REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Użył dronów, żeby zrobić oświetlenie nie z tej ziemi. To zdjęcie przejdzie do historii fotografii

National Geographic miał wiele okładek, które przeszły do historii fotografii, a zdjęcie zdobiące sierpniowe wydanie magazynu ma szansę dołączyć do panteonu klasyków. To wybitnie pokazane Stonehenge, ale jak właściwie wykonano to zdjęcie?

28.07.2022
10:17
Okładka sierpniowego Nat Geo to fotograficzne mistrzostwo. Jak ją zrobiono?
REKLAMA

Sierpniowe wydanie magazynu National Geographic będzie zdobiła niezwykła fotografie Stonehenge. Zdjęcie zobaczymy również w polskiej edycji magazynu, a jest ono wyjątkowe z uwagi na to, jak została doświetlona kamienna struktura.

REKLAMA

Szacuje się, że Stonehege odwiedza co roku przeszło milion turystów, a więc mogłoby się wydawać, że ten obiekt został na przestrzeni lat uwieczniony na zdjęciach w każdy możliwy sposób. Na szczęście są fotografowie, którzy nawet do tak mocno przerobionych tematów potrafią podejść z otwartą głową.

Zdjęcie okładkowe sierpniowego National Geographic nie powstałoby bez dronów.

 class="wp-image-2277600"

Autorem fotografii jest Reuben Wu, który podzielił się zapleczem powstania zdjęcia. Zdjęcie powstało późnym wieczorem, tuż po zachodzie Słońca. W tle widzimy łunę ostatnich promieni słonecznych, a na niebie ich pomarańczowe odbicie od chmur. Samo Stonehenge jest natomiast niezwykle wyraźne, kontrastowe, jasne i przestrzenne. Wyraźnie widać, że obiekt był doświetlany światłem sztucznym, ale sekretem jest to, gdzie te światła umieszczono.

Reuben Wu wykorzystał nową, ale coraz popularniejszą technikę doświetlania obiektów z dronów. Lampy ze światłem ciągłym są umieszczone na dronach, dzięki czemu fotograf ma całkowitą swobodę w rozmieszczeniu źródeł światła w przestrzeni. Można dobierać kąty świecenia zupełnie niedostępne przy tradycyjnej fotografii ze statywów czy innych wysięgników.

Kluczem do sukcesu jest długi czas naświetlania ustawiony w aparacie, dzięki któremu lecący dron będzie tak bardzo rozmyty, że stanie się niemal niezauważalną smugą, natomiast zostawiane przez niego światło będzie doskonale widoczne na zdjęciu. Kulisy tej niezwykłej sesji możemy obejrzeć na… TikToku magazynu National Geographic. Ot, znak czasów.

@natgeo

Stonehenge like you’ve never seen it before 😮 #NatGeoTikTok #BehindThePhoto

♬ original sound - National Geographic

Reuben Wu podczas tworzenia materiału zrobił wiele ujęć słynnej kamiennej struktury. Część z nich użyto jako ilustracji w okładkowym materiale na łamach magazynu Nat Geo. Z kolei artykuł opublikowany online zawiera niezwykłą animację pokazującą zachód Słońca z jednoczesnym rozświetlającym się coraz mocniej obszarem Stonehenge.

Technika doświetlania zdjęć dronami zyskuje coraz większą popularność.

Okładka National Geographic zyskała ogromny rozgłos wśród fotografów krajobrazu, ale sama technika doświetlania dronem jest stosowana od 2016 r. To właśnie zaczęły powstawać bardzo charakterystyczne ujęcia z "okręgami światła" widocznymi na niebie.

Zrobienie takiego zdjęcia jest dość proste, przynajmniej od strony teoretycznej. Wystarczy bowiem umieścić mocne źródło światła na dronie i uruchomić automatyczny ruch po okręgu wokół wybranego obiektu. W tym czasie należy fotografować obiekt i niebo nad nim zwykłym aparatem, ze statywu, z wykorzystaniem długiego czasu naświetlania.

REKLAMA

Okręgi stały się najpopularniejszym motywem takiej fotografii, ale wielu twórców idzie dalej i eksperymentuje z innymi kształtami. To pokazuje, że w fotografii nadal jest miejsce na innowacje, a fotografia przy użyciu nie musi oznaczać tego, co wszystkim nam przychodzi do głowy jako pierwsze skojarzenie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA