REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie /
 3. Poradniki
 4. Oprogramowanie /
 5. Oprogramowanie - Poradniki

Jak zrobić ankietę w Google Forms? Poradnik i instrukcja krok po kroku

Chcesz zrobić ankietę online, ale nie wiesz gdzie? Google Forms to bardzo dobre narzędzie do tworzenia ankiet i formularzy. Z naszego poradnika dowiesz się, jak krok po kroku je zrobić.

10.04.2022
19:55
Jak zrobić ankietę w Google? Forms to dobre narzędzie
REKLAMA

Internet jest pełen ankiet, spotykamy je na każdym kroku podczas przeglądania sieci. Zazwyczaj to my jesteśmy proszeni o odpowiedzenie na kilka pytań na temat strony, produktu lub usługi. Może się jednak zdarzyć, że to nam będzie potrzebna podobna wiedza i będziemy potrzebowali stworzyć własną ankietę. Taką możliwość daje narzędzie Google Forms.

REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się:

Google Forms - co to takiego?

Google Forms istnieje od 2008 roku, gdy pojawiło się jako funkcja Arkuszy Google. Wtedy można było jedynie dodać formularz do arkusza kalkulacyjnego i zobaczyć odpowiedzi w innym arkuszu. Z czasem do formularzy były dodawane nowe funkcje, w tym ankiety, by wreszcie w 2016 roku stały się osobnym narzędziem.

Od tego czasu wiele się zmieniło zarówno pod względem wyglądu, jak i możliwości tej aplikacji. Darmowy dostęp do Formularzy otrzymuje każdy, kto ma konto Google. Można je znaleźć bezpośrednio pod adresem docs.google.com/forms. Warto wspomnień, że w przeciwieństwie do innych tego typu narzędzi, Google Forms nie ogranicza w żaden sposób dostępnych funkcji, nie posiada też pakietu premium. Wszystko, co narzędzie ma do zaoferowania otrzymujemy zaraz po rejestracji i bez ograniczenia czasowego.

Google Forms - samouczek

Do czego może ci się przydać Google Forms?

Formularze Google to narzędzie na tyle uniwersalne, że można je wykorzystać do zbierania informacji na dosłownie każdy temat. Oto lista propozycji użycia aplikacji Forms:

 • Szkoła - przygotowywanie ciekawych quizów dla uczniów, sprawdzanie ich wiedzy, ale także zbieranie opinii na różne tematy. Formularz może posłużyć także do sprawdzenia obecności na zajęciach. 
 • Uczelnia, studia - podczas pisania prac naukowych wielu studentów używa Google Forms do prowadzenia badań i ankiet.
 • Artykuły, filmy, podcasty - tworzysz w internecie? Ankiety internetowe mogą pomóc ci w zbieraniu sugestii od twoich odbiorców lub decydowaniu o tematach kolejnych tekstów czy nagrań. 

Google Forms - najważniejsze funkcje

 • Tytuł i opis - pozwalają na określenie tematu formularza/ankiety oraz poinformowanie przyszłych odbiorców o celu i zasadach wypełniania. Warto w tym miejscu umieścić też wszystkie ważne informacje na temat przechowywania i udostępniania wyników ankiety.
 • Jednokrotny wybór - pytanie, na które użytkownik może odpowiedzieć zaznaczając tylko jedno z pól
 • Wielokrotny wybór - pytanie, na które użytkownik może odpowiedzieć zaznaczając wiele spośród dostępnych pól.
 • Lista rozwijana - pozwala wybrać jedną pozycję z rozwijanej listy.
 • Prześlij plik - ta opcja pozwala zalogowanym użytkownikom w ramach odpowiedzi przesłać plik.
 • Skala liniowa - pozwala na ocenę w wybranej skali, np. od 1 do 5.
 • Siatka jednokrotnego wyboru - pozwala na umieszczanie pytań i odpowiedzi w kolumnach i wierszach. Zaznaczyć można tylko jedną odpowiedź na całą siatkę lub na każdy wiersz w zależności od ustawień.
 • Siatka pól wyboru - pozwala na umieszczanie pytań i odpowiedzi w kolumnach i wierszach. Zaznaczyć można wiele odpowiedzi w każdym wierszu i kolumnie.
 • Data - pytanie pozwala wybrać konkretną datę.
 • Godzina - pytanie pozwala wybrać konkretną godzinę.

Jak zrobić ankietę w Google Forms krok po kroku?

Tworząc formularz za pomocą Google Forms przede wszystkim zastanów się, jakie informacje chcesz uzyskać oraz do kogo kierujesz ankietę. To pomoże ci stworzyć pytania, na które użytkownicy chętnie odpowiedzą. Poza tym staraj się, aby formularz był maksymalnie krótki i zrozumiały. Ludzie nie cierpią długich, zawiłych pytań.

 1. Zaloguj się na swoje konto Google
 2. Przejdź na stronę docs.google.com/forms
 3. Z górnego menu wybierz opcję Pusty.
 4. Pamiętaj, by uzupełnić nazwę i opis formularza, aby twoi odbiorcy wiedzieli, czego dotyczy ankieta.
 5. Zacznij tworzyć pytania.
Jak zrobić ankietę wykorzystując formularze Google?

Za pomocą paska narzędzi z prawej strony możesz dodawać kolejne pytania do ankiety w Google Forms, importować je z komputera,  a także tworzyć tytuły i opisy kolejnych sekcji. Ciekawym sposobem na urozmaicenie zawartości formularza jest możliwość dodania obrazu lub filmu, a także niestandardowych nagłówków wraz z opisami. 

REKLAMA

Podczas dodawania pytania do ankiety zwróć uwagę na jego rodzaj, a także dodatkowe opcje, które są dostępne. Możesz dodać do niego obrazek, dodatkowe pole pozwalające na wpisanie własnej odpowiedzi, a także zaznaczyć, czy odpowiedź ma być wymagana do przesłania ankiety. Zwróć też uwagę na opcję duplikowania pytań, która może zaoszczędzić sporo czasu przy tworzeniu dłuższych formularzy. 

Zdjęcie główne: Postmodern Studio/shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA