REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Tak wygląda wschód słońca na Marsie. Lądownik InSight przysłał nowe zdjęcia

Zdjęcia z powierzchni Marsa są jednymi z najciekawszych. Owszem, oglądanie odległego wszechświata, gwiazd, gromad kulistych i całych galaktyk jest fascynujące, ale przekazuje nam jedynie obraz odległych obiektów widocznych z otoczenia Ziemi. Zdjęcia z Marsa są czymś zupełnie innym.

15.04.2022
12:13
Lądownik InSight fotografuje wschód słońca na Marsie
REKLAMA

Zdjęcia powierzchni Marsa wykonane z… powierzchni Marsa sprawiają, że możemy zobaczyć co nasze oczy widziałyby albo będą widziały, kiedy już dotrzemy na powierzchnię Czerwonej Planety. Choć na przestrzeni ostatnich ponad czterech miliardów lat ani jeden człowiek nigdy nie stał na powierzchni Marsa, to mamy tam już swoich wysłanników. Na Marsie od kilkudziesięciu lat regularnie lądują łaziki, helikoptery i lądowniki. Dzięki temu na powierzchnię Marsa dotarły także aparaty fotograficzne, które są w stanie wykonywać zdjęcia nie tylko otoczenia, ale nieba widocznego z powierzchni Marsa. Czasami na tym niebie widoczne są księżyce, czasami chmury, czasami nawet Ziemia. Jednak nawet widok Słońca z powierzchni Marsa będzie czymś zupełnie nowym niż to, do czego przywykliśmy na Ziemi.

REKLAMA
 class="wp-image-2137815"
Wschód Słońca na Marsie widziany przez lądownik InSight

Lądownik InSight kilka dni temu (10 kwietnia) wykonał na Marsie zdjęcie zachodzącego Słońca. Zdjęcie dotarło na Ziemię w pakiecie danych przesłanych trzy dni później. Dzięki temu, że lądownik zamiast jednego wykonał kilka zdjęć wschodzącego Słońca, możemy nawet obejrzeć bardzo krótki timelapse tego wydarzenia.

Warto tutaj zauważyć, że jeżeli kiedykolwiek zdecydujecie się w przyszłości na wyprowadzkę na Marsa, będziecie musieli zapomnieć o uroku czerwonawego wschodu i zachodu Słońca. To, co widać na zdjęciu i animacji powyżej, to jest dokładnie tym, co zobaczycie na własne oczy.

Wschód i zachód Słońca na Marsie są ponure i sprawiają, że pod koniec dnia niebo robi się niebieskie, a nie czerwone. Z drugiej strony przez cały dzień jest czerwono, więc jedynie następuje swego rodzaju odwrócenie ról.

Różnice między wschodami i zachodami słońca na Ziemi i na Marsie spowodowane są przez różny skład i gęstość atmosfery na obu planetach. Światło emitowane przez naszą Gwiazdę Dzienną przechodzi przez zupełnie różne atmosfery i rozprasza się na zupełnie innych jej komponentach, w efekcie zmienia się to, co pozostaje dla oczu obserwatora znajdującego się na jednej czy drugiej planecie.

REKLAMA

Lądownik InSight to platforma stacjonarna wyposażona w niezwykle czuły sejsmometr wykrywający od listopada 2018 r. nawet delikatne wstrząsy we wnętrzu Czerwonej Planety. W styczniu 2022 r. z uwagi na silną burzę pyłową lądownik przeszedł w tryb uśpienia, z którego wybudził się dopiero 15 lutego. Aktualnie inżynierowie zakładają, że lądownik będzie pracował jeszcze do grudnia 2022 r., kiedy to zakończy swoją misję na dobre.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA