ROZDAJEMY SPRZĘTY!
Rotated image 1Image 2Rotated image 3Image 4Image 4
Close small
REKLAMA

Jak się nazywa, tak działa. Pocisk Quicksink zatapia okręty w mgnieniu oka, a człowiek się cieszy, że nie jest marynarzem

Quicksink, czyli po prostu szybkie zatonięcie. Taką nazwę nosi pocisk służący do zatapiania statków i okrętów przetestowany pod koniec kwietnia w Zatoce Meksykańskiej.

06.05.2022 09.53
Quicksink zatapia okręty w mgnieniu oka. To bombo-torpeda
REKLAMA

Zasada działania pocisku Quicksink przypomina zasadę działania torped, w które wyposażone są chociażby łodzie podwodne. Aby jednak zaatakować okręt torpedami trzeba niepostrzeżenie przedostać się w jego bezpośrednie otoczenie, co jest nie tylko trudne i niebezpieczne, ale także po prostu drogie.

REKLAMA

Tutaj do gry weszły Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, które postanowiły stworzyć torpedy, ale dostarczane z powietrza nad cel. W przeciwieństwie do typowych bomb, które zwolnione z zasobnika opadają inercyjnie ku powierzchni morza, bomby Quicksink wyposażone są w specjalny zestaw precyzyjnego kierowania i nawigacji, który sprawia, że nadają się do atakowania i niszczenia celów niezależnie od warunków pogodowych.

Namiary celu do zaatakowania mogą być wprowadzane do systemu sterowania Quicksinka jeszcze przed startem samolotu, tuż przed wypuszczeniem bomby lub w oparciu o odczyty czujników zainstalowanych na pokładzie samolotu.

Podczas zarejestrowanej na powyższym filmie demonstracji Quicksink został dostarczony nad cel na pokładzie myśliwca F-15 E Strike Eagle.

REKLAMA

Zwolniony pocisk Quicksink uderza w powierzchnię wody, po czym kilka sekund później atakuje statek niczym torpeda.

Warto jednak zauważyć, że Quicksink jak na razie nie nadają się do użycia w prawdziwym konflikcie, bowiem można je wykorzystać tylko w przypadku zniszczenia systemów obrony przeciwpowietrznej okrętu. Prędzej czy później jednak system zostanie udoskonalony na tyle, aby można było je wykorzystać także i w pozostałych przypadkach, a wtedy... układ sił na morzu może się dramatycznie zmienić.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA