REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Tak działa amerykańska tarcza antyrakietowa. Właśnie zestrzeliła pociski nad Zatoką Perską

Amerykański system przeciwrakietowy THAAD zniszczył pociski balistyczne wystrzelone na Abu Zabi. Było to pierwsze bojowe wykorzystanie tego systemu tarczy antyrakietowej.

24.01.2022
18:26
THAAD pierwszy raz użyty bojowo. Tarcza antyrakietowa w akcji nad Zatoką Perską
REKLAMA

Wyprodukowany w USA i należący do Zjednoczonych Emiratów Arabskich system THAAD został pierwszy raz użyty bojowo w ubiegłym tygodniu.

REKLAMA

Pocisk skutecznie przechwycił rakietę balistyczną. Niestety, w ataku na Zjednoczone Emiraty Arabskie, w którym użyto pocisków samosterujących, rakiet balistycznych i dronów, zginęło trzech cywilów, a sześciu innych zostało rannych.

W poniedziałek, 24 stycznia dwa pociski THAAD zniszczyły dwie kolejne rakiety balistyczne, wystrzelone przez bojowników Huti z terenu Jemenu. Celem rakiet miały być instalacje naftowe w pobliżu bazy lotniczej Al-Dhafra. Rakiety zostały zniszczone.

THAAD, czyli mobilna tarcza antyrakietowa

THAAD - Terminal High Altitude Area Defense to system przeznaczony do zwalczania rakiet balistycznych krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu. System wszedł do służby w 2008 r.

 class="wp-image-2019838"
THAAD - Terminal High Altitude Area Defense w czasie testów.

Jego zadaniem jest przechwytywanie oraz niszczenie taktycznych rakietowych pocisków balistycznych oraz głowic bojowych przeciwnika w najniższej części egzosfery – na początku ostatniej, terminalnej fazy ich lotu. Działanie systemu opiera się na energii kinetycznej głowicy pocisku, poprzez bezpośrednie trafienie w cel (hit-to-kill).

Jak wszystkie systemy antybalistyczne fazy terminalnej, THAAD służy do obrony lokalnego obszaru - aglomeracji miejskich, jednostek wojskowych, zakładów przemysłowych i innych ważnych miejsc. 

Amerykańska bateria systemu THAAD składa się z dziewięciu wyrzutni (na każdej 10 pocisków) zamontowanych na ciężarówce M1075 Oshkosh. Bateria dysponuje też radarem AN/TPY-2 o zasięgu 1000 km. Jeden pocisk THAAD ma ponad 6 m długości i waży 900 kg. Jego zasięg to około 200 km. Prędkość lotu pocisku to 2800 m/s. Armia amerykańska posiada siedem baterii THAAD.

Stany Zjednoczone rozmieściły THAAD na całym świecie, w tym na Guam, w Korei Południowej i Japonii. W 2017 roku Arabia Saudyjska kupiła system THAAD za 15 miliardów dolarów. ZEA były pierwszym zagranicznym klientem systemu.

Wojna w Jemenie trwa od 2015 r.

Wojna domowa w Jemenie toczy się od 2015 między siłami lojalnymi wobec Abd Rabbuha Mansura Hadiego a niejednolitą zbrojną opozycją. Ugrupowaniami opozycyjnymi są wrogie wobec siebie: ruch Huti, Al-Ka’ida Półwyspu Arabskiego, Państwo Islamskie oraz lokalne milicje.

Hadi wspierany jest militarnie od niemal samego początku konfliktu przez międzynarodową koalicję pod przywództwem Arabii Saudyjskiej. 26 marca 2015 koalicja składająca się z dziewięciu państw arabskich (tj. Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kuwejtu, Bahrajnu, Kataru, Maroko i Jordanii) pod nieformalnym przywództwem Arabii Saudyjskiej rozpoczęła interwencję wojskową skierowaną przeciwko Huti.

REKLAMA

Wspierani i zaopatrywani przez Iran Huti używają dronów, a nawet rakiet balistycznych i pocisków manewrujących do atakowania Arabii Saudyjskiej i celów naftowych w Zatoce Perskiej. Poniedziałkowy atak był pierwszym potwierdzonym atakiem Huti na ZEA.

Tego samego dnia ZEA poprosiły Stany Zjednoczone o pomoc we wzmocnieniu obrony przed pociskami manewrującymi i dronami oraz powstrzymanie transportów broni dla Huti.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA