REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Dron Ingenuity fotografuje na Marsie szczątki kapsuły, którą przyleciał. Ależ fantastyczne zdjęcia!

W rok po wykonaniu historycznego pierwszego lotu silnikowego nad powierzchnią Marsa dron Ingenuity sfotografował szczątki kapsuły, w której schowany był przez całą podróż z Ziemi do Czerwonej Planety.

28.04.2022
7:05
ingenuity
REKLAMA

Kilka tygodni temu łazik Perseverance dostrzegł w swojej okolicy fragment czaszy spadochronu, który dostarczył go na powierzchnię Marsa w dniu 18 lutego 2021 r. Inżynierowie misji spytali wtedy operatorów helikoptera Ingenuity czy istnieje możliwość podlecenia bliżej i zrobienia zdjęć owego spadochronu i szczątków kapsuły, w której łazik był zamknięty podczas podróży z Ziemi na Marsa. Tak też się stało.

REKLAMA

Lądowanie na Marsie to trudny do wykonania i krytyczny moment całej misji

Dron Ingenuity wybrał się na zwiedzanie szczątków kapsuły 19 kwietnia na zlecanie inżynierów przygotowujących plan misji Mars Sample Return, w ramach której na Ziemię dostarczone zostaną próbki regolitu z powierzchni Marsa. Naukowcy zajmujący się przygotowaniem misji, a szczególnie planowaniem manewru wejścia w atmosferę, opadania i lądowania na Marsie wiedzą jak bardzo jest to trudny do wykonania i krytyczny moment całej misji i są przekonani, że każde informacje o przebiegu tego momentu są na wagę złota dla tych, którzy przygotowują kolejne lądowanie na Marsie. Łaziki przylatujące bezpośrednio z Ziemi wchodzą w marsjańską atmosferę z prędkością 20 000 km/h stawiając czoła grawitacji, wysokim temperaturom i oporowi rzadkiej atmosfery.

 class="wp-image-2154750"

Już w lutym 2021 r. lądujący łazik Perseverance zarejestrował większą część sekwencji lądowania na filmie. Teraz dron Ingenuity sfotografował to, co pozostało po ostatnim etapie lotu przez marsjańską atmosferę.

 class="wp-image-2154747"

Kapsuła ochronna łazika uderzyła w powierzchnię Marsa z prędkością 126 km/h. Mimo to szczegółowe zdjęcia wykonane przez Ingenuity pozwoliły naukowcom ustalić, że podczas lotu przez atmosferę nie doszło do rozdarcia czaszy spadochronu, ani do przerwania żadnej z 80 lin łączących spadochron z osłoną łazika.

 class="wp-image-2154753"

19 kwietnia 2022 r, dokładnie rok po pierwszym historycznym locie nad powierzchnią Marsa, dron Ingenuity wzbił się w powietrze o 11:37 lokalnego czasu, wzniósł się na wysokość 8 metrów, po czym pokonał 192 metry, aby dotrzeć do miejsca, w którym znajdowały się szczątki. Po wykonaniu 10 różnych zdjęć dron odleciał i wylądował 75 metrów dalej. Jak zawsze dane zebrane i zdjęcia wykonane podczas lotu zostały po lądowaniu przesłane na pokład łazika Perseverance, a następnie już przez niego zostały przesłane na Ziemię. 

REKLAMA
Dron Ingenuity fotografuje na Marsie szczątki kapsuły i spadochron

W najbliższych tygodniach duet Ingenuity i Perseverance rozpocznie badanie delty osadowej, którą kiedyś woda z rzeki wpadała do jeziora wypełniającego w przeszłości krater Jezero.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA