REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Czy VPN jest legalny w Polsce? Wyjaśniamy wątpliwości

Usługi VPN momentami brzmią aż za dobrze. Wszak pozwalają na ominięcie wielu narzucanych na polskich internautów ograniczeń, w tym pokonywanie geofencingu i pełną anonimizację. Czy korzystając z VPN w Polsce użytkownik nie naraża się na kłopoty z prawem? Jakie grożą konsekwencje użytkowania VPN-ów? Odpowiadamy.

07.08.2022
7:01
praca
REKLAMA

Usługi VPN zdobywają coraz większą i większą popularność w Polsce i na świecie - i trudno się temu dziwić. Stanowią bowiem remedium na negatywne cechy Internetu, takie jak sztuczne podziały na lepszych i gorszych internautów czy na wszechobecne szpiegowanie i naruszanie prywatności użytkowników. Usługi VPN są w tym bardzo skuteczne, a przy tym niedrogie.

Kup NordVPN z tego linku i skorzystaj z rabatu 68%. Oszczędzisz 1070 zł w 2 lata.

REKLAMA

Czytaj też:

VPN pełni rolę bezpiecznego pośrednika pomiędzy urządzeniem użytkownika a siecią internetową. Internauta, korzystając z VPN-a, w ujęciu technicznym nie łączy się z samym Internetem, a z serwerem usługodawcy VPN. To ów serwer w imieniu użytkownika łączy się z poszczególnymi witrynami, stosując przy tym pełne szyfrowanie i anonimizowanie ruchu. Dostawca usługi nie jest w stanie określić kim jest użytkownik i gdzie na świecie się znajduje, nie może więc go szpiegować i profilować. Wspomniane szyfrowanie uniemożliwia też podsłuchiwanie ruchu sieciowego.

To między innymi oznacza, że użytkownik jest w praktyce nie do namierzenia i zidentyfikowania. Może, dla przykładu, ustawić usługę VPN tak, by serwery usługodawców myślały, że użytkownik łączy się z Wielkiej Brytanii. Chociażby po to, by móc wygodnie obejrzeć seriale z tamtejszych VOD czy dokonać zakupów w tamtejszych sklepach. Brzmi jak kombinowanie, może nawet jak oszukiwanie. Tymczasem w żadnym razie nie jest to oszustwem. Również z punktu widzenia polskiego prawa.

Czy VPN jest legalne?

 class="wp-image-2129586"
Czy zmiana VPN jest legalna? Czy VPN jest zgodny z prawem? Tak.

Tak, korzystanie z usług VPN jest legalne. Polskie prawo w żaden sposób nie odnosi się do tych usług, zresztą bardzo słusznie. Usługi typu VPN są w niektórych przedsiębiorstwach i organizacjach rządowych wręcz niezbędne, by zapewnić pracownikom możliwość bezpiecznego dostępu do wrażliwych danych. Nieliczne kraje, w których usługi VPN nie są legalne, stoją przed niepotrzebnymi, dodatkowymi wyzwaniami związanymi z cyberpbrzepieczeństwem. Polska na szczęście do tych krajów nie należy. Można śmiało korzystać z VPN-ów i niczego się nie obawiać.

Czy VPN jest legalny? Co z anonimizowaniem i szyfrowaniem połączeń w Polsce?

 class="wp-image-462309"
Czy używanie VPN jest legalne? Tak, mamy prawo do prywatności.

Polskie prawo na szczęście nie zabrania obywatelom stosowania wszelkich środków pozwalających na zapewnienie im prywatności w Sieci. Nakłada co prawda pewne obowiązki na dostawców usług internetowych, ale usługi VPN są nadal legalne, w tym anonimizacja i szyfrowanie ruchu sieciowego. Co przy okazji oznacza, że również i wymagane przez prawo monitorowanie ruchu sieciowego przez dostawców Internetu na wiele się nie zda: mogą oni tylko zaraportować odpowiednim służbom, że użytkownik w danym czasie korzystał z danej usługi VPN. Do czego i jak jej używał pozostaje dozwoloną prawnie tajemnicą - czyli tak, jak powinno być.

Kup NordVPN z tego linku i skorzystaj z rabatu 68%. Oszczędzisz 1070 zł w 2 lata.

Czy VPN jest legalny w Polsce? Co z serialami, filmami i promocjami w innych krajach?

 class="wp-image-1405652"
VPN legalne czy nie? Omijanie geofencingu może łamać regulamin danej usługi, nie łamie jednak prawa.
REKLAMA

Niektórzy używają usług VPN tylko po to, by być widzianymi przez internetowe aplikacje jako użytkownicy z innych krajów. Po co? Z bardzo wielu powodów, ale najczęściej wymienianymi są dwa. Pierwszym są (potencjalnie) niższe ceny na produkty i usługi w innych krajach. VPN to sposób na kupno czegoś w niższej niż w Polsce cenie. Drugim są geoblokady: niektóre filmy, seriale i gry dostępne są tylko w innych krajach, a nie w Polsce. Wystarczy udawać inny kraj pochodzenia, by kompletnie zmieniła się oferta w usługach VOD - czasem na znacznie lepszą. Czy ta walka z dzieleniem na równych i równiejszych internautów jest dozwolona prawnie? Również tak. Choć z pewnym zastrzeżeniem.

Prawo europejskie pozwala na obchodzenie blokad geograficznych. Można więc bez obaw zmienić kraj pochodzenia w usłudze VPN i cieszyć się zupełnie nowymi filmami na Netfliksie, Prime Video i reszcie. Nie grozi internautom za to żadna grzywna, kara czy inne kłopoty. Jest jednak jedno małe ale. Korzystanie z usług w ten sposób może naruszać ich regulamin. A to oznacza, że usługodawca może zechcieć zakończyć współpracę z takim użytkownikiem. To nie zdarza się często, wszak wszystkim netflixom tego świata zależy, by mieć jak najwięcej klientów, nawet tych z VPN-ami. Mają jednak prawo wypowiedzieć umowę, czyli w praktyce usunąć konto użytkownika, wraz z jego playlistami i budowanymi przez lata rekomendacjami. Nikt jednak nie broni w takim przypadku założyć drugiego konta. Czy nawet mieć osobne konta na Polskę i na VPN-a. Choć, po raz wtóry: blokada konta wydaje się bardzo mało prawdopodobna.

Kup NordVPN z tego linku i skorzystaj z rabatu 68%. Oszczędzisz 1070 zł w 2 lata.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA