REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Dokonali niemożliwego. Xbox pokonał PlayStation

Stary Kontynent to drugi po Japonii bastion PlayStation. Europejscy gracze w większości wybierają konsole Sony. Tym większy powód do zadowolenia mają teraz w Microsofcie. Luty 2022 to pierwszy miesiąc od premiery platform dziewiątej generacji, w którym Xbox Series sprzedał się tu lepiej niż PlayStation 5.

16.03.2022
16:13
Xbox pokonuje PlayStation
REKLAMA

Japończycy podbili Europę. Najpierw zrobiło to Nintendo, później Sony. Od lat 90 azjatyckie konsole cieszą się szczególną popularnością na Starym Kontynencie. Jesteśmy drugim po Japonii bastionem marki PlayStation. Sytuacji nie zmieniła nawet wielka popularność Xboksa 360. W minionej generacji na jednego kupionego Xboksa w Europie Środkowej przypadały cztery nabyte konsole PlayStation. Dysproporcja była gigantyczna.

REKLAMA

Tym większe powody do zadowolenia ma teraz Microsoft. Luty 2022 roku to pierwszy miesiąc, w którym konsole Xbox Series sprzedały się w Europie lepiej niż konsole PlayStation 5. Co składa się na amerykański sukces?

Strategia Microsoftu przynosi rezultaty. To pierwszy raz, gdy Xbox Series sprzedał się w Europie lepiej niż PlayStation 5.

 class="wp-image-1804414"

Gdybym miał upatrywać przyczyn sukcesu Xboksa, wskazałbym na dwa komplementarne obszary. Pierwszy to zestaw Xbox Series S + Game Pass. Gdy dwa lata temu Microsoft zapowiedział tanią konsolę XSS, pisałem, że gigant nareszcie trafił w sedno. Tania platforma wsparta opłacalnym abonamentem to ciekawy slalom między ofertami Sony i Nintendo. Właśnie modelem Series S byłem zainteresowany najbardziej, widząc w nim ciekawe dopełnienie mojego Switcha oraz PS5. Sony nie posiada w ofercie ani przystępniejszej cenowo konsoli, ani odpowiednika Game Passa. Microsoft w obszarze taniego konsolowego grania nie ma konkurencji.

Drugim powodem sukcesu Microsoftu może być lepsze zabezpieczenie linii dostaw, co w czasach wydłużającego się kryzysu dostępności podzespołów ma gigantyczne znaczenie. Chociaż popyt na PlayStation 5 jest globalnie większy niż na Xboksa Series, Microsoft skuteczniej wypełnia luki na sklepowych półkach. Pewna część klientów po prostu nie chce czekać kolejnego kwartału na nowe PlayStation. Gracze kupują więc to, co znajdą w sklepach tutaj i teraz. Częściej jest to właśnie Xbox.

Najwyższe miejsce na konsolowym podium Europy nie należy jednak ani do Sony, ani do Microsoftu.

 class="wp-image-1888112"
REKLAMA

Najchętniej wybieraną konsolą przez Europejczyków w lutym 2022 roku kolejny miesiąc z rzędu jest Ninendo Switch. Hybrydowa konsola Wielkiego N jest na najlepszej drodze, by dołączyć do elitarnego grona platform z ponad 150 milionami sprzedanych egzemplarzy. Dotychczas taki wynik wypracowały wyłącznie urządzenia PlayStation 2 oraz Nintendo DS.

Z ponad 100 milionami sprzedanych egzemplarzy, Nintendo Switch już teraz znalazł więcej nabywców niż konsole Nintendo Wii, PlayStation 3 czy Xbox 360. Niesamowity rezultat, biorąc pod uwagę, że Switch wciąż jest mniej więcej w połowie swojego cyklu życia. W ciągu kilku następnych miesięcy najnowsza konsola Nintendo zapewne przegoni sprzedażowo takie konsolowe hity jak kultowy Game Boy oraz PlayStation 4.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA