Polska straci biegun zimna, ale będzie za to więcej trąb powietrznych
I choć wciąż nie brakuje osób, które nie chcą słyszeć o globalnym ociepleniu, temperatura rośnie i przybywa miejsc, które się ocieplają. Również w Polsce. I dlatego jak mówi jeden z naukowców, jeszcze w tym stuleciu określenie "polski biegun zimna" przejdzie do historii.

Polskim biegunem zimna nazywa się Suwałki albo ogólnie Podlasie. To właśnie w Suwałkach mamy najwięcej dni z temperaturą poniżej 0 oraz występuje najniższa średnia temperatura w okresie zimowym. Zresztą latem wcale nie jest lepiej, bo wówczas notuje się najniższe temperatury w porównaniu z resztą kraju.
Polska nie będzie mieć bieguna zimna
Tak uważa hydrobiolog prof. dr hab. Andrzej Górniak z Uniwersytetu w Białymstoku. Ekspert na swoim koncie ma książkę " Klimat województwa podlaskiego w czasie globalnego ocieplenia".
Jeszcze w latach 1961-1987 średnia roczna temperatura powietrza wynosiła 5,9 st. C. w Suwałkach i 6,6 st. C. w Białymstoku. W okresie 1988-2019 to już odpowiednio 7,2 oraz 7,6 st. C. Wzrost jest więc widoczny gołym okiem. Będzie tylko cieplej - do końca wieku średnia temperatura w regionie wzrośnie o ok. 3 st. C.
Cytowany przez PAP prof. Górniak przewiduje, że region zmieni się przez to w znaczący sposób. Wydłuży się sezon wegetacyjny, zmieni termin i natężenie migracji sezonowej zwierząt, przybędzie gatunków ciepłolubnych, a ustępować będą te chłodnolubne.
W wyniku ocieplenia Podlasie nawiedzać będzie więcej trąb powietrznych, dlatego też prof. Górniak prognozuje niszczenie monokultur leśnych. Jeziora będą płytsze, rolnicy będą narzekać na susze, a miasta będą zalewane przez ulewne deszcze. To już się dzieje, ale zjawisko występować będzie częściej i w miejscach, w których jeszcze do niedawna było niezwykle rzadko.
Na naszym terenie jest coraz cieplej, a klin zimnego powietrza widoczny na mapie izoterm wyraźnie schodzi z Suwalszczyzny na południe. Zatem niedługo mówienie o "polskim biegunie zimna" nie będzie już miało uzasadnienia - podsumowuje prof. Andrzej Górniak.
Rodzimy naukowcy już od jakiegoś czasu ostrzegają, że polska nie jest obojętna na zmieniający się klimat. Rośnie temperatura, zimy są coraz cieplejsze, śniegu jest mniej.