REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Jak usunąć zdjęcie z wyszukiwarki Google? Nowa funkcja tylko dla nieletnich

Dobra wiadomość dla dzieciaków, których zdjęcia zostały opublikowane w sieci. Google da młodym ludziom i ich rodzicom większą kontrolę nad wizerunkiem nieletnich. Będzie można usunąć zdjęcie z wyszukiwarki.

28.10.2021
13:42
Jak usunąć zdjęcie z wyszukiwarki Google
REKLAMA

Mechanizmy pozwalające zgłosić prośbę o usunięcie treści z wyników wyszukiwania Google'a istnieją od lat. Z jednej strony korporacje mogą walczyć z piratami i wskazywać, która łącza kierujące do nielegalnie rozpowszechnianych treści powinny zniknąć, a z drugiej zwykli obywatele mogą skorzystać z tzw. prawa do bycia zapomnianym. Teraz pojawia się kolejne tego typu narzędzie - tym razem z myślą o ochronie najmłodszych.

REKLAMA

Jak usunąć zdjęcie z wyszukiwarki Google?

Dzięki nowej polityce Google'a każda osoba, która nie ukończyła jeszcze 18 roku życia, będzie mogła poprosić twórców wyszukiwarki Google o to, by usunęli z wyników wyszukiwania zdjęcie, na którym ją widać. Podobną prośbę o usunięcie wizerunku będą mogli wystosować w imieniu nieletniego również jego rodzice, prawni opiekunowie lub autoryzowani pełnomocnicy. Można tego dokonać poprzez wykonanie kilku prostych kroków.

W pierwszej kolejności warto przejść na stronę pomocy Google'a, która szczegółowo opisuje procedurę. Firma wyjaśnia na niej, że "usunie z wyników wyszukiwania obrazy przedstawiające dowolną osobę niepełnoletnią", czego dokona "na prośbę tej osoby, jej rodzica lub opiekuna". Dopuszczane są jednak wyjątki, czyli sytuacje, "w których obraz związany jest z ważnym interesem publicznym lub ma istotną wartość informacyjną".

Google podkreśla przy tym, że usunięcie obrazu z wyników wyszukiwania nie sprawi, że zniknie on ze strony internetowej, która go udostępnia.

REKLAMA

Przedstawiciele Google'a wyjaśniają, że pod uwagę wezmą zgłoszenia spełniające wymagania. Jednym z nich jest to, aby podesłać adres URL konkretnego zdjęcia, bo zgodnie z zasadami Google nie usuwa adresów URL całych stron internetowych, które zawierają zarówno tekst, jak i obrazy. Zdjęcia muszą przy tym przedstawiać osobę, która jeszcze nie ukończyła 18 roku życia i jest możliwa do zidentyfikowania na podstawie fotografii.

Formularz o nazwie "Prośba o usunięcie danych osobowych z Google" można znaleźć na stronach pomocy Google'a. Po przesłaniu takowej prośby użytkownik najpierw otrzyma automatyczny e-mail z potwierdzeniem przyjęcia zgłoszenia, a potem rozpocznie się proces rozpatrywania prośby. W niektórych przypadkach firma może poprosić o dodatkowe informacje, a potem prześle powiadomienie o podjętych działaniach w rzeczonej sprawie. Od decyzji można się potem odwołać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA