REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Oglądaj na żywo: w kosmos po raz pierwszy leci dzisiaj nowa europejska rakieta

Już dzisiaj, 13 lipca o godzinie 13:13 polskiego czasu z portu kosmicznego Kourou w Gujanie Francuskiej wystartuje zupełnie nowa lekka rakieta Vega-C wyprodukowana przez francuską firmę Arianespace.

13.07.2022
8:41
Pierwszy start rakiety Vega-C. Transmisja na żywo w YouTube
REKLAMA

Inauguracyjny lot zupełnie nowej rakiety będzie można obserwować na żywo w oknie poniżej. Choć start zaplanowany jest na godzinę 13:13, to relacja rozpocznie się o godzinie 12:45 polskiego czasu.

REKLAMA

Czym jest rakieta Vega-C?

Vega-C to rakieta należąca do rodziny Vega, ale znacznie mocniejsza od wszystkich swoich poprzedniczek. Według producenta czterostopniowa rakieta może wynieść na orbitę biegunową ładunek o masie sięgającej 2,3 tony. Dla porównania standardowa Vega mogła wynieść co najwyżej 1,5 tony. Co więcej, ładunek wynoszony przez taką rakietą może być nie tylko masywniejszy, ale także większy niż wcześniej. Osłona ładunku posiada dwa razy więcej miejsca wewnątrz niż w przypadku rakiety Vega, a sama rakieta także na wysokość urosła o 5 metrów i mierzy już niemal 35 metrów.

Gdzie dzisiaj poleci Vega-C?

W 2012 roku, podczas inauguracyjnego lotu rakiety Vega na orbitę została wyniesiona włoska sonda LARES, której zadaniem było mierzenie wynikającego z ogólnej teorii względności Einsteina efektu Lensego-Thirringa, w którym to obracające się masywne ciało (w tym przypadku Ziemia) niejako wlecze układ inercjalny w swoim polu grawitacyjnym.

REKLAMA

Dziesięć lat później, w 2022 roku, podczas inauguracyjnego lotu rakiety Vega-C na orbitę poleci sonda LARES-2, która także będzie badała to samo zjawisko. Położenie sondy na orbicie będzie śledzone za pomocą wiązek laserowych emitowanych ze stacji naziemnych. Oprócz LARES-2 na orbitę - niejako przy okazji - trafi także sześć niewielkich cubesatów, które będą miały własne zadania na orbicie okołoziemskiej.

Trzymamy kciuki za pierwszy lot Vegi-C. Im więcej rakiet dostępnych dla firm z europejskiego sektora kosmicznego, tym lepiej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA