REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Znajdź pięć minut na ogarnięcie mechaniki kwantowej. Pomoże ci w tym ta darmowa gra

Google postanowił świętować Światowy Dzień Kwantowy wydając prostą grę, w którą można się bawić niemal na dowolnym urządzeniu. The Qubit Game pozwoli nawet największym laikom zbudować imitację komputera kwantowego.

15.04.2022
21:07
the qubit game
REKLAMA

Kwantowe komputery w teorii zapewnią wydajność nieosiągalną dla klasycznych, używanych dziś komputerów. Uczeni nadal jednak nie są w stanie odpowiednio ujarzmić mechaniki kwantowej, by skłonić prototypy tych komputerów do wykonywania programów obliczeniowych. To informatyczna awangarda - choć cały Big Tech i świat nauki patrzy na nią z wielką nadzieją.

REKLAMA

Czytaj też:

Wczoraj świętowaliśmy Światowy Dzień Kwantowy, a więc święto mające promować wiedzę o mechanice kwantowej. Google z tej okazji wydał grę The Qubit Game w wersji webowej - zadziała więc na telefonie, komputerze, tablecie czy konsoli do gier, wystarczy by na pokładzie była nowoczesna przeglądarka internetowa. Została zbudowana wspólnie ze studiem Doublespeak. Ma ona, cytując Google’a, zapewnić rozrywkową podróż przez budowę kwantowego komputera, kubit po kubicie. Gdzie kubit to kwantowy odpowiednik komputerowego bitu.

The Qubit Game, czyli zabawa w budowanie komputera kwantowego.

Gra skupia się na kubitach, czyli podstawowym elemencie konstrukcyjnym kwantowych komputerów. Jej zasady są bardzo proste i wymagają zerowej wiedzy z zakresu inżynierii, informatyki czy fizyki kwantowej. Jej celem jest zwiększanie liczby kubitów - a więc mocy obliczeniowej budowanego komputera - przy jednoczesnym zapewnianiu im odpowiednio niskiej temperatury. Im więcej kubitów, tym zadanie staje się trudniejsze.

REKLAMA

Gra jest miłym i przyjemnym zabijaczem czasu, ale dla Google’a ma niemałe znaczenie. Firma, jak twierdzi, dostrzega zatrważający niedobór specjalistów pracujących nad informatyką kwantową. Ma nadzieję, że The Qubit Game będzie prezentowane uczniom przez nauczycieli w szkołach jako forma edukacyjnej rozrywki. I że przynajmniej część z młodych graczy stanie się na tyle zafascynowana tym tematem, że będzie chciała rozszerzyć wiedzę na jego temat. A być może nawet pokierować karierę zawodową w stronę mechaniki kwantowej.

Gra jest darmowa, dostępna pod tym adresem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA