REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Wielki Zderzacz Hadronów odkrywa nowe cząstki. Tempo odkryć może wkrótce wzrosnąć

Zaledwie kilka dni temu świętowaliśmy 10 lat od ogłoszenia przez naukowców z CERN odkrycia bozonu Higgsa, a już to wspomnienie wypychają nowe, równie fascynujące doniesienia. Wielki Zderzacz Hadronów odkrywa zupełnie nowe cząstki.

06.07.2022
11:59
Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) odkrył nowy pentakwark
REKLAMA

Z zaglądaniem do wnętrza subatomowego świata cząstek elementarnych jest jak z zaglądaniem w najodleglejsze rejony wszechświata. Za każdym razem gdy dostrzegamy rekordowo odległą galaktykę, możemy być pewni, że kawałek dalej czeka na nas kolejna, jeszcze odleglejsza. W przypadku cząstek elementarnych jest tak samo. Im uważniej patrzymy na efekty zderzeń hadronów, tym więcej nowych cząstek odkrywamy.

REKLAMA

Podczas zorganizowanego w CERN seminarium naukowcy poinformowali o odkryciu nowego typu pentakwarku oraz pierwszej w historii pary tetrakwarków. Co ciekawe, w tym drugim przypadku jeden z tetrakwarków także okazał się zupełnie nowym typem tetrakwarku.

Jak podczas prezentacji nowego odkrycia poinformował koordynator projektu LHCb Niels Tuning, obecne tempo odkryć w fizyce cząstek można porównać do lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to naukowcy odkrywali całą paletę nowych cząstek elementarnych, z których na przestrzeni lat zbudowano model cząstek elementarnych. Teraz, dzięki nowym możliwościom, fizycy pracujący w CERNie odkrywają zupełnie nowy zestaw cząstek.

Według naszej obecnej wiedzy materia we wszechświecie składa się z kwarków, które występują zazwyczaj w parach lub trójkach zwanych hadronami. Zdecydowanie rzadziej odkrywane są hadrony składające się z czterech czy pięciu kwarków.

Co zarejestrował LHC? Oto nowy pentakwark

Nowy pentakwark, czyli hadron składający się z pięciu kwarków składa się z kwarku i antykwarku powabnego, kwarku dolnego i górnego oraz kwarku dziwnego. Jest to pierwszy w historii pentakwark, który ma w swoim składzie kwark dziwny.

REKLAMA
Naukowcy z CERN-u zaobserwowali nowy rodzaj pentakwarków

Wiele jednak wskazuje na to, że to dopiero przedsmak odkryć, które już wkrótce nastąpią. Po trzech latach przerwy Wielki Zderzacz Hadronów właśnie wraca do pracy i jest precyzyjniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Można śmiało założyć, że wkrótce dostrzeże to, co jeszcze trzy lata temu było dla niego niedostrzegalne. `Cóż, przynajmniej od względem nauki żyjemy w naprawdę fascynujących czasach.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA