REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Ta płyta główna obsłuży pamięci DDR4 i DDR5. W czasach problemów z podzespołami to świetny pomysł

Na rynku pojawiła się dość nietypowa płyta główna Płyta główna Onda H610M+ dla desktopów z układami Intel Alder Lake. Zawiera ona zarówno slot na pamięć DDR4, jak i DDR5 DIMM. Biorąc pod uwagę niską dostępność podzespołów na rynku, ten pomysł może wcale nie być taki szalony.

09.03.2022
13:01
onda 610m+ płyta główna ddr4 ddr5
REKLAMA

Układy Intel Core 12. generacji (Alder Lake) obsługują zarówno pamięci DDR4, jak i DDR5. Producenci desktopów i klienci samodzielnie składający swoje PC mogą więc wybierać pomiędzy pytami głównymi ze slotami na pamięć DDR4 lub DDR5. Ważne tylko, by na płycie był chipset serii 600 i gniazdo LGA1700. To jednak decyzja wiążąca: kupując płytę główną ze slotami na DDR4 RAM nie będzie można dołożyć do niej RAM-u DDR5 i odwrotnie.

REKLAMA

Czytaj też:

Chiński producent Onda zdecydował się to zmienić. Proponuje płytę główną H610M+, która zawiera dwa sloty DIMM. Jeden jest zgodny z pamięciami DDR4, drugi z DDR5. Oba sloty mają inne kolory, by użytkownik w żadnym razie się nie pomylił. Choć o pomyłkę trudno, bo sam kształt slotów utrudnia umieszczenie złej pamięci.

Płyta główna dla Intel Alder Lake. Onda H610M+ obsłuży DD4 RAM i DDR5 RAM.

DDR5 RAM jest szybszy od poprzednika, co wydaje się oczywiste. Co więcej, jest też inwestycją lepiej rokującą na przyszłość. Ktoś na przykład mógłby zauważyć, że DDR4-4400 może mieć podobne osiągi do, powiedzmy, DDR5-4800. Tyle że pierwsza z pamięci okaże się znacznie droższa, a DDR5-4800 z czasem można wymienić na szybsze kości.

Płyta główna Onda 610M+
REKLAMA

Problem w tym, że pamięci DDR4 są, nie licząc ekstremalnych przypadków jak powyższy, znacznie tańsze od DDR5. Co więcej, łatwo o nie w sklepach. Tymczasem z uwagi na problemy z podażą na rynku układów scalonych, pamięci DDR5 nie są łatwe do nabycia i często są sprzedawane w cenie znacznie wyższe od tej rekomendowanej od producenta.

Przedziwna płyta główna Onda H610M+ może więc okazać się hitem. Za jej sprawą można na przeczekanie kupić pamięć DDR4, po czym z czasem unowocześnić komputer do pamięci DDR5. Warto jednak mieć na uwadze, że nie znamy samej jakości tej płyty głównej. Pochwalić, póki co, możemy ją tylko za uniwersalność.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA