REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Motoryzacja

Chińskie pociągi jak batmobil. Niestety, jednak nie zawitają do Polski

To mogła być nie lada gratka. Choć chińskie pociągi zakupił czeski przewoźnik Leo Express, to zdążył potwierdzić, że pojazdy będą kursowały też po polskich torach. Sęk w tym, że tak się nie stanie i pociąg nie wyjedzie nawet na te czeskie. Co się stało?

26.04.2022
13:16
Sirus Leoexpress
REKLAMA

Od dłuższego czasu pech wisiał nad futurystycznie wyglądającymi pociągami. Zakładano, że czeski przewoźnik zacznie nimi wozić pasażerów jeszcze w grudniu 2020 roku. Tyle że epidemia koronawirusa zamknęła granice, przez co chińscy pracownicy nie mogli dostać się do Czech, by nadzorować testy na tamtejszym torze.

REKLAMA

Już w 2019 roku Leo Express potwierdziło, że pociągi kursować będą też na międzynarodowych liniach - w tym do Słowacji i właśnie Polski. Rodzimi miłośnicy kolei mieli więc nadzieję, że nie tylko uchwycą pojazd na zdjęciach, ale będą mogli się nim przejechać "u siebie".

 class="wp-image-2150973"

Czesi zrywają kontrakt na chińskie pociągi

Testy opóźniały się na tyle, że winę za to musiał ponosić nie tylko koronawirus. Cierpliwość Czechów się skończyła. Jak informuje serwis rynek-kolejowy.pl, powołując się na czeskie źródła, kontrakt na dostarczenie trzech maszyn został zerwany.

Powód jest póki co nieznany - zarówno czeska, jak i chińska strona nie komentują sprawy. Wydaje się jednak, że współpraca się nie układała, skoro tak długo nie udało się zorganizować testów sprawdzających, jak pociąg radzi sobie w pracy.

Sirus, jak nazywa się maszyna, zapowiadał się ciekawie nie tylko z powodu wyglądu. W środku miało być bardzo wygodnie, co podkreślał sam przewoźnik:

Wewnętrzny układ pojazdu i poszczególne jego elementy zostały zaprojektowane odpowiednio do obecnych potrzeb pasażerów. Pociąg będzie zawierał nowy model kuchni, który umożliwi rozszerzenie oferty cateringowej. Zaplanowano także przestrzeń na pojemniki do recyklingu. Jednostki będą miały zapewniony komfortowy dostęp dla rodziców z wózkiem, osób niepełnosprawnych i pasażerów z rowerami. Miejsce na bagaż, narty i rowery jest standardem.

Nie wiadomo, czy jakiś europejski przewoźnik zdecyduje się przetestować pociąg u siebie po przygodach Czechów

Z jednej strony szkoda, bo Sirus wyglądał nietypowo, z drugiej - i tak będziemy mieli czym jeździć. Na początku roku PKP Intercity odebrało pierwsze 8 z puli 81 nowych wagonów wyprodukowanych przez poznańską Fabrykę Pojazdów Szynowych H. Cegielski.

REKLAMA

- Polska kolej z roku na roku rozwija się w coraz szybszym tempie, dzięki czemu Polacy chętniej korzystają z usług PKP Intercity. Nowoczesne wagony wyprodukowane w Fabryce Pojazdów Szynowych pozwolą narodowemu przewoźnikowi zaprezentować jeszcze lepszą ofertę dla podróżnych. Wspierając rodzimych producentów modernizujemy polską kolej czyniąc ją bardziej komfortową, bezpieczną i ekologiczną - mówił Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA