REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Może nie wybuchło i nie lewituje żaby, ale i tak jest potężne. Chińskie pole magnetyczne bije rekord

Największe cuda architektury i inżynierii są imponujące, ale zdecydowanie nie są jedną rzeczą, jakie Chińczycy chcą oznaczyć własną flagą z przedrostkiem "naj". Dzisiaj chińscy inżynierowie zaskakują świat nauki deklaracją, że wygenerowali najsilniejsze stałe pole magnetyczne. Dzieło uczonych z Hefei wprawdzie nie wybucha tak jak japoński magnes, ale nadal generuje stałe pole magnetyczne milion razy silniejsze od ziemskiego pola magnetycznego.

16.08.2022
9:34
Najsilniejsze pole magnetyczne
REKLAMA

Chińscy inżynierowie w swej megalomanii nie odstają od Związku Radzieckiego. Największy okręt wojenny, największy wodnosamolot, rekordowo długi kanał wodny czy gigantyczny statek kosmiczny - to tylko kilka z wielu przykładów chińskiego dążenia do stworzenia największych dzieł inżynierii świata. Nie inaczej jest w przypadku uczonych z Steady High Magnetic Field Facility w Hefei w Chinach, którzy 12 sierpnia ogłosili wytworzenie najwyższego stałego pola magnetycznego w historii.

REKLAMA

Stałe pole magnetyczne o sile 45,22 tesli zostało wytworzone przez magnes hybrydowy znajdujący się w laboratorium Steady High Magnetic Field Facility będącego częścią Chińskiej Akademii Nauk. Jednocześnie magnes pobił poprzedni rekord ustanowiony przez amerykańskich uczonych. W 1999 roku naukowcy z National High Magnetic Field Laboratory w Stanach Zjednoczonych za pomocą hybrydowego magnesu wytworzyli stałe pole magnetyczne o mocy 45 tesli.

 class="wp-image-2300088"
Magnes hybrydowy skonstruowany przez chińskich naukowców

Jak mówią chińscy uczeni, nie jest to ich pierwsze podejście do stworzenia najsilniejszego stałego pola magnetycznego na świecie. W 2016 ten sam zespół uczonych skonstruował magnes hybrydowy, który wygenerował centralne pole magnetyczne o sile 40 tesli, co czyniło go drugim na świecie magnesem będącym w stanie wygenerować pole o sile 40 tesli. Pierwszym magnesem był hybrydowy magnes opracowany w 2005 roku przez uczonych z francuskiego Grenoble.

Jednocześnie pobicie rekordu zadeklarowane przez chińskich uczonych dotyczy jedynie stałego pola magnetycznego - inne typy pola magnetycznego osiągnęły wyższe wyniki. W 2019 roku amerykańscy uczeni wytworzyli pole magnetyczne o sile 45,5 tesli. Natomiast w 2018 roku japońscy inżynierowie wygenerowali pole magnetyczne o sile 1200 tesli, które zdołali utrzymać jedynie przez 40 mikrosekund - aż do eksplozji części wykorzystanego do tego urządzenia.

Tesla to nie tylko samochody, to również jednostka SI

Wielkości fizyczne niezbędne do opisania otaczającego nas świata można liczyć w setkach. Jedną z nich jest tesla [T] - jednostka indukcji magnetycznej. Tesla jest jednostką stosowaną w układzie SI, w układzie CGS jednostką indukcji magnetycznej jest Gaus - [Gs] lub [G].

REKLAMA

Aby uświadomić sobie, jak silne pole magnetyczne zostało dotychczas wytworzone w warunkach laboratoryjnych, warto przytoczyć kilka przykładów z życia codziennego. Pole elektromagnetyczne generowane przez mózg ma siłę 1 pikotesli (0,000000000001 tesli), natomiast kuchenka mikrofalowa generuje pole magnetyczne o sile od 4 do 8 mikrotesli (1 mikrotesla jest równa 0,000001 tesli). Z kolei indukcja magnetyczna przy powierzchni naszej planety to średnio 0,000065 tesli - zmienna zależnie od szerokości georgaficznej. Przeciętny magnes na lodówkę ma siłę 0,005 tesli - 5 militesli.

Pole magnetyczne o sile 1,25 tesli generowane przez magnes neodymowy o wielkości monety jest w stanie wymazać dane z karty płatniczej, a siła pola magnetycznego użytego przez brytyjskich naukowców do lewitacji żaby wynosiła 16 tesli.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA