REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Motoryzacja

PKP PLK naprawia tory by wspomóc transport uchodźców z Ukrainy. Linia była w fatalnym stanie

Pospolite ruszenie i chęć pomagania na każdym kroku to niezwykle wzruszająca i dająca nadzieję rzecz w tych okrutnych czasach. Nagle dawny "niedasizm" przestaje być problemem i robi się wszystko, aby ułatwić życie uchodźcom z Ukrainy. Tak jest w przypadku torów, które prowadzą do granicy w Krościenku, a przez ostatni czas były nieużywane.

01.03.2022
9:20
PKP naprawia tory dla uchodźców
REKLAMA

Polską granicę przekroczyło już około 300 tys. osób. Według szacunków na teren Unii trafić może nawet 4 mln ludzi uciekających przed wojną. Najwięcej z nich przedostaje się przez przejścia graniczne w Medyce, Dorohusku i Hrebennem.

REKLAMA

To jednak nie oznacza, że tylko tam. Sytuacja na mniejszym przejściu w Krościenku w gminie Ustrzyki Dolne jest jednak gorsza pod względem infrastruktury. PKP chce jednak szybko to zmienić.

Jak poinformował portal Rynek Kolejowy, już ruszyły prace naprawcze, aby mogły przejechać pociągi na nieczynnej od lat linii. PKP PLK rozpoczęły udrażnianie odcinka linii kolejowej 108 od Uherzec Mineralnych do nieczynnego od 2010 terminala kolejowego przejścia granicznego z Ukrainą w Krościenku.

Przez ostatnie lata po torach jeździły jedynie drezyny rowerowe

Tory były w tak złym stanie, że transport ludzi nie był możliwy. Szybkie naprawy zapewne nie sprawią, że nagle linia będzie komfortowa i szybka, ale teraz nie o to w tym chodzi. Liczy się każdy odcinek trasy, który pozwoli dotrzeć uchodźcom w bezpieczne miejsce, odciążając przejścia graniczne. Pociągi mają ruszyć 3 marca.

PKP już wcześniej włączyło się w pomoc uciekającym Ukraińcom. Od 26 lutego obywatele Ukrainy mogą podróżować bezpłatnie w klasie 2 w wagonach z miejscami do siedzenia pociągów TLK i IC. Przejazdy te odbywają się na podstawie paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie.

Jeżeli w pociągu nie ma wolnych miejsc do siedzenia, to można przejechać bez rezerwacji miejsca do siedzenia. Przewóz rzeczy i zwierząt dla obywateli Ukrainy jest nieodpłatny i nielimitowany (mogą więc zabrać ze sobą więcej rzeczy i zwierząt niż określają to przepisy).

Inni przewoźnicy także dołączyli do akcji - m.in. Polregio. Nie tylko umożliwia bezpłatne przejazdy, ale też uruchamia dodatkowe pociągi.

REKLAMA

Niby to oczywiste, że tak trzeba się zachować, ale i tak postawa rodaków może wzruszać i dawać nadzieję na lepszy niż do tej pory świat.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA