniach opublikowanych przez Annę Michalską z Laboratorium Analiz Odpadów Stałych (Zakład Monitoringu Środowiska, Główny Instytut Górnictwa, Katowice):

REKLAMA

Pomimo utrzymującej się tendencji zmniejszania się emisji zanieczyszczeń powietrza z zakładów szczególnie uciążliwych, województwo śląskie w dalszym ciągu zajmuje czołowe miejsce pod względem emitowanych do atmosfery pyłów i gazów, a w tym związków rtęci.

Główne źródła emisji to przemysł wydobywczy, energetyczny, metalurgiczny, hutnictwo czy produkcja cementu. Dodatkowym "dostawcą" są urządzenia i procesy, w których stosuje się rtęć, a więc przemysł chemiczny.

Obecność w rtęci w środowisku jest zagrożeniem dla człowieka. Jak pisała Michalska, ponieważ związki rtęci kumulują się głównie w nerkach i mózgu, przy zatruciu rtęcią dochodzi do uszkodzenia przede wszystkim tych dwóch organów.

Polscy naukowcy mówią rtęci: "stop"

Projekt "Życie bez rtęci" koordynowany przez Politechnikę Łódzką uzyskał niemal 1,4 miliona euro z Programu LIFE - European Climate, Infrastructure and Environment Executive Agency. Jak wyjaśnia uczelnia, agencja odgrywa kluczową rolę we wspieraniu Zielonego Ładu UE.

- Pierwiastek ten był szeroko stosowany w produkcji artykułów trafiających do gospodarstw domowych, z drugiej jego właściwości fizyko-chemiczne pozwalają na łatwe rozpowszechnianie się po uwolnieniu się do gleby, wody itp. Nadal istnieje wiele tradycyjnie niedocenionych źródeł zanieczyszczeń związanych z używaniem w życiu codziennym towarów zawierających rtęć niewłaściwie traktowanych przez konsumentów ze względu na brak informacji na ten temat, a także łatwy sposób ich utylizacji – komentuje prof. Volodymyr Mosorov z Instytutu Informatyki Stosowanej PŁ, koordynator projektu.

Naukowcy chcą "prowadzić dialog z wieloma podmiotami dla znalezienia skutecznego rozwiązania kwestii związanych z uwalnianiem rtęci do środowiska". Powstać ma specjalny harmonogram dla miasta wolnego od rtęci.

– Planujemy też zorganizowanie międzynarodowej e-konferencji „Miasto bez rtęci: niebezpieczeństwo w naszych domach”, a także szereg działań prospołecznych, jak np. Międzynarodowe Maratony Miejskie bez Rtęci, Akademia Życia Wolnego od Rtęci oraz Szkoły Letnie dla gmin, organizacji pozarządowych i instytucji edukacyjnych – dodaje naukowiec.

Temat trafił na podatny grunt. Rtęć była jednym z pierwszych podejrzanych za śmierć ryb w Odrze. A konkretnie miał to być bardzo toksyczny " rozpuszczalny w wodzie kation, Hg(II)". Ostatecznie jednak Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przekazał, że rtęci w badanych próbkach nie wykryto.

Historia zna przypadek poważnego zatrucia rtęcią

W Japonii w latach 50. XX wieku wytwórnia tworzyw sztucznych należąca do koncernu Chisso Corporation zanieczyściła wodę ściekami zawierającymi metylortęć. Chorzy cierpieli na niespotykane wcześniej schorzenia układu nerwowego. W sumie do roku 2001 oficjalnie rozpoznano 2265 przypadków choroby - aż 1784 doprowadziły do śmierci.

REKLAMA

Co można zrobić, aby rtęci w środowisku było mniej lub by nie było jej w ogóle? Wróćmy do badań Anny Michalskiej. W podsumowaniu zasugerowała, że powinno odejść się od użytkowania lub co najmniej zmniejszenia użycia rtęci przede wszystkim w przemyśle. Musi być też lepszy monitoring zanieczyszczenia, rejestrowany recykling rtęci oraz usprawnienie metod efektywnego unieszkodliwiania odpadów zawierających związki rtęci.

Jak widać, jest bardzo wiele do zrobienia, ale gra toczy się o wysoką stawkę. Lepiej późno niż wcale, więc dobrze, że chociaż teraz temat rtęci będzie nagłaśniany.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA