REKLAMA

Operatorzy komórkowi chcą skasować Prywatne przekazywanie iCloud. Amerykanie już cierpią, Polacy czekają na decyzję UE

Wbudowany w iPhone’a i iPada mechanizm rozszerzonej ochrony prywatności to zdaniem operatorów próba monopolizowania kontroli nad ruchem sieciowym. Prywatne przekazywanie iCloud działa nadal w Polsce prawdopodobnie głównie z uwagi na skomplikowane prawo Unii Europejskiej.

11.01.2022 14.32
Prywatne przekazywanie iCloud. Operatorzy chcą je blokować
REKLAMA

Przekazywanie prywatne iCloud to wbudowany w systemy iOS i iPadOS mechanizm bardzo przypominający usługę VPN. Gdy jest włączony, ruch internetowy jest kierowany przez dwa niezależne i zabezpieczone przekaźniki z nałożonym na to szyfrowaniem. Zapewnia użytkownikowi tym samym dodatkową warstwę ochrony prywatności, znacząco utrudniając dostawcom usług podglądanie i monitorowanie jego aktywności.

REKLAMA

Czytaj też:

To bardzo użyteczna funkcja, która wyraźnie nie spodobała się operatorom komórkowym. Ci argumentują, że taka metoda ukrywania ruchu utrudnia im sprawne zarządzanie ruchem i sieciową infrastrukturą telekomunikacyjną. Nie jest to przy tym argument wyssany z palca. Operatorzy optymalizują swoją sieć pod różne rodzaje usług, często nawet pod konkretne serwisy. Nie wiedząc tego, że użytkownik właśnie chce obejrzeć film z popularnej usługi VOD, operator nie jest w stanie przekierować klienta na zoptymalizowaną pod tę usługę trasę pakietów.

Wydawać by się mogło, że efektem tego powinno być ostrzeżenie dla klienta. Na przykład o treści Korzystanie z Prywatnego przekazywania iCloud może negatywnie wpłynąć na prędkość działania Internetu. Klient mógłby wybrać czy chce szybko, czy bezpiecznie. Operatorzy zdecydowali się jednak pójść inną drogą, odbierając klientom wybór i tym samym sugerując, że mogą mieć dodatkowe motywacje.

Prywatne przekazywanie iCloud poza Unią Europejską. Nie wygląda to dobrze.

Amerykańskie sieci komórkowe Sprint i T-Mobile blokują Przekazywanie prywatne iCloud od początku bieżącego tygodnia. Użytkownicy iPhone’ów i iPadów przy próbie włączenia mechanizmu są informowani o tym, że jest on zablokowany przez ich operatora. Funkcja jest też od początku tygodnia zablokowana na terenie Wielkiej Brytanii w sieciach T-Mobile i EE. Nie jest już dostępna w sieciach komórkowych działających w Chinach, Białorusi, Kolumbii, Egiptu, Kazachstanu, Arabii Saudyjskiej, Republice Południowej Afryki, Turkmenistanie, Ugandzie i na Filipinach.

Na razie nie ma podobnych sygnałów z innych sieci i części świata. Warto jednak zwrócić uwagę, że Apple’owi postawili się międzynarodowi giganci telekomunikacyjni. Apple prawdopodobnie będzie zmuszony do negocjacji z nimi, co otworzy drogę innym operatorom do podobnych rozmów.

Prywatne przekazywanie iCloud w Polsce i Unii Europejskiej. Będzie działać co najmniej przez rok. Nie wiadomo co potem.

Na terenie Unii Europejskiej operatorzy komórkowi wstrzymali się od systemowego blokowania Prywatnego przekazywania iCloud, wybierając formalną drogę. Unia Europejska ma ściśle regulowane prawo telekomunikacyjne, co dostawcy Internetu komórkowego chcą wykorzystać na swoją korzyść poprzez wymuszanie decyzji, której skutkiem byłaby nie tylko możliwość zablokowania usługi Apple’a na terenie UE, ale i wszystkich jej podobnych.

Sojusz europejskich operatorów telefonii komórkowych, któremu przewodniczą Vodafone, Telefonica, Orange i T-Mobile złożył w Komisji Europejskiej protest, w którym argumentuje, że mechanizm Apple’a godzi w europejską suwerenność cyfrową. Opisuje w nim zasadę działania Prywatnego przekazywania iCloud, zauważając, że jest skuteczna z punktu widzenia użytkownika, ale też podnosząc argument o braku dostępu operatora do danych sieciowych i metadanych, co uniemożliwia mu sprawne realizowanie usługi telekomunikacyjnej.

 class="wp-image-2003843"
Prywatne przekazywanie iCloud w sieci Orange w Polsce. Na razie będzie działać. Za rok się okaże co dalej
REKLAMA

Koronnym argumentem ma być jednak uznanie Apple’a jako podmiot digital gatekeeper, który w myśl europejskiej Digital Markets Act (DMA) musiałby otworzyć się na mechanizmy konkurencji. W myśl powyższego Apple musiałby zrezygnować na terenie UE ze świadczenia usługi Prywatne przekazywanie iCloud lub udostępnić stosowne API do iOS-a i iPadOS-a, by operatorzy komórkowi lub inni dostawcy mogli proponować klientom własne rozwiązanie zamiast tego wbudowanego w iPhone’a i iPada.

Europejskie sieci komórkowe, w tym T-Mobile, Orange, a także właściciele sieci Plus i Play będą musieli jednak uzbroić się w cierpliwość. DMA jest na dziś w fazie wniosku ustawodawczego i choć wszystko wskazuje na to, że zostanie przyjęta, to ma nastąpić to nie wcześniej niż w 2023 r.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA