REKLAMA

CD Projekt testuje urlop menstruacyjny. Czujesz się źle, masz płatne wolne, wracasz kiedy możesz

Po tym, jak pracownicy grupy GOG otrzymali możliwość korzystania z urlopu menstruacyjnego, CD Projekt testuje możliwość rozwinięcia programu na pozostałe skrzydła spółki, w tym zespoły deweloperskie produkujące gry wideo. Czy w ten sposób CD Projekt odczaruje wizerunek firmy z niską kulturą pracy oraz potwornym crunchem?

10.05.2022 17.25
CD Projekt testuje urlop menstruacyjny. Płatny i elastyczny
REKLAMA

Kultura pracy to obszar, na którym CD Projekt odniósł zasadniczą wizerunkową porażkę. Najwyższe kierownictwo spółki zarzekało się zagranicznym dziennikarzom, że skończą z kulturą nadmiernego crunchu, charakterystycznego dla procesu powstawania gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. Zamiast tego crunch stał się jeszcze większy, a pracownicy studia CD Projekt RED musieli pracować nawet w soboty, przez wiele miesięcy. Wszystko po to, by Cyberpunk 2077 nie zaliczał kolejnych opóźnień premiery.

REKLAMA

Dociskanie premiery Cyberpunka obowiązkowymi sobotami i nadgodzinami pozwoliło wydać grę w 2020 roku. Niestety, w stanie daleko odbiegającym od tego, czego spodziewała się większość graczy. Cyberpunk 2077 - zwłaszcza w wersji dla konsol PlayStation 4 oraz Xbox One - był tytułem trawionym przez błędy techniczne, fatalną optymalizację oraz kompromitujące wpadki. Dopiero od kilku miesięcy konsolowy Cyberpunk 2077 działa tak, jak powinien działać na premierę.

cyberpunk-2077-black-friday-promocja-patch-1-5-2022 class="wp-image-1950413"

CD Projekt powinien odczarować wizerunek firmy pełnej crunchu. Pomóc mu w tym może m.in. urlop menstruacyjny.

Na początku 2022 roku pracownicy należącej do Grupy CD Projekt platformy GOG (dawniej Good Old Games) zyskali możliwość korzystania z urlopu menstruacyjnego. Kilkanaście dni temu Radek Grabowski, szef PR Grupy, został zapytany, czy spółka zamierza rozszerzyć ten program na pracowników pozostałych skrzydeł CD Projektu. Grabowski powiedział wtedy, że firma przygląda się działaniu programu urlopów menstruacyjnych w GOG, będzie go testować w innych pionach spółki, a w 2023 roku zostanie podjęta finalna decyzja co do jego przyszłości.

Według dziennikarki Agaty Czarnackiej z Polityki urlop menstruacyjny w innych działach CD Projektu jest już testowany. Z estymacji polskiej spółki wynika, że taki program przełoży się na średnio jeden dodatkowy dzień urlopu na kwartał wśród osób upoważnionych do skorzystania z tego innowacyjnego rozwiązania. CD Projekt jest pierwszą tak rozpoznawalną i tak znaną firmą w Polsce, która rozważa wprowadzenie urlopu menstruacyjnego na powszechną skalę.

 class="wp-image-1214560"

Czym jest urlop menstruacyjny, czy jest płatny i czy powiększa pulę wolnych dni?

REKLAMA

Urlop menstruacyjny to rozwiązanie wykraczające poza zapisy polskiego kodeksu pracy i działa wyłącznie w oparciu o regulamin wewnątrz konkretnego przedsiębiorstwa. Urlopy menstruacyjne są stosunkową rzadkością w Polsce oraz państwach szeroko rozumianego Zachodu. Tego typu programy są znacznie bardziej popularne w krajach Azji, występując np. w Japonii, Korei Południowej czy Indonezji. Brak zapisów ustawowych sprawia, że każda firma może inaczej formować zasady działania takiego programu.

W przypadku CD Projektu urlop menstruacyjny jest płatny. Do tego nie wlicza się w poczet dni urlopowych przysługujących wszystkim pracownikom. Polska spółka określa, że taki urlop będzie przysługiwał "osobom menstruująjcym", unikając definicyjnych zawężeń programu. Taki urlop może trwać od kilku godzin do kilku dni. Pracownik sam decyduje, kiedy zakończyć urlop menstruacyjny, w oparciu o ustępujące dolegliwości owulacyjne uniemożliwiające wykonywanie pracy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA