REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Dziwaczna marsjańska skała. Coś nam przypomina

Zaledwie kilka dni temu, 15 lipca łazik Curiosity zmierzający po zboczach wzgórza Aeolis Mons ku klifom, które miał zbadać dostrzegł dość osobliwą i dużą skałę.

21.07.2022
6:45
Dziwaczna marsjańska skała
REKLAMA

Owa skała wielkością przypomina samego łazika, a to znaczy, że do najmniejszych nie należy. Warto bowiem przypomnieć, że o ile pierwszy łazik marsjański Sojourner miał rozmiary zabawkowe samochodu zdalnie sterowanego z lat dziewięćdziesiątych XX wieku, o tyle Curiosity (oraz Perseverance) rozmiarami przypominają już niewielkiego SUV-a.

REKLAMA

Na zdjęciu opublikowanym na Twitterze przez Jasona Majora widać skałę, która z jednej strony przypomina pewną brązową emotikonę zazwyczaj wyrażającą dezaprobatę, z drugiej strony wygląda jak foliowa czapeczka z antenką wykorzystywana do szydzenia ze zmyślonych teorii spiskowych. To, co zatem tu widzisz zależy jedynie od tego, kim tak naprawdę jesteś.

Niezależnie jednak od tego, z czym wam się kojarzy ten konkretny obiekt, wszyscy z pewnością przyznacie, że nie wygląda to jedynie jak kolejny głaz. Skała jest na tyle osobliwa, że zespół łazika nadał jej własną nazwę. Ilha Novo Destino brzmi ładnie, ale jednak nawet z takim fantazyjnym imieniem skała wygląda dokładnie tak samo, jak bez niego.

 class="wp-image-1169566"
Łazik Curiosity

Z racji tego, że jeżdżący po powierzchni Marsa od niemal dziesięciu lat łazik ma zasadniczo sporo czasu, inżynierowie sterujący nim postanowili zjechać z zaplanowanej trasy, podjechać i zbadać z bliska za pomocą instrumentów zainstalowanych na końcu ramienia robotycznego.

REKLAMA

Naukowcy sterujący łazikiem każdego dnia rozglądają się po powierzchni Czerwonej Planety poszukując ciekawszych miejsc, do których można by było podjechać i zbadać dokładniej. Jeżeli wydaje ci się, że praca operatora łazika marsjańskiego jest fascynująca… to masz rację. Przeczytaj o tym jak wyglądało sterowanie łazikami w czasach pandemii COVID-19.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA