REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Operatorzy

Masz słaby zasięg? To nie wina operatora, a złodziei

Biżuteria ze złota i diamentów to już przeżytek. Renesans przeżywają kradzieże... miedzi z infrastruktury telekomunikacyjnej. Zysk jednych to strata drugich - Orange otwarcie przyznaje, że kradzieże i uszkodzenia kluczowych elementów infrastruktury przekładają się na problemy z łącznością i milionowe straty finansowe.

17.06.2022
12:05
Miedź jest droga, złodzieje kradną łącza. Efekt? Kłopoty z siecią
REKLAMA

Uszkodzenia i tymczasowa niedostępność infrastruktury komunikacyjnej zwykle kojarzą się z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, problemami technicznymi lub cyberatakami. Jednak jak podaje Orange, obecnie operatorzy mierzą się z kolejnym wyzwaniem - złodziejami łączy, którzy motywowani sytuacją makroekonomiczną, inflacją i wysokimi cenami miedzi, rozkradają infrastrukturę telekomunikacyjną.

REKLAMA

Zgodnie z danymi polskiego operatora, w 2021 roku infrastruktura Orange padła ofiarą "ataków" ponad tysiąc razy. Natomiast w okresie od 1 stycznia 2022 do 30 kwietnia 2022 liczba ataków wyniosła ponad 400. Wzrost ataków jest znaczny, gdyż liczba incydentów w latach 2018-2020 wynosiła nieco ponad 700 rocznie.

Nadal jest to mniejszy wynik niż w pamiętnym 2012 roku, kiedy Orange odnotowało ponad 10 tysięcy incydentów związanych z uszkodzeniem i kradzieży infrastruktury, które przełożyły się na straty w wysokości 30 milionów złotych. Miedź w 2012 roku osiągnęła rekordową cenę przekraczającą 8 tysięcy dolarów za tonę. Zdaniem Orange wysokie ceny miedzi - które osiągnęły w 2021 roku poziom z 2012 roku - są bezpośrednim powodem zainteresowania złodziei elementami infrastruktury telekomunikacyjnej.

Miedź kluczowym metalem dla telekomunikacji

Miedź w telekomunikacji jest metalem niezbędnym w budowie każdej infrastruktury. Począwszy od ogromnych, podwodnych kabli łączących kontynenty, a skończywszy na kablach ethernetowych zapewniających łączność domowych routerów z Internetem - miedź znajduje się w każdym z nich. Nie do pominięcia jest także fakt, że miedź dzięki swym właściwościom przewodzącym powszechnie jest używana w instalacjach elektrycznych w budynkach.

W związku z czym łupem złodziei padają nie tylko szeroko pojęte kable, ale także światłowody czy elementy szafek telekomunikacyjnych.

Jak podaje Orange, starty materialne operatora to wierzchołek góry lodowej. Kradzieże elementów infrastruktury telekomunikacyjnej to przede wszystkim straty dla klientów.

REKLAMA

[...] Tylko w pierwszym kwartale tego roku kradzieże spowodowały wyłączenie blisko 9,5 tys. usług (uszkodzono blisko 7,5 tys. łączy). W tym samym okresie ubiegłego roku było to ponad 5,5 tys. usług (uszkodzenie blisko 3,5 tys. łączy). W wielu miejscach sieć miedziana nie może być już odbudowana, a nowe inwestycje wymagają czasu. [...]

Marta Krajewska, blog Orange Polska 

Operator nie pozostaje bierny wobec sukcesywnie rosnącej liczby kradzieży i aktywnie współpracuje z komendami policji w całym kraju, Służbą Ochrony Kolei oraz Telekomunikacją Kolejową. W całym kraju do końca kwietnia policja zatrzymała 41 sprawców, którzy przyznali się do 56 kradzieży. Jednak jest to kropla w morzu, gdyż potwierdzonych przypadków kradzieży elementów infrastruktury telekomunikacyjnej w pierwszym kwartale roku było aż 346.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA