REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Skorupa ziemska sprzed czterech miliardów lat odkryta w Australii. Nie trzeba było nawet kopać

Pod powierzchnią Ziemi, w Australii, znajduje się fragment wczesnej skorupy ziemskiej o rozmiarach zbliżonych do rozmiarów Irlandii, a jego wiek szacowany jest na ponad cztery miliardy lat.

15.07.2022
14:01
Skorupa ziemska sprzed 4 miliardów lat odkryta pod Australią
REKLAMA

Dlaczego Ziemia z pustej skały stała się globem tętniącym życiem? Naukowcy odkryli właśnie jedną ze wskazówek pod powierzchnią Australii. Znaleźli tam... kawałek starej Ziemi.

REKLAMA

Chodzi o dość dużych rozmiarów fragment skorupy ziemskiej, która istniała cztery miliardy lat temu, zaledwie kilkaset milionów lat po powstaniu Układu Słonecznego. Ze względu na to, że powierzchnia naszej planety ulega ciągłym zmianom i odświeżaniu w procesach tektonicznych, tak naprawdę bardzo ciężko jest znaleźć jakiekolwiek fragmenty skorupy ziemskiej pochodzące z początkowego okresu istnienia Ziemi, kiedy życia na niej jeszcze nie było.

Co więcej, opisany przez naukowców fragment dawnej skorupy ziemskiej został odkryty bez konieczności kopania. Zamiast tego geologowie wykorzystali lasery do odparowania ziaren cyrkonu wyselekcjonowanych z piasku pobranego z rzek i plaż Australii Zachodniej. Metoda ta pozwala na datowanie poszczególnych ziaren i porównanie ich z innymi, aby odtworzyć historię ich przemieszczania się.

Skorupa ziemska sprzed czterech miliardów lat odkryta w Australii

W toku badań okazało się, że pod powierzchnią Australii znajduje się fragment wczesnej skorupy ziemskiej o rozmiarach zbliżonych do rozmiarów Irlandii (ok. 100 000 km kw.), a jego wiek szacowany jest na ponad cztery miliardy lat. Co ciekawe, okazało się, że granica położenia tego fragmentu przy powierzchni zgadza się z granicą występowania istotnych minerałów cennych gospodarczo. To z kolei oznacza, że zidentyfikowanie położenia potencjalnie innych takich fragmentów dawnej skorupy ziemskiej może także wskazywać miejsca, w których warto poszukiwać właśnie tych minerałów.

Znaczenie powyższego odkrycia wykracza jednak także poza nasze bezpośrednie otoczenie. Naukowcy badający planety pozaziemskie i poszukujący na nich życia bezustannie analizują planety w różnych stadiach rozwoju. We wszechświecie odkrywamy zarówno dopiero powstające, młode planety, jak i takie, które są dużo starsze od Ziemi. Obserwowanie jak one ewoluują, jak wyglądają ich skorupy mogą nam z jednej strony powiedzieć, czy na planetach tych istnieje szansa rozwinięcia się życia w przyszłości, a z drugiej strony mogą nam wiele powiedzieć o tym, jak wygląda Ziemia na tle tego kosmicznego zoo planetarnego.

REKLAMA

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 10 lipca 2022 roku

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA