1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Xiaomi 12 czy Xiaomi 12 Pro? Podpowiadamy, który model wybrać

Lokowanie produktu: Xiaomi

Xiaomi 12 czy Xiaomi 12 Pro? Któregokolwiek z nich byście nie wybrali, będziecie zadowoleni, jednak na który model się zdecydować? Zobaczmy, czym różnią się od siebie dwa topowe smartfony i który telefon Xiaomi wybrać.

05.04.2022
19:51
Xiaomi 12 czy Xiaomi 12 Pro? Podpowiadamy, który wybrać

Trudno obiektywnie wskazać słaby punkt Xiaomi 12 Pro, tak jak trudno jest wskazać jakąś większą wadę Xiaomi 12. Dzieli je jednak spora różnica w cenie – Xiaomi 12 kosztuje 3799 lub 3999 zł (zależnie od pojemności), zaś Xiaomi 12 Pro to koszt 5199 zł. Obydwa smartfony są świetne, ale który z nich wybrać? Kiedy warto dopłacić do wariantu Pro?

Xiaomi 12 czy Xiaomi 12 Pro? Wydajności nikomu nie zabraknie.

Zacznijmy może od tego, co obydwa urządzenia mają ze sobą wspólnego, a jest tym procesor – najszybszy Snapdragon 8 gen. 1, wspierany przez 8 GB RAM-u w Xiaomi 12 i przez 12 GB RAM-u w Xiaomi 12 Pro. Czy różnica w ilości pamięci operacyjnej będzie odczuwalna? Prawdopodobnie nie, więc wybierając dziś smartfon można założyć, że obydwa telefony będą działać z identyczną płynnością. 12 GB RAM-u to jednak skuteczne zabezpieczenie na przyszłość.

Obydwa urządzenia pracują pod kontrolą systemu operacyjnego Android 12.

Xiaomi 12 Pro czy Xiaomi 12? Rozmiar ma znaczenie.

Największą i najbardziej odczuwalną różnicą między nowymi modelami Xiaomi jest ich… rozmiar.

Xiaomi 12 Pro ma wyświetlacz AMOLED o przekątnej 6,73”, rozdzielczości 3200 x 1440 px i adaptacyjnym odświeżaniu 120 Hz. W połączeniu z potężnymi podzespołami i poczwórnym układem głośników czyni to z niego niesamowitą maszynkę multimedialną, lecz idzie to w parze ze wzrostem gabarytów – obudowa mierzy 164 x 75 x 8,2 mm i waży 205 g.

 class="wp-image-2116224"
Xiaomi 12 Pro

Tymczasem Xiaomi 12 jest znacznie bardziej poręczny, więc może się okazać lepszym wyborem dla osób z mniejszymi dłońmi. Jego wyświetlacz ma przekątną 6,28”, rozdzielczość 2400 x 1080 px i adaptacyjne odświeżanie 120 Hz, co przekłada się na znacznie mniejszą obudowę – mierzącą 153 x 70 x 8,2 mm i ważącą 180 g.

Jeśli więc rozmiar ma znaczenie, wybór jest prosty. Szukasz relatywnie poręcznego urządzenia? Bierzesz Xiaomi 12. Szukasz multimedialnego monstrum z jak największym ekranem? Wybierasz Xiaomi 12 Pro.

Xiaomi 12 Pro – szybciej, więcej, lepiej.

Jednym z powodów, dla których nowy telefon Xiaomi zasłużył na przydomek „Pro” jest nieprawdopodobnie szybkie ładowanie. Akumulator modelu 12 Pro ma pojemność 4600 mAh i naładujemy go na dwa sposoby: przewodowo z mocą 120W i bezprzewodowo z mocą do 50W. Niezależnie więc od tego, w jaki sposób preferujemy ładować telefon, naładujemy go do pełna w niespełna godzinę lub nawet w niespełna pół godziny, wykorzystując inteligentne ładowanie HyperCharge. Pracując z pełną mocą ta super-szybka ładowarka może naładować telefon do pełna w zaledwie 18 minut.

 class="wp-image-2116245"

Xiaomi 12 nie ustępuje swojemu większemu bratu pod względem ładowania bezprzewodowego – również naładujemy go z mocą 50W, co zapełni akumulator o pojemności 4500 mAh w niespełna godzinę. Przewodowo naładujemy go jednak z mocą 67W. Wciąż szybko, ale nie aż tak szybko, jak w Xiaomi 12 Pro.

Co jednak najbardziej istotne – ładowarki znajdują się w zestawach sprzedażowych.

Mały tytan i duży tytan. Fotograficzne możliwości Xiaomi 12 nie rozczarują nikogo.

Xiaomi 12 oferuje znakomity układ aparatów w swojej klasie. Mamy tu 50-megapikselowy aparat główny, 13-megapikselowy aparat z obiektywem ultrawide oraz 5-megapikselowy aparat z obiektywem tele/makro. Główny sensor to przetwornik IMX766, gwarantujący nie tylko znakomitą szczegółowość zdjęcia, ale także dobre rezultaty w kiepskich warunkach oświetleniowych.

 class="wp-image-2116248"

O ile jednak Xiaomi 12 ma tylko jeden sensor 50 Mpix, tak Xiaomi 12 Pro ma ich aż trzy.

Główny aparat to również 50-megapikselowy przetwornik IMX766 z optyczną stabilizacją obrazu i obiektywem szerokokątnym o jasności f/1.9. Towarzyszą mu zaś dwie matryce 50 Mpix – jedna z obiektywem ultrawide o jasności f/2.2 i druga z obiektywem telefoto o ogniskowej 48 mm i jasności f/1.9. Możemy więc liczyć na podwyższoną szczegółowość zdjęć robionych nie tylko głównym aparatem, ale także aparatami pomocniczymi.

Selfie w obydwu przypadkach zrobimy przednim aparatem o rozdzielczości 32 Mpix.

Xiaomi 12 czy Xiaomi 12 Pro? Który model wybrać?

Różnic między tymi dwoma telefonami nie ma znowuż tak wiele. Obydwa są nadspotykanie eleganckie. Obydwa oferują topową wydajność, świetny zestaw aparatów, znakomite możliwości multimedialne i ogólne dopieszczenie, jakiego spodziewamy się po telefonach z najwyższej półki.

Xiaomi 12 jest propozycją dla tych, którzy szukają przede wszystkim czegoś mniejszego niż standardowe smartfony, które dla wielu ludzi są po prostu zbyt wielkie. Decydując się na mniejszy telefon nie idziemy na żaden kompromis, który mógłby realnie wpłynąć na wrażenia z użytkowania.

Jeśli jednak dopłacimy do Xiaomi 12 Pro, zyskujemy znacznie większy wyświetlacz, lepszy do oglądania filmów czy grania w gry. Zyskujemy aż trzy aparaty o wysokiej rozdzielczości i nie tylko większy, ale też znacznie szybciej ładowany akumulator, który bez wątpienia przyda się, jeśli lubimy robić dużo zdjęć, nagrywać filmy czy wykorzystywać smartfon jako przenośne centrum rozrywki.

Niezależnie od tego, na który się zdecydujecie – będziecie zadowoleni. Jednak na pytanie, który z nich wybrać, każdy musi odpowiedzieć sobie sam, bo tak naprawdę nie wybieramy tu między produktem lepszym a gorszym, a końcowy wybór zależy wyłącznie od indywidualnych potrzeb.

Lokowanie produktu: Xiaomi
Najnowsze
Zobacz komentarze