REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Jak nie urok, to wyciek paliwa. Statki kosmiczne Elona Muska zaliczają awarię za awarią

Wyprodukowane przez SpaceX statki kosmiczne Dragon coś ostatnio nie mają dobrej passy. Zaledwie kilka dni temu pojawiły się wątpliwości co do osłony termicznej załogowych Crew Dragonów. Teraz natomiast przełożony został start transportowego Dragona. Przyczyna? Możliwy wyciek paliwa.

08.06.2022
18:52
Dragon ma awarię. Wyciek paliwa wstrzymuje start misji do ISS
REKLAMA
  • Na tydzień przed lotem statku Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej NASA poinformowała o wykryciu możliwego wycieku paliwa.
  • Zaplanowany na 12 czerwca lot został tym samym odwołany, a statek czeka teraz gruntowna inspekcja przed startem.
  • Zapasy oraz eksperymenty dotrą zatem do orbitalnego laboratorium najwcześniej 28 czerwca.
REKLAMA

Już w najbliższą niedzielę, 12 czerwca w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej polecieć miał nowy transport eksperymentów i zapasów dla astronautów. Miał polecieć, ale nie poleci.

Z Dragona gdzieś wycieka paliwo?

We wtorek NASA poinformowała, że w bezpośrednim otoczeniu statku zarejestrowano podwyższony poziom oparów monometylohydrazyny, paliwa wykorzystywanego przez Dragona do korekty orbity i kontroli orientacji w przestrzeni już na orbicie. Anomalię wykryto w otoczeniu jednego z silników korekcyjnych Dragona.

Możliwość wycieku paliwa sprawiła, że kierownictwo misji podjęło decyzję o odłożeniu startu, aby sprawdzić dokładnie, w którym miejscu doszło do wycieku. Załoga stacji kosmicznej otrzymała już informację o tym, że statek przyleci na orbitę nie wcześniej niż 28 czerwca. Będzie to już trzecia wyprawa na orbitę tego konkretnego Dragona.

Specjaliści zarówno z NASA, jak i SpaceX w ciągu najbliższych dni będą poszukiwali przyczyny usterki. Mimo tego, że ten konkretny statek nie zabiera na orbitę ludzi, a jedynie ładunek, to jednak wiele systemów Dragona jest dokładnie takich samych jak w Crew Dragonie, więc wiedza o wszelkich słabościach systemu może się przydać na przyszłość.

Osłony termiczne Dragonów też mają problem

REKLAMA

To nie pierwszy problem z Dragonami w ostatnich dniach. Inżynierowie testujący osłonę termiczną, która miała być we wrześniu zainstalowana na Crew Dragonie wynoszącym na orbitę załogę misji Crew-5 uległa uszkodzeniu w trakcie testu zaledwie kilka dni po tym kiedy pojawiły się wątpliwości co do prawidłowości działania osłony podczas powrotu na Ziemię misji Ax-1.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że dopóki wszystkie usterki i błędy wychwytywane i usuwane są przed realizacją misji, jest wszystko w porządku. Źle by było dopiero, gdyby usterkę tego typu przeoczono lub zignorowano przed lotem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA