REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

To wydarzenie przejdzie do historii nauki. Naukowiec z Afryki odkrył ponownie... Marsa. Ale godnie zniósł wpadkę

Czy można odkryć Marsa po raz drugi? Okazuje się, że można. Podczas obserwacji nocnego nieba, Peter Dunsby zauważył nagle zjawisko przejścia niebywale jasnego obiektu w okolicach Mgławicy Laguny i Mgławicy Trójlistnej Kończyny. - Jest to najjaśniejszy obiekt zaobserwowany w tamtym rejonie. Wymagane są dalsze obserwacje w celu ustalenia jego natury - napisał na platformie The Astronomers Telegram. Chwilę później już wiedział, że zauważył Czerwoną Planetę. Trzeba mu przyznać, że godnie zniósł swoją wpadkę.

15.12.2021
8:53
Peter Dunsby odkrył ponownie Marsa
REKLAMA

Wpadki zdarzają się nawet najlepszym. Dobitnie przekonał się o tym Peter Dunsby, który tak podekscytował się swoim odkryciem, że nie sprawdził, czy ktoś nie dokonał go wcześniej. Tak właśnie ponownie odkryto Marsa, czyli Czerwoną Planetę.

REKLAMA

Nie da się napisać tego tekstu na poważnie. Peter Dunsby na szczęście całkiem godnie zniósł swoją wpadkę, chociaż i tak na forach astronomów zostanie ona zapamiętana na długo. Oczami wyobraźni widzę te rozmowy w obserwatoriach na całym świecie:

— Tylko sprawdź, czy nie odwalamy Dunsby'ego

Ponowne odkrycie Marsa

We wtorek, 20 marca 2018 roku, podczas obserwacji nocnego nieba przez 80-milimetrowy refraktor, Dunsby zauważył nagle zjawisko przejścia (ang. optical transient) niebywale jasnego obiektu w okolicach Mgławicy Laguny i Mgławicy Trójlistnej Kończyny.

— Jest to najjaśniejszy obiekt zaobserwowany w tamtym rejonie. Wymagane są dalsze obserwacje w celu ustalenia jego natury — napisał Dunsby na platformie The Astronomers Telegram.

ponowne-odkrycie-marsa class="wp-image-703611"

The Astronomers Telegram to miejsce, w którym najszybciej pojawiają się informacje o nowych odkryciach astronomicznych. Osoby postronne raczej tam nie zaglądają, więc wpadka była tym bardziej bolesna dla profesora z Uniwersytetu Cape Town. Dunsby na szczęście dość szybko zorientował się, że jego nowe odkrycie to... Mars.

40 minut po publikacji swojego odkrycia, profesor opublikował kolejną wiadomość na The Astronomers Telegram. Dunsby był bardzo oszczędny w słowach i nie epatował już wcześniejszym entuzjazmem. Doskonale go rozumiem.

Pomyłki zdarzają się każdemu, ale trzeba umieć się do nich przyznać

ponowne-odkrycie-marsa-2 class="wp-image-703614"

Autor tego niefortunnego odkrycia na szczęście wykazał się sporym dystansem do siebie i na swoim Twitterze przyjął wszystkie żarty na temat swojego odkrycia z godnością.

Ta niecodzienna sytuacja jest świetnym przykładem tego, że nawet najlepszym naukowcom zdarza się od czasu do czasu pomylić. I nie ma w tym nic złego. No chyba, że ktoś swoją nieuwagę lub błąd podczas badań przypłaci życiem. Tutaj na szczęście nic takiego nie miało miejsca. Ucierpiała tylko duma profesora.

Profesor Peter Dunsby został członkiem prestiżowego grona stypendystów University of Cape Town

Kiedy został odkryty Mars?

REKLAMA

Pozostając w żartobliwym klimacie, chciałbym dodać jeszcze na koniec, że technicznie rzecz biorąc Mars nie został nigdy odkryty. Tzn. prawdopodobnie został, ale nie wiemy kiedy i przez kogo. Najstarsze udokumentowane odkrycie dotyczące Marsa pochodzi z 1877 r., kiedy to astronom Asaph Hall jako pierwszy zauważył dwa księżyce orbitujące wokół Czerwonej Planety.

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 22.03.2018 roku

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA