REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Stworzył Apple Park, chce odbudować Charków. Jego projekty zapierają dech w piersiach

Norman Foster wie, czym jest wojna – gdy był mały, nad jego domem w Manchesterze przelatywały bombowce, a ich dźwięk utkwił mu w pamięci na zawsze. Dlatego zaangażowanie brytyjskiego architekta w odbudowę Ukrainy nie może dziwić. W czasie pokoju nasz waleczny sąsiad może zyskać imponujące budowle – takie, jak poprzednie dokonania Fostera.

20.04.2022
13:45
Stworzył Apple Park, chce odbudować Charków. Jego projekty zapierają dech w piersiach
REKLAMA

Póki co tę zapowiedź należy traktować symbolicznie. W końcu Ukraina dzielnie walczy o swoją wolność, więc obecnie nawet trudno oszacować, jak duża będzie skala odbudowy miast zniszczonych przez rosyjskich bandytów w mundurach. Według najnowszych informacji agresorzy przegrali bitwę o Charków, ale Ukraina będzie musiała jeszcze utrzymać miasto. Dotychczasowe dewastacje to prawie 200 wielopiętrowych budynków, w tym 70 szkół.

REKLAMA

Będzie nad czym pracować. A skoro ktoś taki jak Foster zgłasza gotowość, w ślad za nim pójdą zapewne inni architekci.

Jedna z ostatnich prac Fostera może być doskonale znana nawet tym fanom technologii, którzy na architekturę nie zwracają uwagi. Mowa o Apple Park. Zwykle mówiło się, że to wielka wizja Steve Jobsa, ale to właśnie Foster zaprojektował ogromny pierścień.

 class="wp-image-662563"

Szalenie futurystyczny, wyglądem przypominający statek kosmiczny obiekt powstawał długie lata. Oddany do użytku został dopiero w 2017 roku, a budowa pochłonęła 5 mld dolarów.

Gdy przeczytamy, że Apple Park ma raptem cztery piętra, nie zrobi to na nas wielkiego wrażenia. Kiedy jednak zobaczymy jak ta szklana, okrągła budowla wygląda na zdjęcia – czy na ujęciach z drona – trudno będzie nie ukryć zachwytu. Kluczem jest umiejętne wtopienie się w otoczenie, a raczej zdominowanie go. Foster świetnie to potrafi.

Spójrzcie na ten wieżowiec z Nowego Jorku. Hearst Tower ma raptem 182 metrów – jest więc mniejszy od Pałacu Kultury. A jednak nie sposób nie zwrócić na niego uwagi. Foster wiedział, że trudno jest przebić się w miejscu, gdzie drapaczy chmur jest tak mnóstwo. Lepiej więc postawić na oryginalną formę, która nie tylko ciekawie wygląda, ale też pozwala użyć mniej stali niż w tradycyjnych budynkach. W tym przypadku o 20 proc. mniej.

 class="wp-image-2142711"

Futurystyczne kształty, z wykorzystaniem szkła, będące jakby zapowiedzią Apple Park, znajdziemy w innym bardzo znanym projekcie Fostera: wieżowcu Swiss Re znajdującym się w finansowej dzielnicy Londynu. Złośliwie, jak sądzę, nazywany jest ogórkiem. Wystarczy rzut oka, by zrozumieć, skąd ten przydomek.

 class="wp-image-2142729"

Nasunąć mogą się inne skojarzenia, ale jednak wieżowiec nie jest tak ordynarny jak wrocławski Sky Tower. A w odróżnieniu od niego, Swiss Re naprawdę fantastycznie prezentuje się w nocy:

 class="wp-image-2142732"

Foster na swoim koncie ma także wiadukt z najwyższym filarem o wysokości 341 m:

 class="wp-image-2142744"
źródło: Mike Lehmann/Wikipedia

Millennium Bridge w Londynie

 class="wp-image-2142756"
Millennium Bridge, źródło: Wikipedia

Namiot chana w Astanie

 class="wp-image-2142828"

Torre Caja w Madrycie

 class="wp-image-2142771"
źródło: Wikipedia

Norman Foster w Polsce

Jedynym jego projektem w Polsce jest warszawski Metropolitan, znajdujący się przy placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, a więc w jednej z najbardziej ekskluzywnych części miasta. Z zewnątrz prezentuje się ciekawie, ale jednak nie tak oszałamiająco, jak jego pozostałe projekty. Brakuje w nim czegoś ekstra.

 class="wp-image-2142777"
źródło: metropolitan.waw.pl

Za to ciekawie jest w środku, na patio, gdzie poczuć można się trochę jak w zminiaturyzowanej wersji Apple Park.

 class="wp-image-2142783"
REKLAMA
 class="wp-image-2142792"

Dzięki dobremu projektowi może wszystko funkcjonować lepiej – mówił Foster. Pozostaje mieć nadzieję, że jak najszybciej przekonają się o tym mieszkańcy Charkowa, którzy będą mogli korzystać z projektów brytyjskiego architekta. Oraz wielu innych budynków powstających, gdy rosyjskie zagrożenie minie.  

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA