REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie /
 3. Poradniki
 4. Oprogramowanie

Jak usunąć stronę z wyszukiwarki Google? Poradnik

Usuwanie strony z wyszukiwarki Google to zabieg stosowany zwykle przez właścicieli strony, ale w specjalnych przypadkach mogą tego dokonać także osoby trzecie. W tym artykule podpowiemy, jak usunąć stronę z wyszukiwarki Google.

22.01.2022
15:00
Jak usunąć stronę z wyszukiwarki Google? Poradnik
REKLAMA

Mówiąc o usuwaniu strony z wyszukiwarki Google, musimy rozważyć to zagadnienie w dwóch perspektywach. Z perspektywy właściciela strony, który chce tymczasowo lub stale usunąć adres URL z wyników wyszukiwania oraz z perspektywy użytkownika, który nie chce, aby dane materiały powiązane z nim pojawiały się w Google. W obu przypadkach usunięcie strony z wyszukiwarki Google jest możliwe, lecz odbywa się w nieco odmienny sposób.

REKLAMA

Jak usunąć stronę z wyszukiwarki Google? 4 sposoby

Trwałe usunięcie strony lub podstrony z Google

Trwałe usunięcie strony z wyszukiwarki Google możliwe jest na trzy sposoby:

 • Całkowite usunięcie strony - w tym przypadku pamiętaj o skonfigurowaniu przekierowania 301, tak aby użytkownicy mogli zostać przekierowani na odpowiednią stronę, zamiast otrzymać stronę z błędem 404.
 • Zabezpieczenie dostępu do strony hasłem, tak aby roboty indeksujące Google nie miały dostępu do strony. 
 • Zastosuj meta tag <meta name="robots" content="noindex, nofollow"> w sekcji head strony

Jeżeli strona usuwana z wyszukiwania Google to duplikat (na przykład zawiera treści, które pojawiają się więcej niż jeden raz w witrynie), który powinien pozostać w Twojej witrynie - zachowaj ich zawartość bez zmian. Następnie zastosuj metatag noindex do stron, które mają nie pokazywać się w wyszukiwarce Google. Dodatkowo zaimplementuj kanoniczny adres URL do strony, która ma być "główną" stroną spośród wszystkich istniejących duplikatów.

Jeżeli chcesz usunąć stronę ze względu na dezaktualizację treści, przemyśl czy aktualizacja treści na stronie nie rozwiąże problemu. Wprowadź odpowiednie zmiany w systemie CMS, a następnie pozwól Google na szybkie ponowne zindeksowanie, wprowadzając adres URL w Google Search Console.

Zablokowanie strony w wynikach wyszukiwania poprzez robots.txt

Robots.txt to plik tekstowy umieszczany w katalogu głównym domeny, który tłumaczy robotom indeksującym strony na potrzeby wyszukiwarek, jak powinny się zachowywać na danej stronie. Istnieją trzy główne deklaracje dla pliku robots.txt

User-agent: *
Disallow: /

Powyższa deklaracja zablokuje indeksację całej strony nie tylko w Google, ale też w innych wyszukiwarkach (np. Bing).

User-agent: *
Disallow: /podstrona.html

Wpisując nazwę podstrony po slashu, zablokujesz indeksację konkretnej podstrony we wszystkich wyszukiwarkach. Można też zablokować indeksację konkretnego pliku (np. /wyniki.pdf) lub danego katalogu (np. /images/).

Tymczasowe usuwanie strony z wyszukiwarki poprzez Google Search Console

Google Search Console to bezpłatne narzędzie, z którego może skorzystać każdy, kto zarządza witryną internetową lub jest jej właścicielem. Poprzez Google Search Console możliwe jest tymczasowe usunięcie strony z wyszukiwarki Google na okres 6 miesięcy. Aby użyć Google Search Console, zweryfikuj własność witryny za pomocą tej strony, a następnie:

 1. Zaloguj się na swoje konto
 2. W menu po lewej stronie wybierz "Indeks"
 3. Z rozwinięcia wybierz "Usunięcia"
 4. Wybierz zakładkę "Tymczasowe usunięcia"
 5. Naciśnij przycisk "Nowa prośba" i wprowadź adres URL strony, którą chcesz całkowicie usunąć z wyników wyszukiwania i pamięci podręcznej Google
 6. Kliknij "Następne"
 7. Potwierdź przyciskiem "Prześlij prośbę" 

Przy wpisywaniu adresu URL należy pamiętać o zaznaczeniu odpowiedniej opcji, zależnej od naszej intencji:

 • "Usuń tylko ten URL" usunie tylko jedną, konkretną stronę i sprawdza się najlepiej gdy chcesz usunąć pojedynczą podstronę
 • "Usuń wszystkie URL-e z tym prefiksem" służy do masowego usuwania z wyszukiwarki Google stron zawierających dany prefiks. Na przykład, wpisanie w tej opcji adresu URL spidersweb.pl/2008/ usunęłoby z wyszukiwarki Google podstrony:
  spidersweb.pl/2008/pazdziernik
  spidersweb.pl/2008/listopad
  spidersweb.pl/2008/grudzien

  Lecz pozostawiłoby nietknięte
  spidersweb.pl/2009/pazdziernik
  Oraz inne podstrony które choć mają ten sam tytuł, posiadają inny prefiks.

Jak usunąć z wyszukiwarki Google stronę kiedy nie jesteś jej właścicielem?

Jeżeli chcesz usunąć z Google stronę, której nie jesteś właścicielem, jest to możliwe, ale bardziej skomplikowane. Google umożliwia usunięcie strony z wyszukiwarki, w kilku przypadkach:

 • Na stronie znajdują się twoje zdjęcia o charakterze intymnym lub prywatnym, zamieszczone bez twojej zgody
 • Na stronie znajduje się spreparowana pornografia zawierająca twój wizerunek, na której publikacje nie wyraziłeś zgody
 • Strona stwarza problemy przy składaniu prośby o usunięciu treści (np. żąda opłaty), która jednocześnie nie jest stroną zbierającą opinie o firmach
 • Strona zawiera twoje poufne dane (adres, numer PESEL, dane kart płatniczych, dane dowodu osobistego, itp.)
 • Strona zawiera dane kontaktowe, wykorzystywane do tzw. doxingu
 • Strona zawiera zdjęcia osób nieletnich (nie tylko w przypadku naruszenia prawa czy obyczajów)
 • Na stronie znajdują się treści chronione prawem autorskim, wykorzystane bez autoryzacji
 • Osoba fizyczna żąda usunięcia strony z wyszukiwarki w myśl prawa do zapomnienia

Jeżeli któryś z tych przypadków dotyczy ciebie, skontaktuj się z Google poprzez tę stronę i wypełnij formularz. W przypadku egzekwowania prawa do zapomnienia, należy wypełnić specjalny formularz przygotowany przez Google.

Pamiętaj, usunięcie strony z wyników wyszukiwarki Google to nie to samo, co usunięcie jej z internetu

Należy pamiętać, że w ten sposób jedynie usuwasz stronę z wyszukiwarki Google. Nawet po usunięciu danej strony z indeksu Google, dana strona nadal może być odwiedzana poprzez wyszukiwanie w innej wyszukiwarce (Yahoo, Bing, DuckDuckGo), wejście bezpośrednie (wpisanie adresu URL w pasek przeglądarki) czy adres URL udostępniony na innych stronach (np. W treści posta na Facebooku). W przypadku chęci całkowitej chęci usunięcia strony z internetu, najskuteczniejszą metodą jest skontaktowanie się z właścicielem witryny.

REKLAMA
Jak zniknąć z wyszukiwarki GOOGLE

Usunięcie strony z wyszukiwarki Google jest najłatwiejsze dla jej właściciela. Google udostępnia narzędzia pozwalające samodzielnie usunięcie witryny (lub jej części) z wyników wyszukiwania. W szczególnych przypadkach osoby nie będące właścicielami strony mogą skorzystać z pomocy oferowanej przez Google w usuwaniu niechcianych treści. Jednak zawsze należy pamiętać, że usunięcie strony z wyszukiwarki Google to nie to samo co usunięcie strony z internetu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA