1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Nie musisz wydawać fortuny, by kupić TWS-y. Sprawdziłem nowe słuchawki Xiaodu i jestem pod wrażeniem

Lokowanie produktu: Innpro

Gdy przyjechały do mnie słuchawki Xiaodu Du Smart Buds i Smart Buds Pro, nie znałem ani ich możliwości, ani ich ceny. Wystarczyło kilka chwil, by ocenić, że ich możliwości są nadspodziewanie wysokie, ale dopiero gdy sprawdziłem, ile kosztują, szczęka opadła mi do podłogi.

14.04.2022
20:00
Xiaodu Smartbuds

Choć na przestrzeni ostatnich lat słuchawki True Wireless (TWS) stały się znacznie bardziej przystępne cenowo niż kiedyś, wciąż trzeba się liczyć z wydaniem sporej sumy, by mieć słuchawki jednocześnie wygodne i dobrze grające; zwłaszcza jeśli zależy nam na aktywnej redukcji hałasu czy innych, dodatkowych funkcjach.

 class="wp-image-2131752"

Słuchawki marki Xiaodu dowodzą, że wcale nie trzeba być krezusem, by cieszyć się sprzętem audio wysokiej jakości, który możemy mieć zawsze przy sobie.

Xiaodu Du Smart Buds zaskakują możliwościami.

Miałem już okazję sprawdzać słuchawki TWS z tej półki cenowej i zwykle kończyło się to rozczarowaniem. Z Du Smart Buds było na odwrót – najpierw je przetestowałem, a potem sprawdziłem cenę i mogę powiedzieć wprost, że trudno o lepiej grające i lepiej wyposażone słuchawki za 149 zł, a co dopiero za 109 zł, bo tyle zapłacimy za Xiaomu Du Smart Buds w promocji w RTV Euro AGD.

Xiaodu Du Smart Buds class="wp-image-2131761"
Xiaodu Du Smart Buds

Tym, co zaskoczyło mnie jednak najmilej, jest ich jakość wykonania. Etui jest solidne i wykonane z matowego, przyjemnego w dotyku tworzywa. Słuchawki wykonano z kolei z tworzywa w błyszczącym wykończeniu, a na konstrukcji nie znajdziemy żadnych nierównych połączeń czy ostrych krawędzi. Komfort jest rzeczą subiektywną, ale jak na słuchawki bez wymiennych nakładek Du Smart Buds leżały mi w uchu zaskakująco pewnie, co jest o tyle wyjątkowe, że zwykle tego typu słuchawki wypadają mi z uszu. Całość spełnia również normę IPX4, więc można je nosić w czasie deszczu, a też słuchawki są na tyle lekkie (3,7 g), że nie czuć ich w uszach i można je nosić przez wiele godzin.

 class="wp-image-2131755"

Skoro o noszeniu przez wiele godzin mowa, to warto wspomnieć o 16-godzinnym czasie pracy - same słuchawki zagwarantują 4 godziny działania na jednym ładowaniu, a przy użyciu etui ładującego doładujemy je trzykrotnie.

Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie nawet jakość brzmienia, która zwykle jest piętą achillesową słuchawek z tej półki cenowej. Nie ma oczywiście co liczyć na audiofilskie uniesienia, ale brzmienie jest czyste, klarowne i zaskakująco głębokie za sprawą 13-milimetrowych przetworników. Jeszcze milszym zaskoczeniem była jakość rozmów telefonicznych i możliwość korzystania z pojedynczej słuchawki w trybie mono; do rozmów możemy wykorzystać dowolną ze słuchawek, bo każda "pchełka" łączy się z telefonem indywidualnie.

 class="wp-image-2131764"

Tak naprawdę w cenie 109 zł trudno cokolwiek tym słuchawkom zarzucić. Uniwersalna konstrukcja być może nie każdemu będzie równie dobrze leżeć w uchu, ale pod kątem jakości wykonania i możliwości brzmieniowych Xiaodu Du Smart Buds zaskakują.

Xiaodu Du Smart Buds Pro? Myślałem, że są dwa razy droższe.

Podobnie jak ze zwykłymi Smart Buds, tak i tu najpierw sprawdziłem możliwości słuchawek, a dopiero potem sprawdziłem ich cenę. I byłem jeszcze bardziej zaskoczony, bo gdyby mi ktoś powiedział, że Du Smart Buds Pro kosztują 700 zł, uwierzyłbym bez mrugnięcia okiem. Tymczasem te słuchawki kosztują raptem 350 zł w promocyjnej cenie w RTV Euro AGD, a oferują wszystko to, co znajdziemy w topowych słuchawkach konkurencji… i jeszcze więcej.

Xiaodu Du Smart Buds Pro class="wp-image-2131758"
Xiaodu Du Smart Buds Pro

Zacznijmy od tego, że są one bardzo wygodne, za sprawą bardzo lekkiej konstrukcji z wymiennymi nakładkami. Ich etui jest co prawda znacznie większe niż to od Du Smart Buds, ale w zamian dostajemy nie tylko wygodniejszą konstrukcję, ale też znacznie dłuższy czas pracy – nawet 7 godzin samych słuchawek i do 35 godzin z etui ładującym.

Konstrukcja jest też nieco solidniejsza i sprawia wrażenie znacznie droższej, niż jest w rzeczywistości; nadal spełnia jednak normę IPX4, więc możemy w tych słuchawkach bez obaw biegać, ćwiczyć na siłowni czy chodzić w deszczu.

Xiaodu Du Smart Buds Pro class="wp-image-2131767"
Xiaodu Du Smart Buds Pro

Nawet pod względem brzmienia Du Smart Buds Pro spisują się znacznie lepiej, niż wskazywałaby na to ich cena. 12-milimetrowe przetworniki zapewniają zaskakująco klarowny dźwięk i bardzo selektywny bas, który sprawdzałem odsłuchując nowy album Red Hot Chili Peppers. Cieszy też łączność Bluetooth 5.2, która zapewnia stabilne połączenie z telefonem i aż żałuję, że słuchawki nie obsługują kodeka LDAC, bo z pewnością pozwoliłoby to wycisnąć z nich jeszcze lepszy dźwięk. Bardzo ucieszyła mnie też funkcja automatycznego pauzowania muzyki po wyjęciu słuchawki z ucha; większość słuchawek z tej półki cenowej jest jej pozbawiona.

Po słuchawkach za 350 zł nie spodziewałbym się też aż tak dobrego ANC jak w Du Smart Buds Pro; tymczasem redukcja hałasu i tryb transparentny spisują się tutaj znakomicie, zwłaszcza w izolowaniu jednostajnego szumu. Nieco gorzej wypada redukcja odgłosów otoczenia np. w biurze, ale z tym mają problem nawet wielokrotnie droższe słuchawki.

 class="wp-image-2131779"

Nie spodziewałbym się też tak wysokiej jakości połączeń głosowych, którą Du Smart Buds Pro zawdzięczają potrójnemu układowi mikrofonów. Z połączeniami głosowymi wiąże się też bardzo ciekawa funkcja, dostępna w aplikacji Xiaodu, którą chciałbym zobaczyć w każdych tego typu słuchawkach - nagrywanie rozmów głosowych w aplikacjach. Oczywiście na mocy prawa nie można nagrywać rozmów telefonicznych, ale aplikacja Xiaodu doskonale radzi sobie z nagrywaniem rozmowy przeprowadzonej przez Zooma, Skype czy Slacka. Z perspektywy dziennikarza to bezcenny dodatek, pozwalający rejestrować wywiady internetowe bez używania dodatkowych aplikacji.

 class="wp-image-2131776"
Xiaodu Du Smart Buds Pro

Słuchawki Xiaodu wyposażono też w innowacyjną funkcję tłumacza i tłumacza symultanicznego w 40 językach, lecz w chwili pisania tego tekstu funkcja nie działa na terenie Polski, choć język polski jest teoretycznie jednym z obsługiwanych - za co należeć się będzie duży plus, gdy już funkcja zacznie działać poprawnie. Ufam również, że niebawem na język polski zostanie przetłumaczona też aplikacja do obsługi słuchawek, która póki co dostępna jest dla nas w języku angielskim.

Nie musisz wydawać fortuny, by kupić dobre słuchawki TWS.

Słuchawki Xiaodu zbiły mnie z tropu. Zwykle bowiem, gdy ktoś mnie pyta, jakie słuchawki TWS wybrać, mówię, że lepiej dopłacić więcej i kupić coś z wyższej półki, zamiast iść na kompromisy. Tymczasem tutaj kompromisów jest tak niewiele, że trudno mi znaleźć powód, dla którego przeciętny użytkownik powinien dopłacić choć złotówkę więcej, czy to w przypadku Xiaodu Du Smart Buds, czy też Du Smart Buds Pro. Jak na tę półkę cenową trudno im wytknąć jakieś oczywiste braki, a ich możliwości i brzmienie plasują je co najmniej o półkę wyżej.

 class="wp-image-2131773"

Xiaodu to wciąż relatywnie nowa marka na naszym rynku, ale sądzę, że to się prędko zmieni. Jako że jesteśmy narodem lubującym się w rzeczach dobrych i tanich, sprzęty takie jak słuchawki Du Smart Buds i Smart Buds Pro zdają się być wprost stworzone dla przeciętnego Polaka. Jeśli szukasz dobrych słuchawek TWS i nie chcesz wydawać na nie fortuny, Xiaodu zdecydowanie będzie dobrym wyborem.

*Słuchawki do testów dostarczył dystrybutor INNPRO

Lokowanie produktu: Innpro
Najnowsze
Zobacz komentarze