REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Chromebook Vero 514. Tani komputer może być i dobry, i przyjazny dla planety

Podejście producentów komputerów przenośnych do swojego towaru trudno nazwać korzystnym dla planety. Lwia część laptopów zużywa się szybko, służy maksymalnie kilka lat, po czym nadaje się do utylizacji. Chromebook Vero 514 od Acera to krok w bardzo dobrą stronę.

25.08.2022
11:18
Chromebook Vero 514 to wzór do naśladowania wśród laptopów
REKLAMA

Coraz więcej producentów laptopów zaczyna rozumieć, że coraz większa liczba klientów wybiera produkty ekologiczne. Konsumenci zaczynają rozumieć, że kształtują świat między innymi poprzez ich zakupowe decyzje. A ów świat znajduje się w coraz bardziej opłakanym stanie.

REKLAMA

Czytaj też:

Niestety, u wielu producentów działania proekologiczne mają znacznie głównie wizerunkowe. Sztandarowe modele - komputery za wiele tysięcy złotych - są promowane jako zielone produkty, energooszczędne, budowane z recyklingu i w ekologicznych pudełkach. Tymczasem te tańsze komputery, które stanowią większość sprzedawanych urządzeń, to dalej urządzenia, które za parę lat wylądują na śmietniku. Acer z modelem Chromebook Vero 514 zaczyna to zmieniać.

Chromebook Vero 514. Tani komputer może być i dobry, i przyjazny dla planety

 class="wp-image-2320989"
Chromebook Vero 514

14-calowy Acer Chromebook Vero 514 działa, jak jego nazwa sugeruje, pod kontrolą systemu Chrome OS. 30 proc. składu obudowy komputera pochodzi z recyklingowych tworzyw, a także 50 proc. składu klawiatury i głośników oraz 100 proc. gładzika. Mimo tego komputer ma być wytrzymały na upadki (gwarancja niezawodności po upadku z wysokości 1,2 m). Nie to jest jednak najciekawsze, choć mile widziane.

Komputer został zaprojektowany tak, by łatwo było go serwisować. Dolna pokrywa jest łatwa do usunięcia, wymaga to użycia standardowego śrubokrętu. Podzespoły Acera Chromebook Vero 514 są odsłonięte tak, by można je było łatwo wymienić. Producent nie wyklucza też możliwości wymiany komponentów na nowsze przez użytkownika. Choć zapewne (Acer tego jeszcze nie precyzuje) wymiana części na własne unieważni gwarancję.

REKLAMA
Acer Chromebook Vero 514

Komputer pracuje pod kontrolą układu Intel Core 12. generacji. Oferuje wyświetlacz o rozdzielczości 1080p ze stuprocentowym odzworowaniem przestrzeni barwnej sRGB i jasnoścą 300 nitów. Wyposażenie uzupełniają dwa złącza USB-C, jedno USB-A, jedno HDMI i akumulator, który ma pozwolić na do 10 godzin nieprzerwanej pracy. Cena laptopa Acer Chromebook Vero 514 to 2870 zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA