REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Naukowcy po raz pierwszy wyłowili żywą kałamarnicę olbrzymią. Ma potężne macki i nie zawaha się ich użyć

Kałamarnice olbrzymie zamieszkują każdy ocean na powierzchni Ziemi, a mimo to aż do teraz skutecznie unikały bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. U wybrzeży Japonii badacze wyłowili pierwszy żywy okaz kałamarnicy wielkiej.

26.04.2022
9:14
Żywa kałamarnica olbrzymia
REKLAMA

O tym, że zwierzęta te żyją w głębinach oceanicznych całego świata wiemy od dawna. Mimo to jeszcze nigdy ani jeden okaz nie trafił do akwarium. Do teraz.

REKLAMA

Jak podaje japoński dziennik Mainichi potężny, ponadtrzymetrowy okaz kałamarnicy olbrzymiej został odnaleziony na zachodnim wybrzeżu Japonii. Jakież jednak było zdziwienie naukowców, gdy się okazało, że zwierzę nadal jest żywe. Bezzwłocznie po odkryciu kałamarnica została przetransportowana do sztucznego zbiornika w akwarium mieszczącym się w miejscowości Sakai.

Jak na razie nie wiadomo, w jakim stanie znajduje się zwierzę i czy uda się je utrzymać przy życiu. Pojawiają się bowiem kolejne doniesienia mówiące o tym, że próba utrzymania kałamarnicy przy życiu nie powiodła się.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że choć od dekad eksplorujemy powierzchnię Księżyca i Marsa oraz wysyłany sondy na Tytana czy Enceladusa w zewnętrznych rejonach Układu Słonecznego, to o kałamarnicach wielkich tak naprawdę wiemy bardzo mało.

Czym jest kałamarnica olbrzymia? I jak duża może być?

Przez długi czas o istnieniu kałamarnicy olbrzymiej naukowcy wiedzieli znajdując jedynie ich szczątki. Pierwszy żywy okaz udało się sfilmować ekipie filmowej Discovery dopiero w 2011 roku po ponad setce wcześniejszych nieudanych prób (pierwsze zdjęcie w naturalnym środowisku wykonano w 2004 r.). Do teraz jednak żaden człowiek nie dotknął bezpośrednio kałamarnicy olbrzymiej.

Zwierzęta z tego gatunku są swoistym ucieleśnieniem często wykorzystywanego w debatach argumentu z rodzaju "badacie kosmos, a oceanów jeszcze dobrze nie poznaliście". Faktycznie, biolodzy przyznają, że nasza wiedza o kałamarnicach olbrzymich jest bardzo ograniczona i opiera się jedynie na badaniu odnalezionych martwych okazów czy też szczątków kałamarnic znajdowanych w trzewiach złowionych kaszalotów.

REKLAMA

Jak na razie nie wiadomo jak szybko zwierzęta te rosną i jak długo żyją. Choć czasami pojawiają się przy powierzchni, to wszystko wskazuje na to, że najczęściej żyją na głębokości od 300 do 600 metrów pod powierzchnią wody.

Największe odkryte martwe okazy kałamarnicy wielkiej wraz z mackami miały nawet 13 metrów długości. Zwierzęta te mają także największe oczy w królestwie zwierząt. Średnica gałek ocznych w niektórych okazach osiągała nawet 37 centymetrów. Dzięki nim kałamarnica olbrzymia jest w stanie doskonale widzieć nawet w absolutnie ciemnej toni wodnej kilometry pod powierzchnią wody, gdzie światło słoneczne nigdy nie dociera.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA