REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

AMD chce wykurzyć Intela z komputerów firmowych. Układy Ryzen Pro 6000 to jego nowa broń

Komputery z układami Ryzen Pro są coraz chętniej wybierane przez klientów firmowych z uwagi na ich wysoką sprawność i efektywność kosztową. Te najnowsze mają zapewniać bezkonkurencyjne wydajność i bezpieczeństwo.

19.04.2022
15:12
amd ryzen pro 6000
REKLAMA

Układy Ryzen Pro nie cieszyły się do tej pory aż tak dużym wzięciem, co przeznaczone na rynek konsumencki zwykłe Ryzeny. Co nie oznacza, że nie odnosiły na nim sukcesów. AMD niemal trzykrotnie zwiększyło swoje udziały rynkowe w segmencie produkowanych masowo komputerów firmowych w latach 2018-2021 i aż 11-krotnie w segmencie notebooków biznesowych klasy premium.

REKLAMA

Czytaj też:

Intel nadal jednak dominuje, dostarczając nie tylko bardzo udane produkty, ale i związane z nimi usługi programowe, które utrudniają firmom dywersyfikację sprzętu. AMD nie zamierza spoczywać na laurach i nadal dąży do pokonania rywala. Pomogą w tym układy Ryzen Pro 6000.

Trzy atuty notebooków z Ryzen Pro 6000. Wydajność, sprawność i bezpieczeństwo.

 class="wp-image-2140800"

Rzeczywiste osiągi i użyteczność procesorów Ryzen Pro 6000 będą musiały być potwierdzone przez niezależne testy. AMD chwali się jednak wieloma danymi i benchmarkami, a te brzmią bardzo przekonująco. Nowe Ryzeny Pro mają być oferowane nawet z ośmioma 6-nanometrowymi rdzeniami o mikroarchitekturze Zen 3+, zapewniając przy tym wysoką energooszczędność i sprzętowe bloki bezpieczeństwa. Nie brakuje też dedykowanych modułów do grafiki, dzięki czemu cztery wyświetlacze 4K podłączone do laptopa z Ryzenem Pro 6000 to pestka. Tak jak przetwarzanie strumieni wideo z usług typu Teams, Webex, Meet czy Zoom.

 class="wp-image-2140806"
Ryzen Pro 6000U konta 28-watowy Intel Core Alder Lake-U

AMD zapewnia przy tym, że jego Ryzeny Pro 6000 oferować będą nawet o 17 proc. wyższą wydajność w aplikacjach Microsoft Office co ten sam komputer, ale z układem Core i7 Alder Lake. I jeszcze wyższe osiągi, jeżeli zadanie do przetworzenia ma związek z wideo czy grafiką 3D.

AMD twierdzi też, że jego układy zapewniają do 2,6 wyższej sprawności energetycznej w porównaniu z Core i9-12900HK, 50-procentowe niższe zużycie energii względem układów Ryzen Pro z 2018 r. AMD twierdzi, że Ryzen Pro 6000 zapewnią do 67-proc. wyższej sprawności przy o 39 proc. wyższej wydajności w skrajnych przypadkach, porównując je z bezpośrednimi konkurentami od Intela. Ten sam laptop wyposażony w jeden z układów Ryzen Pro 6000 i w Core i7-1260P zapewnił o 45 proc. dłuższy udział w wideokonferencji z układem AMD, zanim trzeba go było podłączyć do ładowarki.

 class="wp-image-2140821"
AMD Ryzen Pro 6000 mają oferować niezrównany poziom bezpieczeństwa.
REKLAMA

W Ryzenach Pro 6000 nie brakuje też sprzętowych bloków dedykowanych bezpieczeństwu danych. To pierwsze procesory na świecie z zaprojektowanym przez Microsoft koprocesorem Pluton, którego pokrótce można opisać jako chip TPM o znacząco poszerzonej funkcjonalności. AMD nie polega jednak tylko na Microsofcie, dołączając własne rozwiązanie AMD Secure Processor, mające chronić przed nawet najbardziej zaawansowanymi atakami. Dodatkowo, Ryzeny Pro 6000 wyposażone są w chip ułatwiający zarządzanie flotą komputerów, z obsługą ponad 32 profili zarządzania, Windows Autopilot i Microsoft Endpoint Manager.

Pierwsze komputery z układami AMD Ryzen Pro 6000 pojawią się w sprzedaży jeszcze w tym kwartale.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA